3A9E4A0F-2251-4B9E-9902-223C95CB1B73

Fehim Işık

Türkiye’nin desteklediği SMDK, yani “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu”nun İstanbul’daki merkezinde, 27 Temmuz Cumartesi günü ENKS’nin yani “Suriye Kürdistanı Ulusal Meclisi”nin organize ettiği bir toplantı düzenleniyor.

“Efrin’deki Mevcut Durum ve Bölgede Yürütülen Çalışmaların Geliştirilmesi” konulu bu toplantıya, SMDK’den Başkan Yardımcısı Abdülhakim Beşar ve Genel Sekreter Abdülbasit Abdüllatif ile Siyasi Kurul Üyeleri Nazir Hakim ve Abdullah Kado katılıyor.

Suriye’deki son siyasal gelişmelerin de konuşulduğu toplantıyı organize eden ENKS yöneticileri, Türkiye’de ikamet eden Efrinli bir grup hukukçu ile “entelektüelin” oluşturduğu bir heyeti de söz konusu toplantıya davet ediyor.

Bir dönem ENKS’nin Başkanlığını yürüten, Suriye Kürt Demokrat Partisi eski Genel Sekreteri Abdülhakim Beşar’ın toplantıda yaptığı konuşma dikkat çekici. Tam bir Türk istihbarat yetkilisi ya da Dışişleri yöneticisi ağzıyla konuşan Beşşar, PYD’yi ‘terörist’ olarak tanımladığı gibi, daha ileri gidip “Suriyeli Kürtlerin PYD terör örgütüne prim vermemesi gerektiğini” belirtiyor. Ardından “Coğrafyayı değiştiremeyiz. Kürtler olarak, başta Türkiye olmak üzere komşularımızla iyi ilişkiler kurmalı ve Suriye toplumunun bütün bileşenleriyle diyalog halinde olmalıyız” diyor.

77058266-E435-4456-B1A1-08272EF7128A

Toplantıda konuşan bir diğer SMDK yöneticisi, Genel Sekreter Abdülbasit Abdüllatif ise daha çok Efrin’den gelenlerin yaklaşımlarını değenlediriyor; “Bu tür toplantılar sık sık yapılmalı. Zorlukları ancak diyalogu artırarak aşabiliriz. Burada konuşulanları ve Efrin’den gelenlerin taleplerini Türk yetkililerine de ileteceğiz” diyor.

Toplantıya Efrin’den katılanlar daha çok Efrin’deki çete gruplarının davranışına dönük konuşuyor. Bunlar, Türk devletinin atadığı yöneticilerin yolsuzluk yaptığını, bunun kötü bir imaj oluşumuna neden olduğunu, bu grupların davranışının SMDK ve ENKS’nin yanı sıra Türk devletine zarar verdiğini ve PYD’nin elini güçlendirdiğini belirterek yaşanan olumsuzlukların önlenmesini istiyorlar. Bir diğer talepleri ise Efrin’deki silahlanmanın kontrolü olmuş.

Toplantıdan sızan başka bilgiler de var.

SMDK ve ENKS yöneticilerinin bir kısmı, Türkiye’nin olası operasyonu sonrasında bölgenin kontrolünün PYD’den alınarak Türk devletinin himayesinde kendilerine verileceği yönünde görüş belirtmiş / bilgi vermiş.

Ekteki fotoğraf da toplantıdan bir kare…