Yorulmuyormusun bunca yükle diye sorunca sol omuzunun üzerine dönüp gülümsedi, şu karşıdaki tepeye varınca arkadaşlar mola verecek biraz dinlenirsin dedi. Ustaca bir cevaptı afaladım bir an yorgunluğumu görmüş sorumu cevabi ile iade etmişti. İnce narin bir gerillaydi Berivan. Saçlarını balık sırtı gibi örerdi onlarla yolculuk esnasinda hep bu şekilde görmüştûm onu.

86B5DA2D-C7B0-4BB4-A19C-397F46B56C4DBitmez bir enerji ve arzusu vardı yol boyunca hızlı yürüyüşüne, adımlarını atarken sarp kayalık alanlarda her an dengesini kayb edecek korkusuyla ardından bakardım. Tepeyi tırmanırken askeri teçhizatı onun sırtında değilmiş gibi çevikti berivan. Yolda ona yetişe bildiğim anlarda bu dağlara ait ne varsa sorup öğrenmeye çalışıyordum.

 

Bir Gerilla değildi sadece bir doğa bilimcisi , yalnızca bir asker değil ayni zamanda siyasi zekası yol boyunca analizlerine hayran bırakmıştı beni.

Sanki her gece Ölümün koynunda olan o değil bir yaşam sevdalisiydi Berivan…

Nedir seni bu kadar korkusuz yapan diye sorunca “heval özgürlük tutkusu tüm korkuların panzehiridir” dedi.

Saatler süren uzun soluklu yürüyüşten sonra azami bir disiplin içinde dinlenmek için hazırlanan gerillalar tedbirlerini alıp istirhate çekildiler.Berivanın olduģu gurup bir an gözlerimden kayb olmustu.bende uzanıp dinlenirken yolda kısa sohbetler esnasında anlatılanları not ediyordum.Bunca azmin ve inanmanın Berivanin söylediği cümlede saklı olduğuna iman etmiştim artık.Ayaklarımın şişkinligiyle ağrılarım artmıştı.Etrafima bakinca benden başka herkes halinden memnundu kimisi uzanmış sohbet ediyor kimisi uykuya bile dalmıştı.Kürdistan coğrafyası bu evlatlarını adeta koynuna saklamıştı.Az ötemde yamaçtan ayak sesleri duyunca irkilip o yöne baktım Berivan iki arkadaşıyla bize doğru geliyordu.Kalkıp doğrulup ayaklarımı uzatıp onların yakınlaşmasını bekledim.Berivan Arkadaşlarıyla ellerinde Kocaman bir Telsiz cihaziyla karargahi bilgilendirmek için biraz üst tarafa geçmislerdi işlerini bitirip geri dönmüşlerdi.Yüzünde tedirginlik ve acele etmesi gerektiğini his ettiren bir ifade vardı.Yanına yaklaşıp nerden geldiğini sordum? Berivan düşman büyük bir güçle Haftanine saldıracak Karargahtan herkesin durumunu ve konumunu buna göre hazırlamasını söylediklerini anlattı.Sıcak savaş alanında ilk deneyimim olduğundan gözlerimdeki tedirginliģi gören Berivan bunu gidermek için ” gelecekleri varsa görecekleride var” dedi.Sanki ilk kezmi geliyorlar geldikleri gibi arkalarına bakmadan nasıl kaçtıkları daha gözlerimin önünde diyip kahkaha attı.Biz üs alanımıza varınca arkadaşlar seni yerlesim alanlarına göturmek için bir köye birakacaklar böhlece savaş alanindan çıkmış olacaksın dedi.Bu cümleler kurşun gibi beynimi delip geçerken elinde silah savaşan bir gerillanın benim güvenli alana geçmemide düşünmesi zoruma gitmişti.Oysa aynı milletin evlatlarıydık ve onlar biz özgür bir Ülkede olmamız için savaşıyorlardı benim hangi özelliğim beni ondan ve arkadaşlarından ayırt ediyordu sadece bu yolculukta onlara eşlik edip hayatlarından kesitleri kaleme almakmı??
Hayır hayır ben onlara yük olmayacak şekilde neye mal olursa olsun onlarla kalmaya devam etmeliyim dedim kendi kendime.
Berivana art arda sorular sormaya calıştım ama onun hazırlıklarla meşgul olduğunu görünce sadece onları izlemekle yetindim.

Yaklasık üç saatlik dinleme sonrası gerillar arasında bir kıpırdanma başladı.Güneş vedalaşmak üzere yerini kızıl gök yüzlü bir yaz gecesine bırakıyordu.Birlik sorumlusu Komutan Ferhat Cudi arkadaşlar karanlığın verdiği kamuflaj avantajıyla hızlı bir yürüyüşe hazır olun diye seslendi.Düşman indirmelerle üs alanlarımızdaki hakim noktaları tutmadan bizler varmış olmalıyız diye ekledi. Dürbünle uzaklara kısa bir bakış atan Komutan Ferhat hewal sesiyle gök yüzünden bulutları yırtan uçak sesleri gelmeye başladı.

Gökyüzünü yırtan bir gùrultü ile gecenin sesizligi yerini ölum kusmak için gelen uçakların sesine bırakmıştı.Gerilla Komutani arkadaslariyla kisa bir durum deģerlendirmesi yapti gün içinde yerimizi keşf etmiş olsalar direk buraya saldiracaklardi ama uçakla Haftanin derinliklerine doğru uçtular.

