Libya’nın Terhune kentinde bulunan Aşiretler Meclisi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi’nin Libya’ya yönelik açıklamalarına destek açıklamasında bulundu.

F5E72CCE-2953-4183-918C-81A476464EE1

Mısır Başkanı Abdulfettah El Sisi, Mısır’ın Libya’ya yönelik müdahalesinin meşrulaştığını ve askeri güçlerin Libya’ya girmesinin bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Libya’nın Terhune kentinde bulunan Aşiretler Meclisi, Sisi’ye destek verdi. Türk devletinin Libya’ya Osmanlı’yı geri getirmeye çalıştığına işaret edilen açıklamada, Libya’nın DAİŞ yuvasına dönüştürüldüğü belirtildi. Açıklamada, Mısır’ın Libya’nın güvenliğine önem verdiği vurgulandı.

 

Ne olmuştu?

 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, Türk devleti destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin Sirte kentine saldırması durumunda Mısır’ın doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, ‘kırmızı çizgi uyarısı’ yaptıştı ve askerlerine ‘hazır olun’ emri vermişti

9A33D3DD-4A92-4312-8DFE-69BCD46665A3

Ülkesinin “istikrarı sağlamak ve batı sınırlarını korumak için” Libya’ya müdahale edebileceğini dile getiren Sisi, televizyonda canlı yayınlanan konuşmasında ayrıca, ülkelerini savunmaları için Mısır’ın Libyalı kabilelere silah ve eğitim desteği vermeye hazır olduğunu da söyledi.

Libya sınırında konuşan El Sisi, Sirte’ye saldırılmaması konusunda sert şekilde uyardı.

HAZIR OLUN’

Sisi, konuşmasında askerlerine hitaben de “Mısır sınırları içinde veya gerekirse dışında her türlü görevi yerine getirmeye hazır olun” dedi.

Mısır yönetimi, Libya’daki iç savaşta ülkenin doğusunda konuşlu Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na destek veriyor.