Yandaş gazeteler ve Sağlık Bakanlığı’nın çığır açan teorileri: Koronavirüsten ölen müslüman şehit sayılır.

6505BD58-3D7E-46CE-8782-59493B19224E

Yavuz Özcan

Tüm dünya yeni tip Koronavirüse karşı bilimsel çözüm bulma arayışındayken, yandaş Yeni Akit gazetesi meseleyi kendi açısından ele aldı ve vatandaşı ölmeye davet etti.

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden bir Müslüman şehit sayılır mı? diye soran yandaş Yeni Akit, veba salgınında ölenlerin şehit sayıldığını belirterek ipucu verdi.

Dünyada daha önce çaresiz bulaşıcı hastalıklar hakkında Peygamber Efendimiz’in (ASM) söylediği hadisler en azından merak edenler için fikir veriyor, diyen Yeni Akit Gazetesi veba örneğini vererek vatandaşa Kronovirüsten ölmeleri için açık çek verdi.

Gazete Taun (Veba/Kara ölüm) Yersinia pestis isimli bakteri tarafından meydana getirilen, öncelikle vahşi kemirgenleri etkileyen, insanlara ve diğer hayvanlara pirelerle yayılan, bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. “Taundan/Vebadan ölen şehittir” hadisinin anlamı nedir diyerek konuya ‘bilimsel’ bir açıklık getirdi.

Gazete göre,Hz. Âişe’den -radıyallahu anh- rivâyet edildiğine göre, kendisi Resûlullah’a -sallallahu aleyhi ve sellem- tâun hastalığını sormuş, o da şöyle buyurmuştur:

“Tâun hastalığı, Allah Teâlâ’nın dilediği kimseleri kendisiyle cezalandırdığı bir çeşit azaptı. Allah onu mü’minler için rahmet kıldı. Bu sebeple tâuna yakalanmış bir kul, başına gelene sabrederek, keyiflenerek, yarabbim sana çok şükürler olsun diyerek ve ecrini Allah’tan bekleyerek bulunduğu yerde ikâmete devam eder ve başına ancak Allah ne takdir etmişse onun geleceğini bilirse, kendisine şehit sevabı verilir.” (Buhârî, Tıb 31; Ayrıca bk. Buhârî, Enbiyâ 54; Kader 15; Müslim, Selâm 92-95)”

“Gazete uyarmayı da ihmal etmedi ve “ İsyan etmeyin feryad eyleyin” dedi.

Yeni Akit, haberinde “İşte bu inanç ve uygulama içinde bulunan ve tâun sebebiyle vefat eden mü’min, şehid muamelesi görecektir. Nitekim Peygamber Efendimiz “Tâundan ölen şehittir” (Müslim, İmâre 166); “Tâun, her Müslüman için şehitliktir” (Buhâri, Cihâd 30, Tıb 30) buyurmuştur. Çünkü şehid, Müslümanları tehlikeden korumak maksadıyla düşmanla çarpışırken can veren kişi olduğuna göre, böylesine bulaşıcı ve amansız bir hastalığa sabredip öteki Müslümanlara bulaşmaması için özel bir gayret göstermeyin ,Ve Lakin özel bir gayrete gerek yok Ve Lakin bu hastalıktan ölen Müslümanlarda tıpkı vatan için savaşan kişiler gibi ve aynı şekild e şehid sayılır,” ifadelerine yer verdi.

Yeni Akit ayrıca “böylesi bir durumda yapılacak iş, isyan etmeden ecrini Allah’tan beklemek, kendini Cenâb-ı Hakk’a teslim etmektir,” ifadelerinin altını kalın bir çizgiyle çizmiş .
Bu haberi okuyup derin bir şekilde etkilenen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise konuyu iki tık daha ileri taşıyarak, “Namaz bizi her türlü kötülüklerden ve Kronovirüs gibi hastalıklardan uzak tutar. Namaz kılan insan, kötülük yapamam, hak yiyemem, haksızlık yapamam, söz verdiğimde sözümde durmalıyım der ve münafıklık alametlerinden uzak durur Ve Lakin tüm bu nedenlerle de Kronovirüsten etkilenmez” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘Sabah Namazı Buluşması’nı Gaziantep’teki Ökkeş Eruslu Camisi’nde gerçekleştirirken bu kelamları ümmeti Muhamede yaptı.
Ya müslüman değilse…

