B0FE246D-D114-4EA6-A630-C64434A13BEF

DBP Ankara il başkanı Şükriye Ercan

Güvenlik nasıl sağlanır?

Askere, polise göre güvenlik en iyi silahla sağlanır. Toplumu denetle, baskı altına al, adım adım gözetle gerektiğinde gözlemlediğin halde dolaşmasına da yasak koy işte size güvenlik!

Vatandaşa sorarsak: Güvenlikten önce iş, ekmek, özgürlük meselesini konuşalım der. Çünkü işi, aşı olmayan, insanca ve onurlu yaşamayan kendisini güvensiz hisseder. Onun için güvenlik önce yaşam koşullarının iyileşmesiyle ilgilidir. Biz de diyoruz ki; güvenlik, sosyal, ekonomik, kültürel ve politik olarak anlaşılmalıdır.

Bugün dünyada gittikçe keskinleşen sosyal ve ekonomik eşitsizlikler şiddet zeminini olgunlaştırıyor. Ülkeler ve kıtalar arası eşitsizlikler büyüyor. Bir taraftan zengin ülkeler diğer tarafta açlık sınırının altındaki ülkeler… Öte yandan ülkeler içindeki eşitsizlikler de gün be gün artıyor. Bir tarftan ülkenin zenginliklerinin ve kaynaklarının 5/4’ün hükmeden, kullanan bir avuç azınlık, diğer tarafta açlığa, işsizliğe ve her türlü nimetten mahrum olmaya mahkum edilen büyük bir çoğunluk. Bugün sermayenin küreselleşmesi, toplumların ezici çoğunlukları için açlığın, işsizliğin, yoksulluğun küreselleşmesi anlamını taşıyor.

O nedenle bugün sosyal adaletin, demokrasinin, insan haklarının, cinsler arası eşitliğin, çevreyi gözeten davranışların küreselleşmesi önemlidir. Bu gercek anlaşılmadıkça, şiddet döngüsü kırılmaz ve güvenlik, bunlardan soyutlanmış olarak ele alınamaz. Ülkeyi yönetenlerin ise yeni yönelimi güvenlik için silahlanmayı artırmak!.

Kriz nedeniyle sınırlarda ki askeri projelere ağırlık vermek oluyor. Sınırlarımızın güvenliği diyerek silaha ve askeri teçhizata daha çok kaynak ayırarak halkı daha çok yoksullaştırdıklarının da farkındalar. Yoksul halkın yönetiminin ve denetiminin daha kolay olacağını da gelmiş, geçmiş ‘deneyimlerinden biliyorlar!.

Hâlbuki ülkede işsizlik almış yürümüş, üretim düşmüş hata bitmiş, tüketim olağan üstü azalmaya başlamış, ekonomi küçüldükçe küçülüyor. 2. Dünya savaşın’dan bu yana görülmemiş ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Yatırımlar durmuş, kalkınma yok, 15 yıldır tek bir fabrika açmamış, tarım da ‘milli ve yerli’ diye halka yutturmaya çalıştıkları inek itahl, saman ithal ama ne hikmetse ayran milli ve yerli !.

Sanayi en alt kapasiteyle çalışıyor. Ama ne gam, güvenliği daha fazla silahla sağlama anlayışı yüzyıldır sürüyor, bir gram fikirler değişmenden. Bu böyle gitmez. Asker, polis, kolluk kuvetleri ile olsa olsa ülkeyi yönetenlerin güvenliği sağlanır. Vatandaşın, emekçinin, işsizin, yoksulun, köylünün, emeklinin degil. Artık bu hükümette bu zihniyetteki partilerde tükendi ve tıkandı. İnsanca düzen isteyenlere sesleniyoruz: Bu vurdum duymazlığınıza son verin ve artik sokağa çıkın ve tum halklarla el ele verin..