Rus TASS haber ajansı, ABD’nin Suriye’nin İdlib şehrindeki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde hava saldırısı düzenlediğini ve bu saldırıların bölgedeki ateşkesi riske attığını bildirdi.

3A8CAACD-7F8F-4177-AEF2-23AFE06F24CD

İdlib’teki saldırıların ardından çıkan dumanlar (AFP)

Mezopotamya24

Lorin Pelda/ Moskova– Ajansta yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin Rusya ve Türkiye’ye bilgi vermeden İdlib’de hava saldırısı düzenlediğini açıklarken, Rusya ve Suriye rejimine ait savaş uçaklarının son zamanlarda bölgede saldırı düzenlemediğini öne sürdü.

Söz konusu hava saldırısı, ABD’nin Suriye’nin kuzeybatısında El-Kaide liderlerinin İdlib yakınlarındaki toplantısını hedef alan saldırısının hemen ardından geldi.

SOHR, ABD’nin hava saldırılarının Hurras ed-Din ile Ensar et-Tevhid ve diğer grupların liderlerinin toplantı amacıyla bulunduğu bir tesisi hedef aldığını ve saldırıda 40 kişinin öldüğünü duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz Cuma günü bir açıklama yaparak, 950’den fazla sivilin hayatını kaybetmesine yol açan yoğun saldırıların ardından rejim kuvvetlerinin tek taraflı olarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes ilan ettiğini ve 06.00 itibarıyla geçerli olacağını duyurmuştu.

Bu, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana ilan edilen ikinci ateşkes.

Ağustos’ta ilan edilen ilk ateşkes, başladıktan 3 gün sonra bozulmuş, Rusya tarafından desteklenen rejim saldırılarını artırarak, daha fazla bölgede kontrolü ele geçirmişti.

İdlib’de sükûnet hakim

İdlib’te 5 unsurun ölmesine neden olan sınırlı çatışmalara rağmen nispeten sükûnet hüküm sürüyor.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte, “Zaman zaman düşen roketlere rağmen göreceli sakinlik bölge genelinde hakim olmaya devam ediyor. Rusya ve rejime ait savaş uçakları ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından Gerginliği Azaltma Bölgesi’ni vurmuyor” dedi.

İdlib yakınında yer alan Hama ilinin kuzeybatısında, cumartesi gecesi araçlarının tanksavar füzesiyle hedef alınması sonucu rejim yanlısı 3 kişi öldü.

AFP’ye göre ayrıca İdlib’in güneydoğusundaki bir köyü bu sabah roketlerle hedef alan saldırıda iki muhalif unsur öldü.

Yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapan İdlib ve çevresi, Eylül 2018’de Rusya ve Türkiye tarafından Soçi’de imzalanan, rejim ve muhalif grupları birbirinden ayıracak silahlardan arındırılmış bir bölge kurulmasını öngören mutabakat kapsamında yer alıyor. Ancak mutabakatın uygulanması tamamlanmadı ve Şam, Ankara’yı ayak sürüklemekle suçluyor.

Suriye, 2011 yılından bu yana, 370 binden fazla insanın ölümüne, kitlesel altyapının tahrip olmasına ve nüfusun yarısından fazlasının ülke içi ve dışına göç etmesine neden olan kanlı çatışmaya sahne oluyor.