DADC2B1A-F6A0-46E7-889B-4CE20F951729

Metin Çiyayi ve Argeş

Özellikle Şengal ve Kobani’deki IŞİD saldırıları ve katliamlarından yayılan trajik haber ve görüntülerin dünyada yayılması ardından, Avrupa ve Amerika’dan çok sayıda gönüllü YPG saflarına katıldı. IŞİD’e karşı savaşan ve kendilerine Enternasyonal Taburlar adını veren bu savaşçıların bazıları çatışmalarda yaşamını yitirdi. Rojava, Şengal ve Rakka gibi yerlerdeki savaşta 4 Kasım 2015’te John Gallagher ve 21 Aralık 2016’da da Nazzareno Antonio Tassone adlı Kanada vatandaşları yaşamını yitirdi. Dünyanın birçok ülkesinden Enternasyonal Taburlar üyesi savaşçının halen Rojava’da IŞİD’e karşı savaştığı biliniyor. Rojava’da IŞİD’e karşı savaşa katılan İspanyol gönüllü YPG savaşçısı Argeş Rojava telefon üzeri yaptığımız söyleşide, savaşa katılma motivasyonunu, bölgenin durumunu, yaşam koşullarını ve IŞİD’e karşı yürütülen savaşta gelinen aşamayı anlattı:”

En başından itibaren, Rojeva’daki savaş her zaman uluslararası bir ilgi odağı oldu. Esasen, söz konusu olan çok şey vardı: Demokrasiler ile ortaya çıkan İslami rejimler arasındaki güç dengesi, Suriye sınırlarının ötesine yayılan savaş tehlikesi ve devrimin spektrumu. Her ne kadar IŞİD, dünyanın farklı bölgelerinden gelen izleyicileri kutsal savaş imajını teşvik ederek cezbetmekte olsa da…

Uluslararası Özgürlük Taburu, Suriye İç Savaşı’nda Halk Koruma Birlikleri ve Rojava Devrimi için  mücadele eden genellikle sol  görüşe sahip olan, yabancı savaşçılardan oluşan silahlı bir gruptur.Bu mücadele, genel olarak  Irak ve Suriyede yapılanan İslamcı devlet anlayışına karşıdır.

Farklı milletlerden, ve dini inançlardan gelen insanlar bu mücadele için birleşmişlerdir.. Bunlar arasında demokratlar ve hatta, İspanya’dan Arges gibi insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere farklı ideolojilere sahip kitleler de yer almaktadır.

Bu yazının final bülümü ise, gönümüzün son derece güncel ve politik olarak hassas bir meselesini ele alacak: Suriye’deki yabancı savaşçılar. Rojeva’daki iç savaşın başlangıcından bu yana, çok sayıda yabancı savaşçı, birçoğu Batılı ülkelerden olmak üzere bu mücadeleye katıldı. Bu modülde, bu insanların kim olduğunu ve neden oraya gittiklerini göreceğiz. Arges ile Röportaj – Rojeva’da Batılı Yabancı Savaşçılar:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

-Bu mücadeleye nasıl dahil oldunuz ve neden YPG’ye katılmak istediniz?

2015 yılının Şubat ayı içerisinde, Yezidilere yünelik yapılan katliamları televizyonda izledikten sonra ve elbette Daesh’in Kobani’ye saldırısını takiben karar verdim… Bana göre, hiçkimse ve  özellikle de Avrupa katliamı durdurmak için hiçbir şey yapmıyordu.. , Bu yüzden kendim için bir şeyler yapmaya karar verdim..

-Savaş bölgesine gelmeden önce ne iş yaptın?

Ben İspanyolum ve YPG’ye katılmadan önce İspanya’da yaşıyordum. Limanlardaki  araçları yükleme işinde çalışıyordum.

-Mücadelelere katılmadan önce ve sonra, Kürtler ve onların sorunları hakkında, ne biliyor dunuz?

