Kuzey ve Doğu Suriye’ye ziyarette bulunan İngiltere Parlamentosu Üyesi Lioyd Russell, Demokratik Konfederalizm temelinde bölgede inşa edilen mevcut sistemi desteklediklerini kaydederek, tutuklu DAİŞ’lerin yargılanması için bölgede uluslararası mahkeme kurulmasına destek olduklarını belirtti.

QAMIŞLO

Aralarında İngiltere Lordlar Kamarası üyeleri, İngiltere’nin önde gelen parti ve sendika temsilcilerinin bulunduğu bir heyet, dün akşam saatlerinde Kuzey ve Doğu Suriye’ye ziyarette bulundu.

Heyette yer alan önemli isimler

13 kişilik heyette şu isimler yer aldı: İngiltere Muhafazakar Parti Parlamenteri Adam Holloway, İngiltere İşçi Partisi Parlamenteri Lloyd Russell-Moyle, İşçi Partisi temsilcileri Maurice Glasman, Simon Dubbins, Ben Norman, Claire Pekro, Ryan Falgier, Aaron Mert, Dan Spage, Bambus Karlamps, Crispin Planet, Ramadan Tong ve Huber Ahmed Osman.

İngiltereli heyet Qamişlo’daki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Bürosu binasında Dış İlişkiler Bürosu Eşbaşkanları Abdulkerim Omer ve Emel Dadê, büro üyeleri Fener El Kiyêd ve Mizgîn Ehmed ile birlikte siyasi partilerin temsilcileri tarafından karşılandı.

Heyetin karşılanmasının ardından basına kapalı toplantıya geçildi. Toplantı sonrası Emel Dadê ile İngiltere İşçi Partisi Parlamenteri Lloyd Russell-Moyle ortak basın toplantısı yaptı.

Emel Dadê: Birçok konuyu ele aldık

Emel Dadê basın toplantısında görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Görüşmede Özerk Yönetimin ve askeri güçlerin bölgeleri kurtarırken ve kurtarmasının ardından yaşadığı zorluklar, Özerk Yönetim üzerindeki baskılar ve göçmenler konuları olmak üzere bölgeye ilişkin birçok konuyu değerlendirdik.

DAİŞ çetelerinin ailelerini ve çocuklarını, bunların bölge üzerinde oluşturduğu etkileri derinlemesine ele aldık. Bununla beraber tutuklu bulunan DAİŞ çetelerinin yarattığı tehlikeyi ve işlenen suçun yerelinde yargılanmasının önemini masaya yatırdık. Toplantıda ayrıca Özerk Yönetimin gerçekliğini, bileşenlerin yönetimdeki temsiliyetini; Özerk Yönetimin yeni Suriye anayasasında nasıl alacağı ve bunun önemi ile Efrîn Kantonu’nda yaşanan insan hakları ihlallerini tartıştık.”

Moyle: Bölge halkı dünyayı korudu

Lloyd Russell-Moyle de basın toplantısında şunları dile getirdi: “Bugün buraya, İngiltere’nin iki büyük partisi olan İşçi Partisi ve Muhafazakar Parti olarak ziyarette bulunduk. Ziyaretimizde farklı alanlardan uzmanlar, temsilciler ve araştırmacılar da bize eşlik etti. Bölge halkının, dünyayı tehlikelerden korumak adına yaptıkları, gösterdikleri kahramanlıklar konusunda görüşlerimiz birdir.

Bölge güçlerinin yanında tutuklu bulunan DAİŞ’lilere ilişkin görüşlerimizi Birleşik Krallık Parlamentosu’na sunacağız. Bu konuda bölgede uluslararası mahkemenin kurulmasını destekliyoruz.

‘Özerk Yönetim’den öğreneceğimiz çok şey var’

Özerk Yönetime inşa ve hizmet çalışmaları için yardım edeceğiz. Özerk Yönetim’den öğreneceğimiz çok şey var. Programımızda bölgedeki birçok kurumu ziyaret etmek var. DAİŞ’in zihniyetinin ortadan kaldırılmasına destek olmaya çalışacağız. Bununla birlikte Demokratik Konfederalizm temelinde inşa edilen demokratik sisteme destek olacağız.”

İngiliz heyetin bugün Eyn Îsa’daki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi merkezini ziyaret etmesi bekleniyor.

(cj)

ANHA