Yunanistan ve ABD’den ortak Doğu Akdeniz hamlesi kararı ve bu karar çerçevesinde ABD Casus uçakları yunanistan’a gelecek

 

F9308707-2C87-4577-9E7C-B8629A00530D

ABD RQ-4 Global Hawk tipi İHA başta olmak üzere İHA ve SİHA’larını konuşlandırmak istiyor

Mezopotamya24-Doğu Akdeniz’de gaz ve petrol keşfinden sonra yakınlaşan Yunanistan ve ABD, Türkiye’ye karşı askeri işbirliğini de artırıyor.Larissa Askeri Hava Üssü’nde insansız hava uçakları bulunan ABD, Kavala, Girit ve Selanik’i de üs olarak kullanmak istiyor. Anlaşma halinde ABD ve Yunan keşif uçaklarının ortak Türkiye’yi izleme faaliyetinde bulunulacağı iddia ediliyor. Atina’nın, ABD askeri gemilerinin Ege limanlarında daha sık demirlemesini istediği de iddia ediliyor.

ABD, Suların ısındığı ülkede askeri üs arayışına girdi. Kontratı Ağustos ayında son bulan ABD, mevcut Larissa Askeri Hava Üssü’ne ek olarak Kavala, Girit ve Selanik’e RQ-4 Global Hawk tipi İHA başta olmak üzere İHA ve SİHA’larını konuşlandırmak istiyor.

ABD Hava Kuvvetlerinin yüksek irtifa keşif uçağı RQ-4 Global Hawk, günümüzün en etkili İHA sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Amerika Yunanistan ile anlaşması halinde keşif uçakları ortaklaşa şekilde izleme faaliyetlerini üstlenecek. ABD merkezli savunma şirketi Northrop Grumman tarafından geliştirililen RQ-4 Global Hawk, 24 saat havada kalma özelliğine sahip ve 16 kilometre yüksekten uçarak gözlem yapabiliyor.

NATO üzerinden devreye sokulacak planın gerçekleşmesi halinde Girit Suda Üssü, Selanik (Thessaloniki-Sedes), Kavala-Hrisupoli ve Larisa gibi bölgelerde bulunan havaalanlarında Ağustos ayında kontrolleri tamamlanıp, sonbaharda da konuşlanmaları gerçekleştirilecek. Plana Yunanistan’ın yeşil ışık yaktığı belirtilirken, nihai karar ise NATO ve ABD temsilcileri tarafından verilecek. Ayrıca Yunanistan’ın ABD askeri gemilerinin daha sık Ege limanlarına demirlemesini istediği iddia edildi.

Doğu Akdeniz’de yeraltı kaynaklarının keşfinden bu yana Washington – Atina arasındaki koordinasyon artarken askeri yakınlaşmanın kapsamı da genişliyor. Atina, ABD ile diplomatik ve askeri ilişkileri derinleştirerek Doğu Akdeniz’de jeopolitik güç dengesi sağlamaya çalışıyor denilebilir.

ABD ve Yunanistan’ın bu iş birliği Türk medyasında “Yunanistan, ABD ile Türkiye arasındaki yaşanan S400 krizinden faydalanarak  jeopolitik güç olmanın peşinde” olarak yorumlanıyor.