Sabah namazını kıldıktan sonra cemaate hitap eden Erbaş, namazın önemine şöyle işaret etti.
Gençlere her namazı vaktinde kılmaları yönünde tavsiyede bulunan Erbaş, “Namaz bizi her türlü kötülüklerden uzak tutar. Namaz kılan insan, ‘kötülük yapamam, hak yiyemem, haksızlık yapamam, söz verdiğimde sözümde durmalıyım der ve münafıklık alametlerinden ve Kronovirüsten uzak durur” diye konuştu. Erbaş, hızını alamayarak şöyle konuştu:

“ASKERLERİMİZ VATAN, MİLLET, EZAN VE BAYRAK İÇİN ŞEHİT OLUYOR”

‘Şehitlerimiz var. Gaziantep’te hergün bir şehidimiz var. Askerimiz, polisimiz neden şehit oluyor? Esed rejimi ve teröristlerin yapmış olduğu saldırılara neden maruz kalıp şehit oluyor? İşte, vatan, millet, ezan ve bayrak için. Vatan savunması o kadar önemli ki Peygamber Efendimiz, sınırda nöbet tutan askerimizin görevini ibadetten sayıyor. Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarına bakın, milletin namusunu, masum insanları korumak, zalimlerin zulmüne karşı olmak için…. Bu topraklar, şehit kanlarıyla yoğrulmuş. Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Bu ruhu gençlerimize çocuklarımıza vermemiz lazım. Gençlerimize vatan, bayrak ve ülke sevdasını öğretmemiz lazım. Güvenlik güçlerimiz yıllardan beri vatan savunması ve şurada rahat namaz kılmamız için sınırların içinde veya ötesinde her türlü zorluğa göğüs geriyor. İnsanlar ezilmesin, masumlar ölmesin, dünyada savaş olsun diye yapıyor. İslam ordusunun da amacı budur. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde bir ateşkes ışığı doğdu, inşallah bu ışık daha da büyüyüp aydınlanır ve ordaki din kardeşlerimiz kendilerini biraz toparlarlar. İnşallah çevremizde savaş hep var olur. O yüzden hep birlikte dua edelim. Her zaman savaş ve kan olsun. Kötülükler ortadan kalksın diye dua edelim’.Son olarak da Erbaş umarım ve ümit ederimki bu şehitlik mertebesini bize yaşatacak Koronavirüs yüzünden düğünler İptal edilmez dedi. Kronovirüsten siz müslüman kardeşlerim korkmayın, korkması gerekenler müslüman olmayanlardır.
Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre henüz Türkiye’de bir vakaya rastlanmamış olsa da, özellikle dünya bankası Kronovirüse 12 milyar bütçe ayırınca…IMF Kronovirüsle mücadeleye 50 milyar kredi açınca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bişrden bire görüşünü değiştirerek ‘bu salgının şu anda ülkemizde olma ihtimali çok ama çok yüksek’dedi.
İran’dan gelen haberler nedeniyle kamuoyunda Koronavirüs tedirginliği her geçen gün büyüyor. Vatandaşlar, özellikle yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte yoğunluğunu artıracak olan nişan ve düğün törenlerinin virüsün yayılması için son derece elverişli ortamlar yaratacağına dikkat çekerlerken, hükümeti bu konuda acil tedbir almaya çağırdılar.
Konuyla ilgili olarak Ve Lakin muhabiri Latif Lütfüye konuşan Sağlık Bakanlığından bir yetkili ise şu görüşleri dile getirdi.
Özellikle toplu taşımada, Camilerde, sokakta maskeyle falan kendimizi bir şekilde koruruz ama beni esas endişelendiren bu yaz gitmem gereken en az 6 toplantı var orada mecburen insanlarla tokalaşacağız ne olacak bilemem. İranda tespit edilen ve can kayıplarına yol açan Koronavirüs’e karşı kamuoyundan yükselen ‘sınırlar kapatılsın’ talepleri, Bakanlığımızca hayret ve merakla takip ediliyor. An itibariyle hiçbir sağlık kontrolünden geçirilmeden Türkiye’ye kabul edilip ülkenin dört bir yanına yerleştirilmiş 5 milyon kadar mülteci bulunduğunu, halen de kapıda gelmeyi bekleyen yaklaşık 1 milyon kişi olduğunu belirti ve buna karşı nasıl önlemler alınacağını henüz belirliyemediğimizi üzüntüyle söylemek zorundayım.Tek teselimiz Diyanetimizin ve basınımızın bu Kronovirüsten ölenlerinde şehitlik mertebesine ulaşacaklarını belirtmeleri ve şehitler tepesinin bu sağlanan ateşkes nedeniyle Kronovirüs sayesinde şimdilk boş kalmamasıdır.

Not : Bu yazı gerçeklerden alınıp mizah ile harmanlanmıştır.