Aslında, Suriyeli Kürtler hakkında pek bilgim yoktu…Irak ile ilgili biraz bilgim vardı,Rojava’ya gitmeden önce internetten biraz bilgi aldım. Ama daha fazlasını orada kendi gözlerimle gördüm. Elbette, şimdi daha çok öğrendim.

-Sizin fikriniz doğrultusunda, İspanya İç Savaşı’ndaki Uluslararası Tugay ile  DAEŞ ile mücadele eden Kürtler arasındaki benzerlik ve farklılık nedir?

İspanya’daki iç savaşta olduğu gibi, burada da  tüm demokratik ideolojilerden insanlar biraraya  gelmiş durumda…Diğerleri gibi , ben de Rojava projesinin derin demokratik çağrışımları olduğu için, ve de diğer  ahlaki ve insani  nedenleri için hareket ettim. Şahsen ben politik olarak kendimi etiketleme gereği duymadım, ama her zaman en çaresiz olanların üstündeki o demokrasi inancını , adaleti ve insani değerleri destekliyorum. Asker olarak böyle öğrendim ve bu benim hayatımı yönlendiren bir kod gibi..

İspanya İç Savaşı ile arasındaki tek fark, katılan gönüllülerin sayısıydı, çünkü o zaman insanlar şimdi oldugu gibi politik olarak kutuplaşmış değildi… Şimdi öyle görünüyor ki, bir kişinin yüzde yüz katılıyorum dediği ve bir noktaya değinmek zorunda olduğu bir sebebi desteklemekteyiz çünkü bir şeyi değiştirmeye dahil olmak için bahaneler bulmak daha rahattır. Benim için önemli olan, hiçbir şeyin değişmediği bir durumda, başka bir açıdan en önemli noktalarda anlaşmaktır. Tam olarak aynı düşünen iki insan olduğunu sanmıyorum.

-2. dünya savaşı sırasındaki Avrupa faşist hareketiyle, mevcut Ortadoğu terör fraksiyonu   arasında benzerlik görüyor musunuz?

Tüm totaliter hareketlerin birçok ortak noktası vardır. Bu kesinlikle hiçbir şeyi çözmedi ve çoğunluğun hayatını cehenneme çevirdi.

-Kürt halkı için verilen bu özgürlük mücadelesini desteklemek için dünyanın geri kalanından beklentiniz nedir?

Sonunda dünyanın geri kalanının gözlerini bu soruna kapatmaya devam edemeyeceğini düşünüyorum; doğru soru şu anda ne bekliyorlar?

-Uluslararası Özgürlük Taburu, Suriye İç Savaşı’nda Halk Koruma Birlikleri ve Rojava Devrimi için Irak islam devleti ve Levant’a karşı  savaşan ;devrimci ve de  yabancı savaşçılardan oluşan silahlı bir gruptur. Bu sol gruplarlardan herhangi birine  katıldınız mı, veya katılmayı planlıyor musunuz ?

Kendimi apolitik bir insan olarak görüyorum, ancak temelde adalet ve demokrasiye inanıyorum ki, bu temelde Suriye’nin kuzeyindeki Rojava’daki mucadelenin de temel ekseni … Evet, , IŞİD’e karşı mucadele eden , ve  Rojeva ayaklanmasını sürdüren bu devrimci gruplara katılacağım.

-Kendiniz gibi yabancı savaşçıların motivasyonlarını anlamaya çalışmak, sizi özellikle İspanya İç Savaşı’ndaki Uluslararası Tugaylarla tarihsel karşılaştırmalar yapmaya davet eder gibidir bir anlamda.. Bu konudaki motivasyonun nedir?

