DSG Komutanı Mazlum Ebdi koalisyon komutanlarıyla görüştü.

27B966D6-01B3-4073-9708-98DB7176F408

 

Yavuz Özcan-Mezopotamya24-Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter’dan, CENTCOM komutanı Orgeneral McKenzie ve IŞİD Karşıtı ABD Öncülüğündeki Koalisyon’un temsilcilerinden Büyükelçi William Roebuck’un, Rojava’da DSG’nin konrolündeki bölgeyi ziyaret etti.
McKenzie’nin Rojava’da olduğu bir dönemde ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de bugün Türkiye’de görüşmelerde bulunacak.
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Jeffrey’nin Ankara’da, Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmeleri, Fıratın doğusu ve güvenli bölge konusunu ele alacağı bildirilmişti.

C10C8E2D-8706-4A6A-AE11-F69180CAADDC

Görüştüģümüz DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî: Tüm Sorunların çözümü konusunda Koalisyon’la aynı şeyleri düşünüyoruz
DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdî, Uluslararası Koalisyon yetkilileriyle yaptıģımız görüşmede, sorunların çözümü konusunda görüş alış verìşinde bulunduk ve gördükki tüm konularda hemfikiriz.

DSG Genel Komutanı Ebdî toplantıda CENTCOM Komutanı ve Uluslararası İttifak Güçleri Merkez Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin Uluslararası Koalisyon Temsilcisi William Roubeck’in bulunduģunu belirtti.Ebdi görüşmede ele alınan konularıda şöyle sıraladı.
Kuzey Suriye-Türkiye sınır güvenliğine yönelik tehditler konusu,DAİŞ terörü örgütüne karşı mücadelenin devamı için DSG ile Uluslararası Koalisyon arasında koordinasyon ve ortak çalışmaların planlaması, DAİŞ ailelerinin durumu ve Kamplardaki sorunlar ele alındı.

Ebdî her iki tarafın da mevcut sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla diyaloģun ön plana çıkarılması ve DAİŞ’in yok edilmesi için koordinasyonun devam etmesi konusunda hemfikiriz dedi. Şimdilik daha fazla bilgi veremeyeceģini belirtti.