YPJ’li kadın savaşçıları anlatan Soeurs d’Armes’ın yönetmeni Caroline Fourest, “Film, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı utandıracak şekilde, cihatçıları dehşete düşüren ve bizi IŞİD’ten kurtaran bu Kürt savaşçılarının hikayesini anlatıyor” dedi.

 

DA18B9D2-950E-439E-B097-519DD233CF36

Mezopotamya24-Kuzey ve Doğu Suriye’de Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) üyesi kadınların DAİŞ’e karşı savaşını konu alan “Soeurs d’Armes/Kadınların Silah Kardeşliği” filmin yönetmenliğini yapan Caroline Fourest, DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Fourest, 9 Ekim’de vizyona girecek filmin konusu hakkında şunları söyledi:

“Bu her şeyden önce fanatizme karşı direnme kaynağı olan kadınlarla ilgili bir film. Soeurs d’Armes, IŞİD tarafından sürülen ve köleleştirilen Zara isimli bir genç Ezidi’nin hikayesini anlatıyor. Zara, IŞİD’den kaçmayı başarıyor. Uluslararası bir askeri birlik içinde savaşa katılıyor. Film bu savaşın bir metaforu. Film herhangi bir grubu ya da bir yeri anlatmıyor. Soeurs d’Armes filmi, fanatizmin şiddeti ve kadınların direnişi arasındaki bu sembolik yüzleşmeyi gösteriyor. Ben bu konu üzerine 20 yıldır çalışıyorum. IŞİD erkeklerinin bir kadın tarafından öldürülme fikrinden ve Kürt kadın savaşçılarından korktuklarını, dehşete düştüklerini anladım. Çünkü bir kadın tarafından öldürüldüklerinde cennete gidemeyeceklerine inanıyorlar. O yüzden bu sembolik devrimin gücünü ancak bir sinema filmi ile gösterebileceğimi düşündüm.”

AC981246-1E68-4475-959D-59356A60D85D