Türk devletinin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti ve çete gruplarına ait noktaları hedef alan Libya Ulusal Ordusu, önümüzdeki saatlerde yapılacak kapsamlı operasyon nedeniyle sivillerden evlerinde kalmalarını istedi.

1458211

Libya’da Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed El-Mismari hava kuvvetlerinin, Esabia ve çevresinde Türk devletinin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çete gruplarını hedef aldığını belirtti.

Ulusal Ordu, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin el Vetiyye üssündeki noktalarını da hedef aldı.

Libya Ulusal Ordusu dün yaptığı açıklamada, Başkent Trablus’un güneyinde bulunan Terhuna semalarında bir keşif uçağının düşürüldüğünü ve birkaç saat içinde iki uçağın da tahrip edildiğini belirtti.

Bu saldırılar, Libya Hava Kuvvetleri Komutanı Seqir El-Ceroşi’nin önümüzdeki saatlerde Libya tarihinde görülmemiş hava saldırıları gerçekleştirecekleri ve Türk devleti için çok sancılı saatlerin yaşanacağını belirtmesinin ardından başladı. Türk devletinin Libya’da çete gruplarını desteklediğini söyleyen Ceroşi, “Türk devleti terörist milisler ve çetelere karşı ilerlemeye çalışan Libya Ulusal Ordusu’nun önünü kesmek istiyor” dedi.

(hb/eyl)

ANHA