Benim motivasyonlarım esasen adalet ve  ahlak için, ve  aynı zamanda Daesh benim ailemin düşmanı ve demokrasiye inananların düşmanıdır. 2014 yılında El Kaide ülkeye trene bombalar koyarak saldırdı ve 200 kişinin ölümüne kadar gitti bu olay… işe giden tüm işçiler vardı, milyarderler, burjuvazi ya da politik elit değillerdi, …Onlar çünkü bu sorunu ciddiye aldılar. Onlar benim ve ailem gibi işçilerdi. Yani Daesh ve destekçileri benim halkımın Düşmanlarıdır, ve bu nedenle de , Kendimi koruma ve halkımı koruma hakkım var ve bu konuda da hükümetimin onayına ihtiyacım yok…

-Aslında, radikal İslam ile savaşmaya yönelik bir taahhüt, bu Batılı gönüllülerin belki de ana birleştirici özelliği olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kötülüğe karşı savaşmak için doğru olan şey bu değil, Batı gönüllülerinin çoğunluğunu motive eden şey buydu, aslında eğer Daesh otomatik olarak kendisini Hıristiyan, Yahudi , ya da Budist olarak ilan etseydi bile ben yine de tam olarak aynı ayaklanmayı gerçekleştirecektim.

-Bu savaşta öğrendiğiniz en değerli deneyiminiz ve bilginiz nedir?

Önceden pekte takdir etmediğiniz küçük şeyleri; duş almak ,  her gün sıcak yemek yemek  ya da sessiz ve huzurlu bir terasta oturabilmek gibi  takdir etmek ve önemsemek..

-Neden siz ve başkaları ön cepheye gitmeyi ve kendilerinden başka bir ülkenin kanlı iç savaşına katılmayı seçmelisiniz?

Rojava’ya ilk gittiğimde dediğim gibi, Daesh’in Kürtlere ve Yezidilere neler yaptığınıgördükten sonra ve hükümetlerin de bu duruma  müdahale etmediğini görünce … içimde  derin bir adalet duygusu oldu  ve  sonra insana empati duygusu vardı. Diğer iki kez ise , 30’dan fazla iyi arkadaşı kaybetmenin sorunu,  yoldaşlarım ile önlerindeki acı çeken ailelerden biri gibi hissettirdikten sonra durum  biraz farklıydı ve artık Kuzey Suriye’yi başkalarının ülkesi olarak görmüyordum.

-“Uluslararası Özgürlük Taburu” na katılma kararınız ile bunun  arasında herhangi bir bağlantınız var mı?

Rojava’ya ilk gelişimde uluslararası bir tabur yoktu. Diğer Kürt birimleri ile karışıyorduk ve o zamanlar ondan fazla yabancının biraraya geldiği durumlar çok nadirdi..

-YPG ile geçirdiğiniz süre boyunca mücadelenin en belirgin anı sırasında hangi savaşın hangi alanın parçası olmalısınız?

Rojava’da geçirdiğim süre boyunca (neredeyse toplamda iki yıl), sayısız önemli operasyona katılıyorduk..Til Tamer’in kurtuluşu,Kavur nehrinin kıyısında bulunan Hıristiyan köyleri , Til Abia Şehri  ve Abdul Asis dagları  gibi.

Rojava’da ikinci kez Suruç’ta Al Shadade operasyonuna katıldım. Yaralandım ve tıbbi tedavi için eve dönmek zorunda kaldım.

Rojava’da üçüncü kez, Al Raqqa kentinin kurtuluşunda baştan sona vardım. Burada benim 223 keskin nişancı takımından  Jac Holmes,  benim büyük arkadaşım ve komutanım düşüyor , orada bir mayını defetmeye çalışıyordu.Şehrin çoktan serbest bırakıldığı anlarda …

-Cephelerde gündelik hayat nedir?

Öndeki hayat çok zor ve herkes için uygun değil. Çok fazla yiyecek, uyku ve dinlenme olmadan dayanmak …, çoğu zaman günlerce veya haftalarca yıkanmadan kalmak , her yerde sivrisinekler...Yemek ya da su olmadan çoğu zaman hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çok az uyku ve fazla ısı, bazen çok soğuk  olur ya da yağmur yağar  hiçbir şey olmadan.

