Demokratik Suriye güçleri (DSG) Rusya ve Suriye rejimi ile anlaştı, önümüzdeki birkaç saat içerisinde Rus ve Suriye askerleri Kobani ve Membiçe girecek .

Mezopotamya24-ABD’nin Rojava’dan askerini çektiktekten sonra Türk devletinin başlattığı işgal hareketi tüm dünyada tepkilere neden olmuştu. Ancak gelen tüm tepkilere rağmen Türk devletinin işgal hareketini durduramamıştı.

Bugün Pentagon’un Suriye’den kalan askerimizi de çekiyoruz, Kürtler isterse Rusya ve rejimle allaşabilir açıklamasından sonra, Fırat Bölgesi Savunma Komitesi Eşbaşkanı İsmet Şeyh Hesen, “Rusya ve Suriye rejimiyle anlaştık. Bugün akşama kadar gelmeleri gerekiyor” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin, Suriye rejimiyle yaptığı görüşmeye ilişkin konuşan Hesen, “Elimizden geleni yapıyoruz. Bütün devletlere çağrıda bulunduk; ancak bir şey yapmadılar. Kendi derdimize derman olacağız. Yaralarımızı kendimiz saracağız” dedi.

‘SURİYE İLE ANLAŞTIK’

Saldırılar karşısında Kürtlerin birlik olması gerektiğinin altını çizen Hesen, “Rusya ve Suriye rejimiyle anlaştık. Bugün akşama kadar gelmeleri gerekiyor. Kimseye güvenmeyeceğiz. Kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız. Herkes silahlanmalı. Herkes hazırlıklarını yapmalı ve evlerinden uzaklaşmamalı. Hırsızlar ve askerler evlerimize girmesin” diye konuştu.

Hesen, “Suriye hükümet güçleri ve Suriye Demokratik Güçleri (DSG) yaptığı anlaşma sonucu, Suriye hükümet güçleri Membiç ve Kobanê’ye geçmeye hazırlanıyor. Muhtemelen önümüzdeki birkaç saat içerisinde burada olacaklar” dedi.

Anlaşmanın içeriğine ilişkin detay verilmedi.