Kürt Ulusal Birliği Siyasi Partileri (PYNK), Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarını kınadı ve saldırılara karşı birlik çağrısı yaptı. PYNK, Kürdistan halkına Kürdistan’da ve yurtdışında saldırılara karşı ayaklanma çağrısı yaptı.

‘DAİŞ’İN YAPAMADIĞINI TÜRK DEVLETİ YAPIYOR’

Türk devletinin 16 Haziran tarihinden itibaren kapsamlı işgal saldırılarına başladığının belirtildiği açıklamada, “Güney Kürdistan’a karadan ve havadan barbarca saldırılar gerçekleştirilmektedir. Saldırılarda Kürdistan Özgürlük Hareketi hedefi alınmakta ve sivil yerleşim alanları bombalanmaktadır. Şengal ve Maxmur başta olmak üzere Güney Kürdistan’da sivil halka dönük katliam saldırılarında bulunmakta ve saldırılar sonucu çok sayıda sivil yaralanmış ve şehit düşmüştür. Türk devleti, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal ederek DAİŞ’in Kürt halkına karşı yapamadığını gerçekleştirmek istemektedir” denildi.

YENİ İŞGAL ALANLARI MESAJI’

Türk devletinin Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî gibi işgal alanlarındaki uygulamalarına dikkat çekilen açıklamada, “Türk devleti, uzun yıllar boyunca verilen bedellerle ilerleme sağlayan Kürt halkına karşı kapsamlı bir savaş ilan etmiştir. Kürt halkının özgürlük, barış ve demokrasi için mücadele eden güçlerine dönük saldırılarıyla işgal alanlarını genişletmek istediğini ve Süleymaniye’ye kadar ki bölgeyi işgali altına almayı hedeflediğinin mesajını vermektedir” ifadeleri kullanıldı.

SERHİLDAN MESAJI

Türk devletinin işgal saldırılarının kınandığı açıklamada, şu çağrıda bulunuldu: “Halkımızı demokratik mücadelelerini sürdürme, Kürdistan’ın dört parçası ve yurtdışında işgal saldırılarına karşı sokaklara çıkmaya davet ediyoruz. Ayrıca tüm Kürt siyasi parti, hareket, aydın ve gazetecilere, Türkiye’nin saldırılarını ifşa etmeye ve tüm dünyaya Türk devletinin amaçlarını anlatmaya çağırıyoruz.”

Arap devletleri ve halkının Türk devletinin amaçlarının farkına varıp saldırıları ciddi ele almaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Halkların birliği ve ortak mücadelenin Türk devletinin planlarını durduracağının bilinciyle hareket edilmelidir. Arap Birliği ve körfez ülkeleri, Türk devletinin işgal saldırıları ve bölgedeki yönelimlerine karşı ciddi tavır almalı ve uluslararası alanda eyleme geçmelidir” denildi. Türkiye’nin saldırılarını NATO silahlarıyla gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada, “NATO ve Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’nin yayılmacı politikalarını sınırlandırmalıdır. Türk devletinin Güney Kürdistan, Rojava başta olmak üzere Suriye, Irak ve Libya’daki hukuk dışı saldırıları ve müdahalelerine karşı harekete geçilmelidir” denildi.

(eyl)

ANHA