3882F084-4E60-4558-B2B4-D1D3198CFE4D

Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Ortada dolaşan harita doğru ise ki öyle görülüyor Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna girip yakıp yıkıp düz edeceğizplanı suya düşmüş bulunuyor. Bu, Türkiye’nin planından vaz geçtiği anlamına gelmiyor. Ki fırsat bulduğu an bu planını devreye koyacağı kesin. Fakat ABD buna engel. ABD Rojava’da kaldığı müddetçe Türkiye’nin bunu göze alamayacağı ortaya konulan yol haritasında anlaşılıyor.

Bu, ne anlama gelir?

Ortada güvene dayalı bir anlaşma yok. Şu an olan biten sadece emrivaki bir durum. Türkiye habire sınıra asker, ABD habire silah ve yanı sıra asker yığıyor. Bu ne demektir? Birbirine güvenilmiyor demektir. Bu harita ile ABD, Türk devletinin işgal planlarının önünü kestiği demektir. Rojava’yı işgale kalkarsanız haddinizi bildiririz demektir. Daha ötesi Türkiye’yi tehditle durdurduğu demektir. Bu arada ortaya konulan yol haritası ABD’nin ve de Kürdlerin bir zaferidir. Ki bu, Kürdler açısından hayati bir sorun olduğu kadar ABD içinde hayatidir.

7A1A86F8-0959-493E-98B2-469F02FE2012

ABD, Genişletilmiş Orta doğu Projesi (GOP) ile Orta Doğu’ya yeniden bir çeki düzen vermeye giriştiğinde geleceğini düşünerek bu adımı atmıştır. ABD 21.Yüzyılı dünya lideri olarak devam ettirmek ve 22.Yüzyılda sürdürmek için geleceğini bu projenin başarısına bağlamıştır. Çünkü geleceğini bu projenin (GOP) başarısından görmektedir. Bu projeyi Türklere yedirir mi? Yedirir diyenler hayal aleminde yaşayanlardır. ABD dünya gücüdür. Türkiye’nin ABD’yi durduracağı mantığı yoktur.

Ki ABD bu projeyi (GOP) uygularken Rusya’yı nefessiz bırakmak ama esasta yükselen Çin’i durdurmak üzere kurmuştur. Onu Asya, Afrika ile ilişkilerini sınırlandırmaya çalışmaktadır. Bunun için Fastan Afganistan’a kadar ki coğrafyada kendi egemenliğini kurmaya çalışmaktadır. Burada Kürdistan coğrafyası önem kazanmaktadır. Bu projede çıkarını gören bir millet olarak Kürdler üzerine bu projeyi (GOP) kurmuştur. Bu bağlamda Kürdler üzerinde hesabını yapmış, kendine müttefik seçmiştir. Bunun ortamınıda sağlamıştır. Sömürgecilerimize yönelmiş, onları geriletirken, Kürdlere alan açmıştır. Ki daha işin başındayız. Bu alan giderek genişleyecektir. Kürd milleti burada bağımsızlığa yürüyecektir. Sömürgecilerimiz bunu görürken kimi beyinsiz Kürd birey ve çevreler tıpkı düşmanlarımızın dilini kullanarak, ABD hakkında kuşkular yaratmayı kendine vazife bilmiştir. Yanı sıra Türklere büyük payeler biçmektedirler. Türklerin hay-huyuna bakıp yenilgi telalığını yapmaktadırlar. ABD-Türkiye heyetlerinin bir araya gelmesinden Türkiye’nin zaferini görmektedirler. Oysa ABD’nin hüt demesiyle Türk devletinin olduğu yere çakılması son buluşmada ortaya çıktı.

ABD-Türkiye heyetlerinin bir araya gelmesi sonrası ortaya ne çıktı?

Ortaya çıkan yol haritasından önce gün aşırı sınırda taciz edilen Rojavalı Kürdler artık bundan korunmuş olmanın ötesinde Rojava kazanımlarının bir bütün olarak güvenceye alındığı anlamına gelmektedir. Bunu göremeyen zaten siyasi yaşamlarından doğru hiçbir öngörüleri olmayan kimi beyinsizlerin tıpkı Türk ırkçıları gibi “ABD Kürdleri sattı, Türkler kazandı, Kürdler kaybettigibi moral bozucu bir rol oynamaları Türk MİT ve Barzanilerin kendilerine verdiği görev gereğidir.

Rojava’daki kazanımların yok edilmesini canı gönülden isteyen bu ihanet şebekeleri, bunun için binbir plan, proje, yol ve yönteme baş vuruyorlar. Bunlardan biri Türk devletinin eğittiğiRoj Peşmergeleridenilen paralı lejyonerlerdir. Bu lejyonerleri bir bıçak gibi Rojava devrimine saplamayı görev edinmişler. Öbür taraftan da Rojava devriminin tasfiyesi için Türkiye’nin Kürdistan’ın Güneyi’nin valisi rolünü oynayan Barzanilere işi havale ediyorlar. Bu Türkiye planıdır. ABD ve Rojava yönetimi bu ihanet çevrelerine bu ortamı yaratmayacaktır.

ABD çok sabırlıdır. Türkiye ve Irak-PDK’nin oynadığı olumsuz rolü görüyorlar. Bunu not ediyorlar. Bu aşamada onları oyalıyor. Sıranızı bekleyin diyor. Bunlara yönelmeyi İran operasyonu sonrası şeklinde planlıyor. Yaşanan realite budur.

Bunu kimi beyinsizlerin anlayacağı gibi bir beklentimiz yoktur. Onlar Kürdistan davasının en büyük düşmanı Türkiye ve dolayısıyla Barzanilerin taşeronluğunu yapmaya çalışsın, ABD GOP gereği Kürd milli kurtuluşçuları ile emin adımlarla yol alıyor.

İster sömürgecilerimiz, ister ihanet çevrelerin tüm engellemelerine rağmen bu yolun sonunda bağımsız Kürdistan kurulacaktır. Hem parçalı Kürdistan ve hemde Kürd milleti birleşerek. Gidişat budur.

ABD’nin Kürd devleti kurma planı yokturdiyen kimileri bunu anlamasada olur.

17 Ağustos 2019