459F8F85-6021-4DDD-8B4D-43EEBBE5C556

Erkan Serhatlı

İşgal hazIrlIklarını sürdüren tc sanırım bir daha Abd ye takıldı. Bu kesin olmamakla beraber İşgalin en azından kısa bir süreliğine ertelendiğini gösteriyor. Tarih Kürtlere katliamlar dayatsada aynı zamanda kendini yeniden var etme şansını da veriyor. Pkk Kırk Yıllık mücadelesini  en isabetli zamanı; Rojavadaki direniş ve örgütlenmeyle zirveye taşıdı. Bir kac cephede aynı anda mücadele veren benzer bir yapının ortadoğuda olmadığını hepimiz biliyoruz.İdeolojik yapısı gereği Abd ile zıt kutuplarda bulunan Pkk bugün Uluslararası areneda Rojava üzerinden bir güvenirlik sağladığını görüyor,  siyasi ve askeri ittifak yapabilecek düzeyde siyaset üretebildiğinide kanıtlamış olduguna şahit oluyoruz. Defaatla buna yönelik telkinlerimizi geçmişte dile getirmiştik. Pkk Yönetimi gecmişin eksikliklerinden siyrılıp dünya gerçekliğine uygun siyasi manevralarla düşmanının alanı daraltmayı başara bilmiştir. Kuzey Kürdistanda Türk devletinin güç ve teknik üstünlüğüne rağmen direnişini sürdürmektedir.

Kürt cenahının Olası Rojava işgalinin kürtlerin sonu olacağına yönelik yaklaşımı gerilla ve pkk tarihini iyi okuyamadıklarını gösteriyor. Dünya siyasetinin her gün beraberinde yeni ittifaklar doğurduğu ortadoğuda kürtlerin kolay lokma olmadığını dost düsman herkesin artık kabul ettiğini bilmemiz lazım. Türk devleti askeri üstünlük hava sahasının kulanımı gibi şartları kendi lehine olduğunu düşünerek Rojavayı işgale yeltenmesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Ypg nin Son on yıla yakın Mücadele deneyimi mevzi savaşi ve Teknik donanimi Tc yi gereken kurmay akil ve taktiklerle püskürte bilecegi asla unutulmamalidir. İşgal senaryolarını  Afrin üzerinden degerlendirmek, askeri ve siyasi gerçeklerden kopmak demektir. Afrinde hava sahası teknik ve sayı üstünlüğüne ragmen Gerilla Natonun ikinci büyük ordusuna kök söktürmüş ve muazzam bir direniş göstermiş ve halende göstermektedir. Afrin üzerinden bu durumu değerlendirenler fena halde cuvallayacaklardır. Ne koşullar o günkü koşullardır nede Rojavanın işgal edilecek bölgeleri afrin’le mukayese edilebilinir.

Kürtlere düşen görev bu işgal ve katliam girişimlerine  parti ve örgüt farkı gözetmeksizin Onurlu Ulusal bir direniş ve tutumla karşı koymaktır. Her Kürt bir Pkk Ypg neferi olmaktan asla imtina etmemeli, halkının safında yer almaktan asla geri kalmamalıdır. İdeolijik örgütsel tüm eleştirilerini bugün bir tarafa koyup yerkürenin neresinde olursa olsun Kürt özgürlük hareketi ile ayni safta yer almalıdır. Rojava’nın her karış toprağına kürdün evlatlarının kanı dökülmüştür. Her bir Kürt bireyi bu direnişin kalesi olmali ve buna göre konumlanmalıdır. Yaşadığımız her alanı Direniş için Halkımızın menfaatleri neyi gerektiriyorsa o şekilde örgütlemeli ve İşgale karşı koymaliyiz. Diasporada yasayan halkımızın her bir ferdi bunun için elini taşın altına koymalı mücadele alanlarını düşmanlarına dar etmelidir. Gün Pkk yi yanlış, eksik ve yetersizliklerini eleştirme günü değil. Bu Kutsal ve Onurlu direnişte PKK  ile ayni safta yürüme günüdür.

