9E9735D6-9853-450B-AC24-200CC4061D48

Nihat Veli Yüce

Ankara hareketli. Devletin derinlerinde cadı kazanı kaynıyor. AKP ile yürünemiyeceği, yürünmek istense dahi, toplumsal desteğini yitirmiş, meşruluğu tartışmalı bir partinin başkanı RTE ile durumu dört yıl daha sürdürmek imkansız görünmekte. Bu nedenle yeni arayışlara girilmektedir. RTE koltuğunu güle oynaya bırakma yanlısı değil. Hangi denklem olursa olsun, derin devletin oluşturacağı iktidar ittifağının başında olmak istiyor. MHP, RTE’nın altını oyuyor, RTE’nin milliyetçi oylarını kendine çektikçe, RTE hızla taban kaybediyor. Davutoğlu ve Gül-Babacan ikilisinin muhafazakar-müteddeyin oyların bir bölümünü tırtıklayacakları kesin. Tarikat-cemaat ittifakı olan AKP bu tarikat ve cemaatlerin bir bölümünü yeni kurulacak partilere kaptırma korkusunu yaşıyor. Zira cemaat ve tarikatların hemen, hemen tamamı birer holdinge dönüşmüş durumdalar. Birer ticari şirket konumundadırlar. Bunlar ticari çıkarlarını ve ticari geleceklerini garantiye alacak mecraya kayarlar. RTE ve AKP’sinin iktidar alternatifi olma şansını kaybettiğini gördükleri anda RTE’nin gemisini ilk terk edecek olanlar bunlardır. RTE milliyetçi oylarıda MHP’ye kaptırmaktadır. RTE’nin olası bir erken seçimde oylarının %30’un altına düşme ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Buda RTE’nin ipinin çekilmesi anlamına gelecektir. RTE harflerinin açılımını Rezil, Terbiyesiz, Edepsiz olarak yorumlayan radikal islamcılarıda bu denkleme eklersek, RTE açısından gelecek seçimler büyük bir hezimetin habercisidir. 2020 tamamen güçten düşmüş yalnızlaşmış bir RTE yılı olmaya adaydır.

RTE önümüzdeki bir kaç ay içinde karar vermek durumundadır. MHP ile köprüleri atıp, cepheden saldırıya geçerek milliyetçi oyları yanında tutmaya çalışırken, İYİ partiyi MHP’nin yerine yanına alıp, devlet desteğinden faydalandırmak için bakanlıklar verebilir. Bu durumda MHP ergenekonun desteği ile RTE’nin kirli çamaşırlarını açığa çıkarma yoluna gidecektir. Bu RTE açısından bir kabus durumudur. MHP – İYİ parti ilişkilerinde iyileşme sağlayarak ikisinide yanında tutması durumunda, AKP’ye verilen kürt oylarının Gül-Babacan ve Davutoğluna bir bölümünüde HDP’ye kaptırarak, kürt illerinde tamamen bir tabela partisine dönüşme tehlikesi yaşayacak ve tamamen MHP’nin rehinesi haline gelecektir. Asıl karar veren RTE değil MHP olacaktır. AKP+MHP+İYİ Parti = % 51 demekte değildir. Bu üçlünün maksimum oyu % 40 bandındadır. Buna Davutoğlu’nuda eklerseniz denklem değişmiyor. Böylesi bir ittifaktanda, derin devletin iktidar çıkarma şansı yoktur. RTE’nin içinde olduğu, CHP, HDP ve Gül-Babacan ikilisinin dışında olduğu hiçbir formül %51’i yakalamıyor. Derin devletin hesapları bu denklemlerde boğulup gidiyor. MHP’nin içinde olduğu hiç bir denklem yasal iktidar getirmiyor. Bahçeli bu nedenle stresli ve saldırgan. Derin devlet hesaplarında Bahçelinin yerine fırıldak Süleyman’ı getirme hesaplarıda durumu kurtarmıyor. Zira fırıldak süleyman MHP’ye artı oyu AKP’den getirir. Oyları yükselmiş MHP ve oyları düşmüş AKP eşittir yüzde kırk civarı demek. Özcesi denklem değişmiyor. Diğer yandan CHP + HDP + Gül -Babacan ikilisinin yeni oluşumu %60 bandını yakalıyor. Yeni yasama yılı bu hesapların gölgesinde başlayacak. Ekim ve Kasım ayları yeni gelişmelere gebe. Bu tablo AKP + CHP büyük koalisyonunuda denklemde tutuyor. Bu durumda CHP önemli oranda oyunu HDP’ye kaptırır. HDP’yi % 20 bandına taşır. Ergenekonun kabusudur bu tablo. Bu nedenle HDP’nin kapatılarak baskın seçime gidilmesi senaryolarıda masada. Bu formülde HDP oylarının saray ittifağına değil önemli oranda CHP’ye, tarikat ve cemaat oylarınında Gül-Babacan ve Davutoğlu arasında pay edilmesine götüreceğinden, bu yolda ergenekon ve saray açısından çıkmaz yoldur. Burada geriye Gül-Babacan ve Davutoğlu partileşmeden, alel acele HDP’nin de kapatılarak baskın seçime gitme senaryosu kalıyor. Bu tablodada HDP seçmeni seçimleri boykot ederse istenen sonuca ulaşılıyor. CHP’yi destekleme kararı alırsa hesaplar şaşıyor.

Saray ve Ergenekon ittifakının hazin hikayesi bu senaryolar eşliğinde çıkmaz sokakta, kartlar yeniden karılıyor, puşt zulalarda kahpe hesaplar yapılıyor. Nereden baksan ahmaklık, nereden baksan tutarsızlık ve başarısızlık, nereden baksan hırsızlık, yalan ve talan akıyor. Dört bir yanda başarısızlık ve çıkmaz sokak halleri. Ankara sokaklarından saraya doğru esen serin sonbahar yelleri ABD ile Rusya arasında sıkışmışlığa ve çaresizliğe ağıt yakıyor.