Evi yıkık, halısı hasır, döşeği çuldur.

Oğlu şehit, torunu yetim, gelini duldur.

Payına sadece ölüm düşmüş, hali zuldur.

Neden hep vatanı koruyanlar yoksuldur ?

img_5871

Erdoğan, “rejim” TSK gözlem noktalarının ardına çekilsin demişti, olmadı; Bahçeli, Türk ordusu soluğu Şam’da almalı demişti, hiç olmadı; en son Putin’in dediği oldu. O kadar asker, neden baştan kaybedilmiş bir savaş için ölüme sürüldü? Ülke neden ateşe atıldı?

Erdoğan, “Esat rejimi Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmezse biz  gereğini yapacağız” ihtarının gerçekleşemeyeceğini bizzat kendisi bugün yeni “Moskova Mutabakatı” ile tescillemiş oldu.

Putin’den bir randevu alabilmek için Türk diplomasisi iki haftadan beridir mekik dokuyordu, ancak Putin bir türlü randevu vermeye yanaşmıyordu. Putin bir çok ön şartla Erdoğan’a randevu vermeyi Kabul etti ve Erdoğan böylece putin’le sadece İdlib’te ateşkesi sağlamak için randevu alabilmiş oldu.

Erdoğan’ın Putin ile ortak yaptıkları basın açıklamasından da bu net olarak anlaşılıyordu. Erdoğan basın açıklamasında sözlerine başlamadan önce Putin’in kendisini ve heyetini kabul ettiği için teşekkürlerini arz ederek sözlerine başlaması ve sözlerini noktalarken tekrar Putin’e kendilerini kabul ettiği için teşekkür ederek bitirmesi de bu söylediklerimi doğruluyor.

Bir başka dikkat çeken konuda, Putin’nin  Büyük Katherine heykelin önünde Türkiye heyetini sıraya dizip poz verdirmesi Türk diyetine bir mesajı niteliğindeydi. Görüşmede Putin AKP Kabinesini Büyük Katherine heykeli önünde sıraya dizmişti.

BCD92F40-ADF6-429D-AAE3-2254B7037BA8

 

Peki neden ve  kimdir bu Büyük Katherine?

 

Büyük Katherine’in Osmanlı’nın kaybederek Küçük Karlofça anlaşmasını imzalamak zorunda kaldığı Osmanlı-Rus Savaşı dönemindeki Rus Kraliçesidir. Küçük Karlofça anlaşmasıyla Osmanlı Kırım üzerindeki egemenlik hakkını defacto olarak Rusya’ya devretmiştir. Büyük Katherine döneminde aynı zamanda resmi tarihte pek de söz edilmeyen ve Osmanlı Donanmasının tamamen yok edildiği Çeşme Deniz Muharebesi de yaşanmıştır. Putin’in kendi ayağına gelen AKP kabinesini Büyük Katherine heykeli önüne dikerek verdiği mesaj çok açık değil mi? Rusya’daki heyet, muzaffer bir devletin değil, savaşta mağlup olmuş bir devletin heyetidir. Putin de bu gerçeği herkesin gözüne sokmuştur.

Moskova’da varılan anlaşma nedir ve hangi detayları içeriyor?

 

Moskova’da varılan anlaşmanın detaylarında, “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler, 6 Mart 2020 saat 00.01’den itibaren (bu gece) durdurulacak”, “M4 kara yolunun kuzeyinde 6 kilometre ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esaslar, Türkiye ve Rusya savunma bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacak” ve “Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 kara yolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 kilometre batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacak.” maddeleri yer almıştı. Antlaşmanın detaylarında ise Putin’nin öne sürdüğü 6 şart var.

Putin’in öne sürdüğü Erdoğan’ın da kabul ettiği 6 şart şöyle:

1- Serakib’in kontrolü Rus askeri polisinde olacak

2- Halep-Şam, Lazıkiye-Şam  yolunun güvenliğini Suriye ordusu sağlayacak

3- Mültecilerin geri gelmesi durumu için ortak bir komisyon kurulacak

4-İdlib’de tüm terörist örgütlerin silah bırakması için yeni bir süre tanınacak, silah bırakanlar Rusya garantörlüğünde Suriye hükümeti tarafından  koşulsuz affedilecek.

5- Suriye’deki yabancı teröristlerin kendi ülkelerinde yargılanmasına yönelik ortak adımlar atılacak.

6- M4 ve M5 karayolu güvenliği için oluşturacak 6 km güvenlikli bölge için ortak devriyeler yapılacak ve bu devriyeler  genişletilecek. Devriyelerde Rusya’ya bağlı Müslüman Çeçenden oluştürulan askeri  birlikler görev yapacak.Sağlanacak ateşkesle terör grupları sivil halktan ayriştırılmasına başlanılacak, daha önce taahüt edilen tüm koşullar yerine getirilmesi için azami çabâ gösterilecek.

M-4 otoyolun iki tarafından 6 km’lik güvenli alan oluşturulacak. M-4’ün Türk-Rus gözetiminde kalacak. Bunun nedeni ise  bu güzergahta yabancı savaşçılar çok ve gerilla savaşının verildiği dağlık bölgeler var. Bu nedenle Rusya  Suriye ordusunun bu bölgede zorlanacağını bildiğinde bu bölgeyi Türkiye aracılığıyla temizlemek istiyor ve Suriye ordusunu  çetin bir savaştan kurtarmak istemlerindendir..

Sonuç olarak: Moskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yaklaşık altı saat süren toplantıdan, Esad rejiminin en çok istediği çıktı. Suriye iç savaşının ilk günlerinden itibaren Esad rejiminin elinden çıkan ve cihatçı teröristlerin kontrolüne geçen, Şam’ı iki önemli kente yani Halep ve Lazkiye’ye bağlayan M-4 ve M-5 karayolları “rejim muhalifi” unsurlardan tamamen temizlenmiş oldu. İki karayolu da ulaşıma açıldı. Türkiye’nin kurmuş olduğu 12 gözlem noktasının 9’u son dönemde Suriye ordusunun İlerlemesi ile tamamen etrafları sarılmış ve rejim güçlerinin denetim alanında kalmıştı. Bu gözlem noktalarında ki Türk askeri birlikler de sessiz ve Seda’sız bir şekilde çekilecekler. böylece görüşmeden sonra ayrıca, Erdoğan ve AKP hükümetinin son dönemde sürekli gündemde tuttukları “Esad rejimi Soçi mutabakatı sınırlarına geri dönsün” çağrısı ve ültimatomu da boşa düştü. Yeni mutabakat uyarınca, Esad rejim unsurlarının son dönemde Soçi sınırlarını aşacak şekilde kazandığı bölgelere dokunulmuyor. Aksine, Esad rejimi geri çekilmeyeceği için, Soçi mutabakatı, Moskova’da açıklanan yeni mutabakat ile yenileniyor.

Şunu da belirtmekte yarar var; varılan antlaşma geçici bir antlaşmadır. Nihai hedef İse Türkiye’nin tamamen Suriye’den çekilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne kayıtsız şartsız saygı göstermesidir!