-YPG üyeleri hakkındaki görüşleriniz nelerdir, ne tür bir  özgürlük peşinde koşuyorlar, binlerce insanın yaptığı gibi ölmeye kararlılar mı?

Özgürlük ve kendi topraklarında barış içinde yaşamak…

-YPG’nin kadın grupları, onların ideolojik duruşları ve erkek şovenizm hakkındaki görüşleri ile ilgili düşüncelerinizi ve gözlemlerinizi sorabilir miyim?

Sanırım kelime grupları biraz aşağılayıcı ama yine de ben oldukça apolitik bir insan olduğumu  belirtmeliyim..Fakat kadınlar toplumun yarısıdır ve bu nedenle haklarına karşı bir hak ve yükümlülükleri vardır, bu toplumun yarısı geri kalanıyla ilerlemezse toplumun ilerleyeceği hiçbir şey yoktur ve elbette bu mücadelelerine  sonsuz  saygım ve hayranlığım vardır. ve tüm desteğim…

-Erkek YPG üyelerinin ve örgütün kadın üyelerinin safları arasındaki ilişki nasıldır?

İlişkiler çok iyi ve saygılı olsa da, erkekleri biraz gergin görüyorum ve bu bana biraz tuhaf geliyor çünkü ben Avrupalıyım ve diğer arkadaşlarla konuştuğum gibi kadınlarla konuşmaya alışıyorum. Ancak, Rojava’daki durumun, yıllar önce, eşiniz olmadığı sürece hiç kimsenin  bir kadınla konuşamayacağı durumuyla benzer  olduğu anlaşılmalıdır.

-YPG’nin kurtardığı alanlar neye benziyor?

Çok iyi anlayamadığım bu alanla ilgili sorular sorduğumda, yeni kurtarılanlar çok iyi görünmediklerinden belki de…, Daesh , onları umursamazlardı ,çok tehlikeli mayınlar var , araba bombaları ile binlerce kilo bomba patlattılar. Bir moral çöküntüsü ve karmaşadan bahsedilebilir ..

Kara mayınları temizlendikten sonra insanlar geri dönüyor ve yıkımları onarmaya başlıyoruz. Mesela halihazırda zaman kaybeden şehirler sokakları hayat dolu ve normal bir hayat sürüyor.

-Suriye İç Savaşı veya kişisel deneyimlerinizle ilgili okurlarımıza söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Suriye’de yaşananlar hakkında pek çok yanlış yazı varsa,bunun nedeni  Suriye hakkında yazılan büyük yazıların çoğunun  Suriye’ye hiç gitmemiş olmasıdır ve Suriye’de olmayan insanlara yazdığı haberleri yayınlamamıştır. Esad rejimi bağımsız gazetecilere izin vermez ve çok daha az cihatçıdır. Basın isyancıları aramak için ısrara devam ediyor sadece..

-Düşman, sözde “İslam Devleti” ve onun paralı askerlerden oluşan üyeleri, bu insanlar ve Kürtlere karşı savaşmalarını sağlayan şey hakkında ne söylerdiniz?

Onlar tek amacı, insanları imha etmek ve köleleştirmek olan  ve sadece kendi içgüdüsel hislerini tatmin etme hedefi ile daha fazla toprak fethetmek  isteyen  bir grup psikopattır.

-Işid şu an neredeyse topraktan silindiği için, YGP ve “Uluslararası Özgürlük Taburu” üyeleri için bir sonraki stratejik hareket nedir?

Güvenlik nedeniyle bu iki soruya cevap vermekten kaçınacağım…

-Yaşadığınız toprak hakkında ve bu konudaki yerel ve uluslararası yoldaşlarınız hakkında hafızanızda sonsuza dek sürecek olan herhangi bir an var mı?

Bazı iyi ve bazı çok üzücü asla unutmayacağım birçok an vardır. Orada otuzdan fazla iyi dostumu kaybettim, yerli ve yabancı, kardeş olmak isteyen insanlar, bireyler  arasında hiçbir fark yok. Birkaç kez yaralandım ve kanım bu topraklarda ve bu toprak benim içimde. Bu yüzden Rojava da benim ülkem veya onlar benim de  topraklarım.