Daha 24 saat gecmeden Trump kararını Kürtler aleyhinde verdi. Bu karar Abd devlet aklından dönermi veya dönüşü tc nin işgal hareketinden öncemi olur onu kestirmek zor. Medyada Kürtler bir ihanet ve hayalkırıklığı dalgası yaşıyorlar. Ey sevgili Halkım dünde dedim bugünde diyorum ve tarih bunu tasdik edecektir; Kürtler kimsenin tezgahında pazarlık malı değildir ve olmayacaktır. Abd den medet umduğumuzu sananlar yanılacaktır. Abd devlet aklı kürtlerle olan ittifaklarına aykırı davrandıkları anda Ortadogudan kapı dışarı olacaklarınıda iyi biliyorlar. Kürtler kırk yılı aşkın süredir Abd nin Natonun tüm imkanlarını kulanan tc ye karşı savaşıp ayakta durdular. Abd ile yapilan ittifak dünde dogruydu bugünde. Ben bu ittifakın bir piskopat ve dengesiz iç siyasette başı belada azil sürecinde olan birine kurban edileceğini düşünmüyorum. Hiç kimse Kürtler için ölmek zorunda değil Kürtler bir vatan kavgası veriyor ve bunda muhakak muzaffer olacaktır. Savaşmaya sanki bugün alışacaklar gibi davranmanın anlamı yok.

Dünya siyaseti özellikle ortadoguda ittifaklar konusunda geçişkenlik ve günlük değişkenlik bir durumdadir. Kürtler bu konuda artık deneyimlidir. Rojavada bulunan halkımız ve vatanımızın bu parçasını savunmakla mükellef olan ordumuzun eli armut toplamiyor. Dünde değindim, Afrin üzerinden şuanki olası savaşı ve işgali degerlendirmek asla ve asla dogru ve isabetli olmayacaktir.

Önemli olan Yurtsever direnişçi bir ruhla herkes bulunduğu alanda Halkımızın saflarında yer almasıdır. Giydiğimiz hırkadan yediğimiz lokmadan vazgecmesini bilerek halkımızın evlatlarının yanında olabilecek miyiz? En önemli soru budur.!! Haydi herkes kobane ruhuyla bir avuç cennet parçası olan Rojavaya sahip çıkıp savunmasında hangi kademede olursa olsun yer alalım.

Tekrardan başa dönersek Abd ile hemen ipleri koparmanın bir anlamı yok. Abd Trumptan ibaret değildir ve eminimki bu kararın yanlışlığından dönülür, Kürtlere yanliş yapılmaz.

Son bir kaç cümlede Türk halkına etmekte fayda var. Evlatlarınızı Kürtlerin katlinde yer almalarının önüne geçmelisiniz. Ellerine kına yakıp askere gönderdiğiniz evlatlarınız kefene sarılıp bir tabut içinde geri dönmesinin önüne geçiniz. Sizin evlatlarınız vatan savunmasında değil Erdoganın kaybettiği iktidarı, çalamadığı paraları ve geleceğini garanti altına alması için ölecektir. Ey Türk halkı, Rojavaya yapılan saldırı ve işgal sizin sırtınızdan olacaktır. Tayyipin Bilali mutlu olsun diye sizin ahmediniz memediniz ölecektir. Saraydaki Deccalin menfaati için evlatlarınızın kurban edilmesine fırsat vermeyin. Unutmayinki Kürdün Ahı kimseye kalmayacaktır.

Son bir sözüm halkımıza ve beni tanıyanlara. Bugüne kadar hiç bir partinin kimliği ile yazmadım partizanlık yapmadım. Amed ne ise Hewlerde odur Mahabad ne ise Qamişlo da odur şiarıyla yaşadım ve hareket ettim. Ama ilk kez açik ve net yaziyorum Kürdün aşına namusuna toprağına göz dikenlerin karşısında ben bir PKK YPG PYD NEFERIYIM.

YASASIN DIRENIS YASASIN KÜRDISTAN

#KURDISTAN  #USA  #PENTAGON  #YPG  #YPJ #ROJAVA

Erkan Serhadli

10.10.2019