img_7644İki Barış içeride, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu. Gerekçe ölen MİT mensubunu deşifre etmek. Oysa daha önce MİT’in kanalı Haber Türk denen yandaş, yalaka kanalda kendiside mit mensubu olan Mete Yarar bu meseleyi ucundan deşifre etmişti. Diğer bir kaç mecrada daha mesele deşifre edilmişti.

İki Barış’ın tutuklanmasının ana sebebinin bu olmadığı biliniyor. Bu yasal kılıf oluşturmak ve iki Barış’ın ipinin neden çekildiğini gölgelemek için, ipe sapa gelmez uyduruk bir gerekçe idi. Olayın özü iki Barış’ın daha önce kaleme aldığı ve yakın dönemde yayınlanan kitapta gizlidir.

Saray ve MHP ile iç içe geçerek, devleti ve toplumu kuşatan, tarikat-cemaat ağını ortaya çıkaran, METASTAZ adlı kitabı yazan iki Barış bu kitapla şimdilerde bir darbe hazırlığı içinde olan bu kesimlerce kara listeye alınmıştır. En küçük bir gerekçe bulunur bulunmaz bu ikilinin tutuklanması önceden kararlaştırılmış, mesele gerekçenin bulunmasına kalmıştı. Mit mensubunun cenazesi istedikleri malzeme olarak ele alındı ve bir oldu bityi ile tutuklandılar. Olayın özü budur.

Kurt ulumaları ile harmanlanmış tekbir ulumalarının karanlık yüzleri şimdilerde derin bir projeyi olgunlaştırıyorlar. Kaderleri birbirine bağlanmış, biri düşerse, diğerinin de otomatik olarak düşeceği biliniyor. İslamcı-şoven faşist koalisyonun iki gediklisinin kaderleri seçimle kurtulmuyor. İlk seçimde alaşağı edilecekleri aşikâr olan bu ikili, şimdikerde sarayın koridorlarında, adına ihtilal dedikleri bir darbe tezgahını kurmuş durumdalar. Üzerinden yükseldikleri, ahlak ve vicdan yoksunu tarikat-cemaat desteğiyle iktidara tutunamayacaklarını bilenler, büyük bir oyunun içine girmiş durumdadırlar. Bu oyuna çomak sokan iki Barış bu nedenle der dest edilmişlerdir. Tehlikeyi farkında olan Barış’lar gibi, bu tehlikeyi farkında olan herkes, bu ahlaksız ve vicdansız orta çağ zihniyetiyle harmanlanmış faşizmin hedefindedir.

Bu tehlikeyi görmezlikten gelen CHP yönetiminin, özcesi halk hareketinden korkan basiretsizlerinin çoraklaştırdığı sahada, CHP’yide aşarak neo osmanlıcı faşizmi yenilgiye uğratacak derli toplu bir muhalefet ortaya çıkmadığı sürece faşizmin bu darbesinin önünde bir engel kalmayacaktır. Şovenizmin ve islamcı gericiliğin zehirine bulanmamış on milyonları harekete geçirecek, neo enverciliği ve neo osmanlıcılığı aşan üçüncü bir yola ihtiyaç vardır. Bu üçüncü yolu büyütmek, derli toplu bir muhalefet bloğu ile cepheyi genişletip, hedefi daraltma stratejisi ile bu karanlık komplo boşa çıkarılabilinir. Halk hateketinden korkmayan, bilakis halk hareketini faşizmi dizginlemenin öznesi olarak gören dinamik bir muhalefet bloğu ile faşizmin karanlığına geçit vermeyen süreç örülebilinir. Aksi taktirde geleceğin karanlığa gömülmesi kuvvetle muhtemeldir.