7359D865-78CB-4C42-B829-46AE09588D7F

Yavuz Özcan

Allah devlet büyüklerinden razı olsun. “Korona krizi enflasyon krizi” derken onca tequ rexın arasında “çeyiz reformunun” şartlarını belirleyen KHK ile hazır etti.
Kararname, Türkiye’nin başı yasalarla belaya girmeyen tek yayın organı olan Resmi Gazete’de önümüzdeki aylarda yayınlanacak. Ancak şimdiden şartlar “müjde niyetine” günlük medyanın dikkatine sunuldu.

Gözünü evlilik programlarından alamayan “boşta gezer erkekler” boşuna heveslenmesin onlara zırnık yok. Beş bin liralık çeyiz parası “ilk evliliğini” yapan yiğitlere verilecekmiş.
Atalarımız “Tilki ne kadar yol bilirse avcı da o kadar yol bilir.” demiş.
Bi hikmet-i müteal, ferasetli memleket büyüklerinin, en usta avcının bildiğinden çok daha fazlasını bilir. Bu ahalinin aklına hangi türden cinliklerin geleceğini önceden bir güzel cetvelle hesaplarlar.Tabi dul olanlar bu işte ancak hava alabiliyorlar tahmin ettiğiniz gibi.
Nitekim kararname de belli ki öyle olmuş. Garibanın beş bin liralık çeyiz yardımına göz dikecek kurnazları dikkate almış. Tedbirini ona göre düzüp, kurnazların yolunu baştan hop diye kesmiş.

Devlet, evlilik damı kuracak gözü karalara beşer bin lira çeyiz yardımı yapacağını duyurduğundan beri yüzlerce hanede “anlaşmalı boşanma hazırlığı” yapılıyordu. Gerçi o da bir zahmet ya.

Evdeki kadını razı edeceksin. “O parayı bir alalım sana bak burma bilezik takacağım,beşi bir yerde göysünde sallandıracağım” deyip yola getireceksin. Önce anlaşmalı olarak boşanacaksın. Sonra yeniden nikâh kıydırıp Maliye’nin kapısına dayanacaksın.

“Aha beyim evlendim, nüfusu patlatmaya hazırım, ver beş bin liramı” diyeceksin. Maliye’nin adamı da hop “O işler bizde öyle olmuyor” dediğinde, kös kös eve dönerken harcadığın paraya yanacaksın.

Baştan söyleyeyim.“Çeyiz Reformu” ilk kez evlenecek yiğitler için hazırlandı. Adı üzerinde “Çeyizim yok” diyen kızlarımıza bir nevi himmet. Kısmeti kapıya dayanan fukara kısmından genç kız, kenarı dantel işlemeli çulu çaputu yok diye dertlenmeyecek artık.
Çeyizi maliyenin sandığında duruyor olacak.
Haaa! Bir de bekârlık günlerini tembellikle geçiren, anasıyla bir olup kapı kapı gezen kızlarımız var.
“Ana gezer kız gezer, bu çeyizi kim düzer” lafının hakkını verirken çeyiz konusunda gafil avlanan bu kızlarımız da “Çeyiz Reformu”ndan sebeplenecek elbette. Yeter ki o kızlarımızın dest-i izdivaçlarına talip olan yiğitler, hükümetin gösterdiği yoldan gidip,kara çarşafa bürünüm imam nikanına tav olsunlar ki çeyiz yardımı almaya hak kazansınlar.

PEKİ KİMLERE FAYDASI OLACAK?

Ha onuda hemen söylüyelim.Önce ilk evlilik şartı, sonra da evlenecek yiğidin yaşı şartı var. Evlenecek erkeğin yaşı yirmi yediyi geçmeyecek.
Bu yaşa kadar evlenmeyen yiğitler, devletin gözünde “tohuma kaçmış” sayıldıklarından ellerine çeyiz yardımı niyetine para verilmiyor.

“Çeyiz parası”na hak kazanmak isteyen bekâr gençler 22 yaşından itibaren ayda en az yüzer lira, isterlerse biner lira para yatıracaklar. Beş sene boyunca yatan bu para bir fonda birikecek.

Maliye bu parayı güzelce işleyecek.
İsteyen evlilik fonuna ayda biner lira da yatırabilir. Yüz lira yatıran da bin lira yatıran da beş sene sonra “çeyiz parasına” hak kazanacak.Tabi Koronavirüs İBAN’ına yatırılan para gibi sanatçıların Cumhurbaşkanlığının öncülüğünde düzenlenen konserlerde aldıkları bu paralar gibi bir kazaya uğramazsa…
Çeyiz parası, yapacağın birikimin yüzde yirmisini geçmiyor. Diyelim ki sen 10 bin lira biriktirdin, devlet de sana 2 bin lira verecek. On iki bin liran olunca koşup, Hilton’u kapatabileceksin.

Tavana da beş bin liralık sınır getirmişler. Yani alıp alacağın, görüp göreceğin taşı çatlatsan beş bin lira. Tavan bu. Beş sene boyunca altmış bin lirayı Maliye’ye gömen adamın “çeyiz parasına” ne ihtiyacı olur, derseniz bu sorunun cevabını ben de bilemedim.

Belliki, Devlet burada “babalık hakkını” kullanıyor. Erkek milletinin aklının kenarda durduğunu bildiğinden paranın tamamını eline saymıyor.
Maazallah gider pavyon kapatır, kumara dadanır. Her gün pastaneye gidip Künefe yer, parayı tüketir diye…
O yüzden çeyiz yardımına hak kazananlara parayı taksitle verecek. Bence iyi akıl. Haydi gençler, kız bakmaya.
Kıssadan hisse: Kur evlilik damını, ye ayvanın hamını!