-Bu savaşın sonunda görmek istediğiniz sonuç nedir?

İyi bir barış ve istikrar, sadece  bölge halkı için sadece Kürtler için değil, aynı zamanda diğer azınlıklar için de mücadele ediyoruz.

-Suriye Kürtlerinin kurmayı umdukları politik ve ekonomik model hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pratik olarak her zaman öndeydim, bu yüzden nasıl çalıştığını  daha derinlemesine anlamak için fazla zamanım olmadı,  ancak sistem zaten çalışıyor ve insanların mutlu gözüküp görülmediğini görebiliyordum. Bu konuda tam olarak  desteğim sonsuz…

-Öcalan’ın “Ekolojik-Sosyalizm”, “Demokratik Konfederalizm” hakkındaki düşünceleriyle ilgili görüşleri arasında bir bağlantı kuruyor musunuz?

Rojava’da inşa edilen her şeyin, Öcalan’ın fikirlerine dayandığını anladığım kadarıyla, eğer tam bir bağlantı varsa, elbetteki bu öyle gözüküyor.

-YPG savaşçıları ve tanıştığınız ve birlikte savaştığınız Türk solcularla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Daha önce bahsettim,  bu iki birimin hiçbir zaman tam  bir parçası olmadım ancak yine  daha önce açıklamış olduğum gibi, birçok operasyona birlikte katıldık .. Ben onlara  sadece tüm kalbimle  hayranlık ve saygı  duyduğumu söyleyebilirim.

-Sizce, IS’yi yok olma sınırına getiren şey  nedir  ? YPG’nin savaştığı ideolojinin Orta Doğu’da kök salması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Eğer düşünecek olursam, Orta Doğu’yu konuşuyoruz, bunu zor buluyorum ama neden olmasın.

-Efrin neden şu an işgal altında, orada  ne yanlış gitti ve neden?

Afrin’de PYD’de hiçbir şey yanlış gitmedi ..Yıllar önce  birkaç kez komşularla barış istendiğinin ilan edildigini biliyorum. Ancak Erdoğan hükümeti , Kürtler veya diğer azınlıklarla ilgili her şeyi susturmakla ilgileniyor..Önce siyasal olarak, diyalog üzerine oynanan her türlü sesi, demokratik bir anlayışı ezip, silahlı mücadeleyi bir seçenek olarak bırakarak  bunu yaptılar. Irak ve Suriye gibi komşu ülkeleri işgal ederek hem de…Ve böylece, gerçekte onunla aynı olan bu kavgayı besleyenlerle; kötü adamlara karşı savaşan güçlü adamlar olarak iktidarda kalırlar., Ancak aslolan durum , Kürtlere ihtiyacı olan Erdoğan gerçeğidir

Temelde , Kürtlerin Erdoğan’a ve Dünyanın geri kalanına da ihtiyacı yoktur.

-Son olarak, bir uluslararası tugay üyesi olarak sizin  varlığınızın burada  Dünyaya sunduğu örnek nedir? Gelecekteki  planlarınız nelerdir?

Dünyanın geri kalanının bizi nasıl göreceğine dair hiçbir fikrim yok ama benim vermek istediğim mesaj, çoğumuz en önemli noktalar üzerinde anlaştığımız zaman insanların politik görüş ya da din tarafından böylesine bölünmemesi gerektiğidir. Bu Tamamen saçma.

Birlikte dünyayı değiştirebiliriz ve kişisel görüşler değiştiğinde kesinlikle hiçbir şey eskisi gibi olmaz…

Rojava’dan ayrıldıktan sonra,  hala bir iş aramaya ve hayatımı sürdürmeye çalışıyorum..Rojeva’da barış için herşeyi bıraktıktan sonra bu o kadar da kolay değil..Ama asla pes etmeyen olumlu bir insanım, geleceğim için iyi olacağım.