Ferhat yillardır Gerilla Ordusunun her kademesinde görev alan deneyimli ve şimdide birliğine komuta eden Cesur ve Fedakar bir Komutan olmuştu.

5F1B888E-8062-4FEB-AB83-A159245DA061

Biz daha dikkatli olmalıyız bunlar öncü saldırılar taktikleri hava bombardımanı ile gerillayi mevzilerini terk etmeye zorlamak ve daha sonra kara gücünü indirme yoluyla Haftanine sokmak dedi.Deģerlendirmesi kisa ve özdü.Yillarin beraberinde getirdiği deneyim Ferhatı Dûşmanini ve taktiğini çözen bur kurmay haline getirmişti.Ard arda haftanin ve Kandile yönelen uçak sesleri yaklasık kırk dakika sonra kesilmişti.Gerillalar saldırı yapılan alana doğru ilerlemeye devam ediyorlardı.

Saatler gece yarısına doğru ilerlerken Berivana yetiştim ve tekrar onunla imkan el verdikce sohbet edip sorular sormaya çalışıyordum.Haftanine girmeleri imkan dahilindemi diye sorunca ” heval on yıllardır gelip sonuç almaya çalışıyorlar ama her seferinde darbelenip geri çekiliyorlar ama az önce Ferhat arkadaşında dediģi gibi bu yeni bir konsept Gerillayi mevzilerinden ve hakimiyet alanlarindan koparip öncu kalekollar inşaa edip gerilla ile burda savaşıp sonuca gitmek istiyorlar dedi”

Evet bu yeni bir konsept ve savaşın kapsami daha geniştir.

Bu sadece Özgürlük hareketine karşi girişilen bir savaş değil ayni zamanda Serekaniyeden Hewlere kadar uzanan hattın işgali ile alakalıdır diye devam etti.Yani düşman Kürdün adına dikili bir ağaca bile saldırıp imha etme derdindedir ama gel görki kardes dediklerimize bunu anlatamıyoruz diyede hayıflandı.Saatler sonra kendimi gerilla birliģi ile Sıcak savaşın içinde bulacaktım ve hatta içindeydim.Sabahın ilk ışıģıyla Haftnaninde şehitler tepesine varmış olduk.Orada mevzilenen gerillarla karşılaşınca onların rahatlığı ile moral bulmuştum..Gece yapılan saldırıları sordum arkadaşlara kaybımız yok ama bazı saldirilar köye yakin yerlere yapildi sivil halktan yaralilar olduģunu haber aldik dedi Sorumlu olan arkadaş.Size çay yaptık tüm gece yürüdünüz yorgunsunuz dinlenin dedi Sarya arkadaş.Gerilal Sarya daha sonraki sohbetimizde avrupa katılımlı olduģunu yaklasik 8 yıldır gerilla saflarında olduģunu daha önce universitede piskoloji okuduğunu sòyleyince kendi içimden iyi hastanin doktor ayaģina gelirmis dedim.Bunca gerilimi onunla sohbet edip sorularimin cevabiyla hafiflete bilirim dedim. Sarya ve diģer arkadaslarin çay ikramindan sonra durum deģerlendirmesi yapıldı ve mevzilenmenin yeni duzenlemeye gòre yapildiğını klasik gerilladan yeni dönemin gerilla ordulaşmasına dair kendi aralarında konuşmaya başladilar.Konuşulanları kaç gün önce Halk Savunma Kuvvetleri Ana Karargah Komutanı Cemal arkadaştanda dinlemiştim.Düşmanin sayisal ve tekniki üstünlüğünü kendi leyhine çeviren yeni bir konsepten bahs ediyordu.Anlaşılan bu tüm gerilla birimlerine yansıtılmış ve hazirliklarda ona göre yapılmıştı.Hazırlanan birlikler kendi mevzilerine doğru giderken Ferhat ve Berivan yanima geldiler.Iki arkadaş seni asağidaki köye birakacak orda yurtseverlerimiz seni istediğin yer ulaştıracaklar dedi.Onları anlamakla beraber onlari yalnız bırakmayi ihanet sayıyordum oysa onlar benim bu durumumu anlamış olmalilarki ” heval ortam durulduktan sonra daha çok konuşacağız. Sana o zaman daha çok sey anlatacağız gerilla bitmeyen bir sevdadır Dicle ve Fırat akmaktan vazgeçsede Gerilla özgürlükten vazgecmez dediler.
Tüm birlikler stratejik tüm tepeleri tutmuş ama düşman için tam bir hayalete dönüşmüşlerdi. Ordan ayrılmadan kara birliklerini helikopterlerle indirmeye çalısan düşman gece süren hava saldırılarına ve teknik üstünlûğüne güvenmiş olmaliki çok rahat davraniyordu.Bulunduğumuz yamacin yaklaşık üç km uzağina indirme yapmaya başladılar.Yanimdaki gerilla birliğinin rahatlığı beni şaşırmıs bir haylide tedirgin etmişti.Ilk helikopter gùclerini indirip kalkış yapıp uzaklaştı.
499007DD-4487-4473-948F-5C9EA5F42DE7

Ama askerlerin rahatlığı kısa bir sûre sonra gerillanın namlusuna takılmıştı..

Telsizden Berivanın lexe heval lexe sesi ile artık haftnaninde özgûrlûk halayı başlamıştı….

Erkan Serhadlı
26.07.2020