7359D865-78CB-4C42-B829-46AE09588D7F

Yavuz Özcan

Koronavirüs’ün gerçekten yarasadan mı insana geçtiği, hatta biyolojik bir silah mı olduğu veya sıcakların artmasıyla birlikte yok mu olacağına dair soru işaretleri dahi tam olarak cevap bulamamışken, virüsle ilgili özellikle sosyal medyada dolaşıma sokulan çok sayıda yalan haber ya da teyit edilmemiş bilgiye tanık oluyoruz. Bu tür haberlerin alıcısı o kadar fazla ki, kimileri on milyonlarca kez tıklanabiliyor ya da paylaşılabiliyor.

İşte koronavirüs ile ilgili beş komplo teorisi:

 

8108E1A7-E7D9-4710-81C3-ED81215DD970

 

 

1) BCG Aşısı Kovid-19’u İyileştiriyor

 
Daha önce Dünya Sağlık Örgütü’nün de açıkladığı gibi halk arasında verem olarak bilinen tüberkülosa karşı çocuklarda kullanılan BCG aşısı üzerinde bazı laboratuvar çalışmaları yürütülüyor ancak bu aşının Kovid-19’u iyileştirdiğine dair herhangi bir kanıt elde edilebilmiş değil. Başta Suriye olmak üzere bazı ülkelerde BCG aşısının Kovid-19’u iyileştirdiğine dair iddialar dolaşımda bulunuyor. Sosyal medyada dolaşan Arapça bir mesaja göre “kolunuzda BCG aşısının izi varsa yüzde 75 Kovid-19’tan korunursunuz” deniyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına rağmen Google’de yapılan aramalarda BCG aşısı ilk sıralarda yer alıyor. BCG üreticisi Japonya da ciddi bir talep yaşandığını belirtiyor.

 

2) İran’ın 100 Metreden Koronayı Tespit Eden Dedektörü

 
Koronavirüsün kamuoyunda duyulduğu ilk günlerde İran’dan aşı bulduklarına dair açıklamalar gelmişti. Ancak asıl dünyayı güldüren gelişme ise 100 metreden koronavirüslü kişiyi tespit ettiği öne sürülen metal bir dedektör oldu. Bizzat İran Devrim Muhafızları tarafından kamuoyuna tanıtılan yuvarlak metal dedektörün koronalı yüzeyleri dahi beş saniyede tespit ettiği iddia ediliyor.  İran Fizik Toplumu adlı grup duyuruyu “sahte bilim, inanılmaz ve bilimkurgu masalı” sözleriyle tanımladı. İran asıllı gazeteci Shayan Sardarizade ise twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cihaz, on yıldan fazla bir süre önce İngiliz dolandırıcıları tarafından satılan sahte bomba dedektörü araçları ile büyük bir benzerlik gösteriyor. O da “elektrostatik manyetik iyon çekimini” kullandığını iddia ediyor” diyor. Sardarizade’ye göre çatışma bölgelerinde kullanılan bu cihazlar daha önce başka ülkelere de satıldı.

 

3) Çinliler Virüsü Laboratuvarda Üretti

 
Koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı ya da üretildiği konusunda dünyanın iki süper gücü Çin ve ABD arasında büyük bir sözlü savaş yaşanıyor. Çin, Amerikan askerlerinin bu virüsü Wuhan’a getirdiklerini öne sürerken, ABD de virüsün Çin’deki laboratuvarlarda üretildiğini iddia ediyor. İki ülkenin sözlü savaşı medya organlarına da yansıyor.

Epoch Times adlı internet sitesi virüsün laboratuvarlarda üretildiğini öne süren bir video haber yayınladı ve haber Facebook’ta yetmiş milyon kez tıklandı. Ancak virüsün laboratuvarlarda üretildiğine dair şu ana kadar ispatlanmış bir bulgu yok. Video ayrıca, virüsün insan yapımı olduğunu göstermek için HIV’de de bulunan yeni koronavirüse dört yeni dizin eklendiğini iddia eden Hintli araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya da atıfta bulunuyor. Araştırma daha sonra yazarları tarafından da çekildi. Ayrıca virüste bulunduğu öne sürülen genetic bilgiler başka pek çok organizmada da bulunuyor.

New York merkezli Epoch Times, Çinli Amerikalıların üyesi olduğu dini bir grup olan Falun Gong tarafından çıkarılıyor. Haber sitesi Trump yanlısı olarak biliniyor.

 

4) Salgının Arkasında Bill Gates Var!

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütü’nü fonlamaktan vazgeçme kararını eleştiren Bill Gates bir anda dünya gündemine oturdu. Facebook’ta yapılan paylaşımlarda Bill ve Melinda Gates Fonu tarafından fonlanan bir araştırma merkezindeki bir hasta üzerinden günümüzdeki salgının yayıldığı öne sürülüyor. Ancak iddiayı destekleyen herhangi bir bilgi paylaşılmıyor. Zaten hastalığın insanlar tarafından üretildiğine dair de kanıtlanmış bir bilgi yok.

 

5) 5G Denemeleri Sebep Oluyor

 
Koronavirüsün yeni nesil cep telefonu teknolojisi 5G dalgaları ile yayıldığı yönündeki iddialar sosyal medyanın hala gündeminde. İngiltere’de bu iddiaların ardından Birmingham ve Merseyside gibi bazı kentlerde baz istasyonları ateşe verildi. 5G şebekesiyle ilgili iddialar, aralarında hesapları onaylı ve çok takipçili kullanıcıların da bulunduğu bazı Facebook, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformları ile bazı sohbet uygulamaları üzerinden milyonlarca kişiye yayıldı. BBC’de yayınlanan habere göre bilim insanları Kovid-19 ile 5G arasında bir bağlantı olabileceği fikrini “tam bir saçmalık” diye tanımlıyor ve bunun biyolojik olarak imkansız olduğunu söylüyorlar. Ayrıca İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Tıbbi Direktörü Stephen Powis de komplo teorilerini “en kötü sahte haber türü” olarak nitelendirdi.