Ateşkesin sonlanmasının ardından İdlib ve Hama’da çatışma ve bombardıman sürüyor. Rus savaş uçakları bugün sabah saatlerinde Hama kırsalını bombaladı.

 

E86E2B46-DBC8-4394-AAD5-BA44ED94F185

HABER MERKEZİ-Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), savaş uçaklarının bugün Hama’nın kuzeyindeki Letmin ve Kefer Zita bölgelerini bombaladığını duyurdu.

Suriye rejimine bağlı topçu birliklerin, Hama’nın kuzey ve kuzeybatısındaki Sermaniye, Hewaş, Hiwece, Morik, Zekat ve Kefer Zita bölgelerine top atışı yaptığı bildirildi.

Öte yandan çete grupları da Hama’nın kuzeybatısındaki Gab Ovası ve El Hakure çevresindeki rejime ait noktalara top ve roketlerle saldırdı.

AFP, Han Şeyhun’a yönelik hava saldırısının ardından bölge üzerinde dumanların yükseldiğini ve bombardımanın başlamasıyla sivillerin araçlarda bölgeden çıktığını paylaştı.

Gözlemevi, Suriye rejimine ait uçakların idlib ve çevresine varil bombası attığını, Rusya’nın da Han Şeyhun bölgesini bombaladığını bildirdi.

SOHR dün, Hama’nın kuzeyindeki Morik beldesine atılan varil bombaları sebebiyle 4 sivilin öldürüldüğünü kaydederek, ateşkesinin bitirilmesinin ardından ilk sivil ölümleri olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Rusya ve Türkiye’nin İdlib ve çevresi için ateşkes anlaşmasını onaylayan Suriye rejimi, dün Ankara’nın Soçi mutabakatındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve çete gruplarının ateşkese uymaması nedeniyle İdlib’de ateşkese son verdiğini duyurmuştu.

Ateşkesin bitirilmesiyle birlikte bölgeye yönelik bombardıman yeniden başladı.