ABD, İran ile yaşanan gerilimin ortasında stratejik körfez surlarında özgürce dolaşmayı güvence altına almak için koalisyon kurmayı amaçlıyor.

 

7D9D6801-1FC7-499D-8C88-D03B45927B41

Körfez’deki ABD uçak gemisi Abraham Lincoln (Reuters)

Mezopotamya24 -ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford yaptığı açıklamada, “Birkaç ülke ile Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep Boğazı’nda deniz güvenliğini sağlayacak bir ittifak için temas halindeyiz. Önümüzdeki iki hafta içinde bu girişimi destekleyecek siyasi iradeye sahip olan ülkeleri tanıyacağımıza ve daha sonra da bunu destekleme potansiyeline sahip güçleri belirlemek için doğrudan ordularla çalışmanın mümkün olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Orgeneral Dunford, ABD’nin deniz izleme ve gözetimi sağlayacağını belirtti.

İran, petrol ihraç etmemesi durumunda uzun zamandan bu yana dünyadaki petrolün yaklaşık beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit ediyor. ABD Başkanı Donald Trump yönetimi nükleer programını yeniden müzakere etmek için Tahran’a baskı yapıyor.

ABD’nin Hürmüz Boğaz’ındaki seyrüsefer koruması için uluslararası koalisyon kurma çabası, Mayıs ve Haziran aylarında körfez sularındaki tankerlere yapılan saldırı ile farklı bir önem kazanmıştır.

Geçtiğimiz ay, İran boğaza yakın bir ABD uçağını düşürdü ve Trump’ın buna karşı saldırı emri vermek üzereyken son anda vazgeçti.

Şarku’l Avsat