MSB’nin “Resulayn’de meskun mahalde kontrol sağlandı” diyerek 3 koldan saldırıda bulunduğu kentin denetimi QSD güçlerinin elinde. Hava ve karadan bombardımana rağmen TSK ve paralı güçleri kente giremiyor. 

 

3F45218A-04A7-4304-8AE9-8C5BCD4FD827

Mezopotamya24-Türkiye’nin operasyonda kullanmak üzere getirdiği ve adına “ÖSO” denilen gruplarla Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine saldırı 4’üncü gününe girdi. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Serêkaniyê için “Resulayn’de meskun mahalde kontrol sağlandı” açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Kentinin denetimi hala Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) güçlerinin elinde.
Dün geceden bu yana aralıksız uçaklarla bombardımana tabi tutulan kent, obüs ve tanklarla vuruluyor. Bu sabah saatlerinde TSK ve bağlı güçleri karadan 3 koldan zırhlı araçlarla saldırıya geçti. Kentin batısındaki sanayi bölgesinden, doğusundaki Til Xelef köyünden ve Ceylanpınar’a açılan sınır kapısından saldırıya geçen TSK ve ÖSO, kısmi ilerleme kaydedince MSB’den “Resulayn’de meskun mahalde kontrol sağlandı” açıklaması geldi.
Özelikle batıdan Aram ve Hawarnem mahallerine ulaşan TSK ve bağlı paralı askerler, QSD’nin meşru savunmasıyla karşılaştı.
Her 3 koldan da direnişi büyüten savunma güçleri, TSK’ye ait en az 3 zırhlı aracı imha ederek, saldırıyı püskürttüğünü duyurdu. Edinilen bilgilere göre, çok sayıda kayıp veren TSK ve paralı güçler konumlandıkları alanlardan cenazelerini bırakarak geçildi.
Çatışmaların devam ettiği kentte denetim QSD güçlerinin elinde.

 Mezopotamya ajansı