Rusya Devlet Başkanı Putin, İdlib’deki teröristlerin ortadan kaldırılması için Türkiye ile anlaştıklarını belirtirken, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Suriye rejim güçlerinin Türk askerlerinin hayatını tehlikeye attığını söyledi.

 

474E31C7-9E91-4B00-A239-36FEE5F3B0CC

Mezopotamya24Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, desteklediği çete grupları ile birlikte İdlib’de sıkışınca soluğu tekrardan Rusya’da aldı. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da bir araya geldi.

Erdoğan, açılışına katıldığı Uluslararası Havacılık Fuarı MAKS-2019’un düzenlendiği Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili görüşme yaptı. Erdoğan’ın ayrıca ABD ile S-400 savunma sistemleri ile F-35 savaş uçaklarına ilişkin gerginliklerin yaşandığı bir dönemde Su-57 jetini incelemesi dikkat çekti.

Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda baş başa gerçekleşen görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü. Ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Teröristlerin ortadan kaldırılması için anlaştık’

Putin, basın toplantısında şöyle konuştu:

“İdlib’deki durumdan kaygılıyız. Oradaki teröristler Rus askeri üslerini tehdit ediyor. Bölge, militanlar için barınak haline gelmemeli. Sayın Erdoğan’la ek tedbirler alınmasına karar verdik. Neler yapılabileceğini konuştuk. Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü önemli. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir”

‘Güvenli bölge’ olumlu adım’

Putin ayrıca “Güvenli bölge” sorusuna ise “Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır. Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye’nin meşru hakkıdır. Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir. Bölgesel meseleleri ele aldık. Ortadoğu ve Libya’daki durumu konuştuk” cevabını verdi.

‘Türkiye sınırlarında göç tehdidi var’

İdlib’deki gelişmelerin ele alındığını belirten Erdoğan ise “Geçen yıl İdlib’deki insani trajedinin önüne geçmiştik. Rejimin saldırıları, tesis ettiğimiz istikrarı bozdu. İdlib’de mayıs ayından bu yana 500 insan hayatını kaybetti, 1200’ün üzerinde insan yaralandı. Yüz binlerce evini terk etti. 3 buçuk milyon insan insani felaketle karşı karşıya. Bunlar Türkiye’ye yönelmiş durumda. Türkiye’de halen 3,6 milyon Suriyeli var” dedi.

Askerlerimizin can güvenliği tehlikede’

Erdoğan ayrıca, “Rejimin kışkırtmaları bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Meşru müdafaa hakkımız var. Rejimin saldırıları özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir ve gereken adımları gereken durumda atmak durumundayız. Bunu dostum Putin’e söyledim” dedi.