İdlib’de yaşanan hızlı gelişmeler bölgesel ve küresel güçler arasında bir savaşa neden olabilir. Türkiye İdlib’de gözlem noktaları kurarak bölgeyi kontrol etmeyi isterken, Suriye rejimi ve Rusya da bu durumdan rahatsız. Peki bu gözlem noktaları nerelerde bulunuyor.

 

Mezopotamya24-İdlib’deki durum gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Gözlemcilere göre Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktaları yüzünden Türkiye ile rejim ve Rusya arasında bir savaş yaşanabilir. Bu gözlem noktası Suriye topraklarının kuzeybatı sınırına 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Çatışmalar Türk devletinin Morek’teki gözlem noktasına yaklaşıyor.

Türkiye, 2017’in Eylül ayında düzenlenen Astana görüşmelerinde Rusya ve İran’la varılan mutabakat kapsamında, aynı yılın Ekim ayında İdlib’de gözlem noktaları kurmaya başladı.

Türkiye’nin Halep, İdlib, Hama ve Lazkiye’de bulunan gözlem noktaları şöyle:

Birinci nokta; İdlib’in kuzeyindeki Salwa köyünde. Türk askerleri 12 Ekim 2017’de bölgeye girdi.

-İkinci nokta; Halep’in batısındaki Kelaha Seman’da. Türk askerleri 23 Kasım 2017’de bölgeye girdi.

-Üçüncü nokta; Halep’in batısındaki Şêx Eqîl’de. Türk askerleri 27 Kasım 2017’de bölgeye girdi.

-Dördüncü nokta; Halep’in güneyindeki Til El İs’de. Türk askerleri 5 Şubat 2018’de bölgeye girdi.

-Beşinci nokta; İdlib’in doğusundaki Til El Toqan’da. Türk askerleri 9 Şubat 2018’de bölgeye girdi.

-Altıncı nokta; İdlib’in güneyindeki El Sarman’da. Türk askerleri 15 Şubat 2018’de bölgeye girdi.

-Yedinci nokta; Halep’in kuzeyindeki Enedan Dağı’nda. Türk askerleri 17 Mart 2018’de bölgeye girdi.

-Sekizinci nokta; Lazkiye’nin kuzeyindeki Türkmen Dağı’nın El Zeytun bölgesinde. Türk askerleri 4 Nisan 2018’de bölgeye girdi.

-Dokuzuncu nokta; İdlib’in güneyindeki Morek’te. Türk askerleri 7 Nisan 2018’de bölgeye girdi.

-Onuncu nokta; Halep’in batısındaki Raşidin bölgesinde. Türk askerleri 9 Mayıs 2018’de bölgeye girdi.

-On birinci nokta; Hama’nın batısındaki Şiyar Mixar bölgesinde. Türk askerleri 14 Mayıs 2018’de bölgeye girdi.

-On ikinci nokta; Cisir Eş Şiğur’un Ştebreq bölgesinde. Türk askerleri 16 Mayıs 2018’e bölgeye girdi.

Kıbrıs’ı da işgal etti

Türkiye’nin askeri müdahalede bulunduğu bölgelerden çıkmadığı bilinen bir gerçek. Örneğin 1974’te benzer şekilde Kıbrıs’a giren Türkiye’nin bölgede 30 bin askeri bulunuyor ve oradan çıkmak gibi bir niyeti de yok.

Kuzey Afrika’da üsler kurdu

Türkiye’nin Somali ve Katar’da; Ömer El Beşir devrilmeden önce de Sudan’da kurduğu askeri üsleri var. Ayrıca gizli bir şekilde Libya’da da bulunan Türk devleti, Halife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu’na karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekliyor.

Irak’ta yaklaşık 20 Türk askeri üssü var ve çoğu sınırdan uzak yerlere kurulmuş. Musul’daki Başika üssü, Irak-Türkiye sınırına 140 km uzaklıkta. Türkiye bu üssü 1995’te uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde kurmuştu.

Hedef Kürtler

BBC’ye göre; Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki üslerinin tek misyonu Kürt halkının bağımsızlık ya da özerklik ilanının önünü kesmek.

Türkiye’nin bu tutumu cumhuriyet tarihinin başından beri devam eden bir siyasetin ürünü. Güney Kürdistan’da 2017’de yapılan referandumda da bu durum açıkça ortaya çıkmıştı. Referanduma tahammül gösteremeyen Türkiye, Irak merkezi yönetimiyle birlikte Güney Kürdistan’ı karadan ve havadan kuşatmıştı.

Kendi çıkarları doğrultusunda başka ülkelerin topraklarını çeşitli yöntemlerle işgal eden Türkiye’nin Suriye’deki mevcut varlığı da ülkedeki krizi derinleştiriyor. DAİŞ ve diğer çete örgütlerine destek veren Türk devleti, İdlib’de de Heyet Tehrir El Şam’a (El Nusra) destek veriyor. Çete gruplarına verilen bu destek terörün tüm dünyaya yayılması tehdidini arttırıyor.

ANHAh