Türkiye ile ABD,DSG arasında sağlanan mütabakat çerçevesinde kurulan Müşterek Harekat Merkezi geçtiğimiz günlerde faaliyetlerine başlamıştı.

 

A633C265-1702-43AC-B8CE-B2BE53988756

Mezopotamya24-Rojeva sınırında oluşturulması planlanan Güvenli Bölge’nin ilk aşaması kapsamında Gre Spi (Til Ebyad) ile Sere Kaniye ilçeleri arasındaki 88 kilometrelik bölgede bulunan Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ait güçler, ağır silahları ile birlikte 5 km içerı çekildi.

PYD-DSG ve YPG yetkililerinin bize vermedikleri bilgilerde YPG güçleri 22 Ağustos’ta Sere Kaniye, 24 Ağustos’ta ise Sere Kaniye’nin batısındaki İdwaniye köyündeki güçlerini 5 kilometre içeri doğru çekti.

Yine 26 Ağustos’ta YPG güçleri Gire Spi’nin doğusundaki Kuntera’dan 14 kilometre, Heşişe’den 10 kilometre ve Birçıvan’dan ise 5 kilometre içeri doğru çekildiğini belirttiler.

Bu kapsamda, derinliği 5 ile 14 kilometre olması öngörülen plan doğrultusunda bu bölgede Türk-ABD ortak devriyeleri denetim yapacak ancak devriyeler sınıra çok yakın olan yerleşim merkezlerine girmeyecek.

YPG ve DSG’nin çekildiği sözkonusu 5-14 km bölgenin güvenliğini ise Gre Spi ve Sere Kaniye askeri meclisleri devralacak. 88 kilometrelik alanda 6 gözlem noktası kurulacak ve bunlardan 3’ünün denetimini Gre Spi, 3’ünü ise Sere Kaniye askeri meclisleri üstlendi.