7359D865-78CB-4C42-B829-46AE09588D7F

Yavuz Özcan

Türkiye içişleri Bakanlığı yine evlere şenlik bir açıklama ile tarih kitaplarına girmeye hak kazandı. Kendileriyle hiç bir ilişkisi bulunmayan ve Türkçe dahi bilmeyen Rojavalı bir genç kızı ‘ikna edip’ Mersin’e götürüp kendi deyimleriyle samimi bir itirafçı yapmışlar. Tüm dünya istibarat servisleri elbette böylesi ‘büyük ve bir okadar da başarılı’ MİT’in bu operasyonundan yeterince ‘ders çıkaracaklar’.

Haberi yaparken ailesi ve PYD yetkilileri ve Salih Müslim ile Güney Kürdistanda güvenilir kaynaklarla da görüştüm. Bu olayın hikayesi gerçekten polisiye romanlara taş çıkaracak cisten. Ama ben sadece özetini yazacağım.
Sosyal medyada çokca yazılıp çizilen bu haberin,taraflar arasında zaman zamanda suçlamalara varan dozajda bir seyir izliyor ne yazık ki. Dalya 15 gün önce kız kardeşini telefonla arıyarak tedavi olduğunu ve Kobane’ye geleceğine de belirtmiş.

Olay 12 Temmuz sabah saatlerinde MİT’in kaçakçı diye iki kişiyi Erbil’de bir kafede 2 kişi ile bekleyen Dalya Mahmud’un devir teslimiyle başlıyor.

20200721_093509
Dalya Mahmud yaklaşık 7 ay Önce Erbil’e tedavi olmak için gidiyor. 7 ay boyunca orda ne yaptığı konusu bu haberin konusu değil. Kuzey Kürdistanlı birine sevdalanmış, olur insanlık halidir diyoruz. Bu şahıs Temmuz ayı başında önce ailesi aracılığıyla MİT’le temas kurup Erbil’den MİT’e teslim olup, MİT Mersin Bölge Müdürlüğüne götürülmüş. MİT’le anlaşmasında aşık olduğu kızın ismini vererek bu konuda kendisinin yapacağı itiraflar karşılığında sevdalı olduğu kızın Mersine getirilmesini ve tedavi edilmesini ve kızın Salih Müslim’in yeğeni olduğunu da belirtince MİT Bölge Müdürlüğü Dalya Mahmud’la bu şahıs üzerinden bağlantıya geçmiş. Söz konusu şahıs gelmesi halinde formalite bir gözaltı yapılacağını ve kendisinin de bırakılacağını, tedavisinin de yapılacağını ve evlenebileceğini söyleledikten sonra MİT yetkilisi de kendisiyle Kürtçe konuşup garanti vermiş. Bu görüşmeler sonrası Dalya Mahmut Müslüm, 12 Temmuz sabahı Erbildeki MİT yetkilisi iki çalışanını yollayarak iki kişi ile birlikte Kafede bekleyen Dalya Mahmud’u teslim almış. Erbil’den Mersin pılakalı jiple alınarak 13 Temmuz günü Mersin MİT Bölge Müdürlüğüne getirilip sorgusu yapılmış ve 8 sayfalık olduğu söylenen MİT’in hazırladığı ifade kendisine imzalatılmış.

Dalya Mahmut Müslüm her ne kadar Salih Müslüm’ün yeğeni olduğunu söylese de Salih Müslüm bana yaptığı açıklamada ‘Benim yeğenim değil yeğenimin kızıdır’ dedi.
Dalya Mahmud ifadesinde kırmızı kategoride aranan 15 PKK üst düzey yöneticisine ve Mazlum Kobane’ye korumalık yaptığını, Rojavada binlerce PKK lı olduğunu ve MİT’in hazırladığı ifadeyi imzalamış. 21 yaşındaki Müslüm, MİT’in PYD ve PKK için hazırladığı bilgi klasörünü imzalatmış aslında. İfadesine ulaşan avukatlar böyle söylüyor.

Müslüm, emniyetteki ilk ifadesinde, Salih Müslüm’ün öz yeğeni olduğunuda belirtmesine karşın Salih Müslüm’ünde belirttiği gibi yeğeninin kızıdır, öz yeğeni değildir ama MİT bu bilgiyi bile yalan ve yanlış şekilde yazmayı uygun bulmuştur.

Dalya’nın ailesi Kobane’de yaşamaktadır. Dalya Müslüm tanımadığı halde MİT’in hazırladığı ifadesinde Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan ve diğer PKK li yöneticileri çok yakında tanıdığını ve onlardan bazılarına korumalık yaptığınıda belirtmiş ifadesinde. Olayda Erbilde MİT’e teslim edilirken yanında bulunan iki şahısında Erbilde görev yapan MİT çalışanları olduğu ve MİT görevlileriyle yaptığı telefon görüşmelerinde bu şahısların belirlenen noktada kendilerini beklediklerini söyledikleri, Erbil istihbaratında bundan haberdar olduğu ancak Dalya’nın gönüllü olduğu için göz yumduğu da edindiğimiz bilgiler arasında.

Dalya Mahmud’un bu kadar önemli bir habermiş gibi sunulmasının nedeni Salih Müslüm ile olan akrabalığıdır. Salih Müslüm ‘Ne şahıs olarak nede Rojava yönetimi ve PYD bu olaya bir dahilimiz olmayacak. Bizi yıpratmak için yapılan bir operasyondur. Babası zaten açıklama yaptı’ dedi.