ENKS yöneticileri tarafından, Efrin’de Türk devletiyle ilişkilerini güçlendirme ve PYD’ye karşı faaliyetler yapılmasına ilişkin yapılan toplantıda ENKS’nin düzenli olarak TC’ye rapor vermesi kararı çıktı.

 

20CE0D18-FA15-445E-A6C2-9B1BBDC6DF3D

HABER MERKEZİ

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ne (ENKS) yakın bir kaynaktan alınan bilgilere göre, Suriye-Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-S) Politbüro Üyesi ve ENKS Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kamuran Haco başkanlığında 19 Haziran’da Hewler’de Türk devleti ile Efrîn’deki ilişkileri güçlendirme temelinde bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıya PDKS Politbüro üyesi Abdul Hekim Beşar, ENKS Başkanlık Kurulu üyesi Mıhemed İsmail ve toplantıya telefonla katılan PDKS Efrin Sorumlusu Hesen İbiş’in yanı sıra ENKS üyelerinden oluşan 18 kişinin katıldığı öğrenildi.

ENKS’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürt kazanımlarını yok etmek için Türk devletiyle birlikte çalıştığını dile getiren Kaynak, Hewler’de yapılan toplantının ana gündeminde de PYD’nin bulunduğu, Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Efrin saldırısı olmadan önceki ilişkilerin geliştirilmesi ve var olan ilişkilerin güçlendirilmesine dair görüşlerin ortaya çıktığını ifade etti.

 

‘Türk’lerle ilişkiler güçlendirilmeli’ kararı

 

Türk devleti ve ENKS’nin, PYD’nin bulunduğu Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürt kazanımlarını bertaraf etmek ve Efrin saldırısı öncesi var olan ilişkilerin daha çok güçlendirilmesi gerektiğine dair toplantıda konuşan Kamuran Haco’nun, Türk’lerle bu dönemde ilişkilerin zayıfladığını ve bu ilişkilerin acilen düzeltilmesi gerektiğine dair konuştuğu belirtildi.

Toplantının başkanlığını yapan Kamuran Haco’nun; Türk devleti ile devam eden ilişkilerin bu dönemde daha da güçlendirilerek, Efrin’e geçilebileceğini söylediği kaydedildi.

 

‘Türk devletine gereken taviz verilecek’

 

Edinilen bilgilere göre, Haco’nun toplantıdaki konuşması şu şekilde: “Biz ancak Türk devleti yoluyla Efrin’e geçebiliriz. Şimdi Türklerle görüşürken açık mı, yoksa gizli görüşmeler mi yapmamız gerekiyor önemli olan budur. Bu konuda karar verip ENKS’nin de bizim görüşmemize katılması gerekiyor. Efrin’de daha iyi çalışmamız için Türklere istedikleri tavizi vermemiz gerekiyor. Türk devletinin güvenini kazanmak için acilen görüşmeler yapmalı ve ittifakımızı sağlama almalıyız.”

Türkleri ellerinde tutmaları ve Türklerle yapılan çalışmaların devam ettirilmesi için Türk devletine taviz verilmesi gerektiğini söyleyen Haco, “Türkleri elimizde tutmamız ve onlarla çalışmamız için Türkler bize ne derse onu en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekiyor. İlişkilerimizi güçlendirmek için günlük olarak Efrin’de ne olup bittiğine dair gelişmeleri de rapor halinde Türk dışişleri bakanlığına aktarmamız gerekir” dedi.

 

ENKS içindeki muhalif kesim susturulacak

 

ENKS’nin Suriye dışında bulunan kesimleri ile ENKS’ye bağlı sivil toplum örgütleri arasında sürekli çelişkilerin yaşandığını belirten kaynak, ENKS Başkanlık Kurulu üyesi Mıhemed İsmail’in de bu konuda şunları söylediğini aktardı:

“ENKS’ye bağlı sivil toplum örgütleri arasında çoğu zaman çelişkiler oluyor. Bunların da sürekli basına yansıması Türk devletinin bize karşı olan güvenini azaltıyor. Bu çelişkilere neden olan kesimi susturup bertaraf etmeliyiz”

Bir yandan Türk devletiyle görüşmeler yaparken bir yandan da ENKS içerisinde bazı kesimlerin Türk devletine karşı açıklamaları, Türk devletinin ENKS’ye olan güveninin azalmasına neden olduğunu dile getiren kaynak, İsmail’in konuşmasında, “aramızdan bazılarının Türk devletine karşı açıklamalarda bulunması Türklerin bize olan güveninin azalmasına neden oluyor” dediğini, aktardı.

 

Kirli ittifaklar temelinde alınan kararlar

 

Kaynak, toplantı sonucu şu kararların alındığını söyledi:

1- Türklerle ilişkilerin bozulmasına neden olacak her türlü eylem ve söylemden kaçınılacak. Türkleri karalayacak herhangi bir beyanat ve açıklamada bulunulmayacak. Yine PDKS içinde Türklere karşı silahlanmak isteyen bazı gruplar susturulacak.

2- Efrin’de Türk devleti ve çetelerinin halka uyguladıkları yaptırımlara karşı ses çıkartılmayacak. Hatta gereken yerde destek de verilecek.

3- Türklerin, Efrin’deki PDKS çalışmalarına destek vermesi istenecek ve iç güvenliği beraber sağlama talebinde ısrarcı olunacak.

4- Türklere kendilerini ispatlamak için Kuzey ve Doğu Suriye’ye daha çok baskı uygulanacak ve halk arasında karışıklık çıkarmaya devam edilecek.

5- PYD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki faaliyetlerine ilişkin düzenli olarak Türk devletine rapor verilecek.

Bu temelde toplantıya katılan üyelerin ortak görüşlerinin Efrin başta olmak üzere PYD ve Kuzey ve Doğu Suriye yönetimine karşı Türk devleti ile ne olursa olsun ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiği ve bu konuda yoğun bir diplomasi yürütülmesinde karar kılındığı belirtildi.

ANHA