Süryani Askeri Meclisi, Clarion Project’e yazdığı mektupta Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırması halinde 100 bin Hristiyan’ın yaşamının tehlikeye gireceği konusunda uyarıda bulundu.

 

D146510D-C683-4F6C-8EEA-96B761750DC5

 

HABER MERKEZİ-Süryani Askeri Meclisi, Clarion Project adlı uluslararası şiddetle mücadele örgütüne mektup gönderdi. Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası saldırısı durumunda bölgede yaşayan Hristiyanların can güvenliğinin tehlikeye gireceği uyarısında bulunulan mektupta şu ifadeler yer aldı:

“ABD’li Hristiyanlardan, Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan ABD ordusunun, Türk devletinin bölgeyi işgal etmesini engellemesini talep ediyoruz. Bizler öldürülürken ABD ordusu izleyici mi olacak?”

Süryani Askeri Meclisi Komutanı Aram Hena, Clarion Project’e, birliklerinin 3 bin kişiden oluştuğunu ve aralarında Hristiyan kadın birliklerinin de bulunduğu bilgisini verdi.

Hena, “Hristiyanlar, Reqa savaşı da dahil olmak üzere bütün bölgelerde DAİŞ’e karşı savaştı. Bu yüzden meclis olarak, Hristiyanların doğrudan işgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından hedef alınacağı ve doğrudan tehditlerin hedefi olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Hena devamla “Kuzey Suriye’de kalan Asuri-Süryani Hristiyanların sayısı şu anda 100 bin. Ana vatanlarından ayrılmayı reddettiler. Son 100 yıl boyunca radikal Müslümanların devam eden soykırım zihniyeti nedeniyle sayımız bu kadar azaldı” ifadelerini kullandı.

“Kürtler sadece Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ’i bitirmedi aynı zamanda bölgeye inanç özgürlüğü getirdi” denilen mektubun devamında, Hristiyanların bunun için Süryani Askeri Meclisi’nde Kürtler ile birlikte durduğu ve hiçbir zamanda bu konumlarından vazgeçmeyecekleri belirtildi.

Mektupta, “Süryani Hristiyanlar olarak Kürt ve Arap kardeşlerimizle aynı çizgide durup tüm terörist gruplara karşı duracağız. Suriye Demokratik Güçleri’ndeki (QSD) askeri işbirliğimiz, bölgedeki Araplar, Kürtler ve Süryani Hıristiyanlar arasındaki ortaklığı ve beraberliği güçlendirdi” ifadelerine yer verildi.

Mektubu sitesinde yayınlayan Clarion Project, Türk devletinin saldırı planları sebebiyle bölgedeki 100 bin Hristiyan ile ABD, İngiltere ve Fransa güçlerinin tehlikede olduğuna dikkat çekerek, çok geç olmadan ABD başkanı Donald Trump’ın neler olacağı konusunda uyarılması gerektiğini ifade etti.