İdlib’de sıkışan Türkiye, Morek’teki askerlerini halen kurtaramadı. Han Şeyhun’dan sonra Maret El Numan’a operasyon hazırlığında olan Rusya destekli rejim güçlerinin her an komutanları istifa eden TSK’nin 200 askerini esir alabileceği kaydediliyor.

 

198E5056-130A-436C-8AF9-826B9578DDA8

Mezopotamya24-İdlib’de sıkışan Türkiye, Morek’teki askerlerini halen kurtaramadı. Han Şeyhun’dan sonra Maret El Numan’a operasyon hazırlığında olan Rusya destekli rejim güçlerinin her an komutanları istifa eden TSK’nin 200 askerini esir alabileceği kaydediliyor.

Suriye iç savaşının son kriz alanı olan İdlib’de, Suriye rejiminin son hamlesi savaşı farklı bir aşamaya taşıdı. İdlib’e giriş olarak bilinen stratejik önemdeki Han Şeyhun’un Heyet Tahrir El Şam’dan (HTŞ/El Nusra) Suriye rejimine bağlı güçlerin eline geçmesi dengeleri değiştirdi. Rejimin, Türkiye’nin kentin güneyinde bulunan 12 askeri gözlem noktasından 9’uncusunun bulunduğu Morek’i de almasıyla burada bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kuşatmaya alındı.
Gözlerin çevrildiği İdlib’de, Rusya ile Türkiye karşı karşıya geldi. Türkiye’nin tüm girişimlerine rağmen kuşatmada bulunan yüzlerce TSK askerinin her an esir düşebileceği aktarılırken, bu durumu yaşatanın Suriye rejiminden çok Rusya olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin 8’inci askeri gözlem noktasını hedef alan Suriye rejiminin uluslararası yol üzerinde bulunan Maret El Numa’a da operasyon hazırlığında olduğu aktarılıyor. Türkiye ise Rusya ile ilişkileri düzeltmek için girişimlerini sürdürüyor.

 

TSK ASKERLERI HER AN ESİR DÜŞEBİLİR

Kuşatmaya alınan askerlerin çıkması için Suriye rejiminin bir koridor açtığını belirtilirken, Türkiye’den ise bir ses yok. Askerlerin her an Suriye rejimine esir düşebileceği gelen bilgiler arasında. Kimi yerlerde Suriye rejiminin gözlem noktasını ağır silahlarla hedef alarak askerleri teslim olmaya zorladığı da kaydediliyor. Ayrıca gözlem noktasında bulunan askerler ile Suriye rejimi güçleri arasında görüşmeler yapıldığı belirtiliyor. Son hamle kapsamında yapılanların rejimden çok Rusya tarafından hayata geçirildiği dile getirilirken, Han Şeyhun’da ve TSK’nin Morek’teki kuşatmasında Rus askerlerinin de bulunduğu aktarılıyor. Olası bir esir düşme olayının Türkiye’ye yansımasının ne olacağı da tartışılıyor.

 

MARET EL NUMAN’A OPERASYON HAZIRLIĞI

 

Tüm bu konular konuşulurken Suriye rejimi ise, Han Şeyhun ile elde ettiği avantajı devam ettirmek istiyor. Halep’ten Şam’a uzanan M5 uluslararası yolu üzerindeki Maret El Numan rejimin hedefinde. Rejimin buraya yönelik operasyon hazırlıkları yaptığı ve bölgeye büyük bir güç sevkiyatı yaptığı belirtilirken, Rusya’ya ait savaş uçaklarının ise bölgenin çeşitli yerlerine hava saldırıları gerçekleştirdiği öğrenildi. Soçi’de Türkiye’ye verilen Halep’ten Şam’a uzanan M5 uluslararası yolunu açma ve hat boyunca burada bulunan radikal grupları 15-20 kilometre bölgeden çıkarıp, bölgenin “silahsızlandırılmış bölge” şeklinde ilan edilmesi görevini Suriye rejiminin operasyonlar ile hayata geçirdiği görülüyor. Suriye rejiminin şimdi ilerlediği alanın tümü Soçi görüşmeleri kapsamında Türkiye’ye rol verilen alanlar.
ANKARA’NIN ÇABALARI SONUÇSUZ

 

Türkiye ise bu cendereden kurtulmak için girişimlerini sürdürürken, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın Rusya’da görüşecek. Sadece Rusya ile değil bu konuda ABD ve Avrupalı güçleri de harekete geçirmeye çalışan Türkiye’nin, birçok tarafla görüştüğü dile getiriliyor. Bu diplomatik girişimlerin halen bir sonuç vermediği belirtiliyor.