Federe Kürdistan Bölgesi’ne hava ve karadan operasyon düzenleyen TSK, KDP eliyle bölgeye yerleşiyor. Şeladizê’de halkın protesto ettiği Siryê Askeri Üssü’nün çevresine hendek kazan askerler, birçok bölgeye kameralar yerleştirdi. 

 

937E4350-D9EE-4C19-AA1E-97787D78B104

 

DUHOK – Federe Kürdistan Bölgesi’ne hava ve karadan operasyon düzenleyen TSK, KDP eliyle bölgeye yerleşiyor. Şeladizê’de halkın protesto ettiği Siryê Askeri Üssü’nün çevresine hendek kazan askerler, birçok bölgeye kameralar yerleştirdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Bradost alanındaki Xakurkê’ye yönelik 27 Mayıs’ta başlattığı “Pençe operasyonu” yayılarak devam ediyor. Havadan asker indirmelerinde başarılı olamayan TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin birçok alanına yaydığı hava ve kara bombardımanı, şimdide kalıcı yerleşme projeleriyle sürüyor.
ÜSSE HENDEK, BARZAN’A ASKER
TSK, Şeladizê’ye bağlı Siryê Askerî Üssü çevresine hendek kazmaya başladı. Son dönemde bu üsse çok sayıda asker sevkiyatı yapılırken, daha önce aynı üste bulunan askerler, Barzan bölgesine kaydırılmıştı. Son günlerde Behdinan bölgesine çok sayıda asker kaydırıldığı bilgisini veren yerel kaynaklar, birçok noktaya PDK’ye bağlı pêşmergelerle birlikte yayılmaya çalıştıklarını ifade etti. KDP’nin TSK ortaklığına bölge halkının tepki göstermesi, TSK’yi Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Şeladizê beldesindeki Siryê Askeri Üssü’nün etrafında hendekler kazmasına yol açtı.
Bölgedeki halkın tepkisi her geçen gün artarken, TSK’de bölgeye askeri sevkiyatlarını artırdı. Alınan bilgilere göre, Zaxo ilçesi üstünden Şeladizê ve Siryê Askeri Üssü’ne çok sayıda asker sevkiyatı yapan TSK, geçtiğimiz aylarda Siryê Askeri Üssü’ne eylem yapan halkın tepkisinden kaynaklı hem asker sevkiyatı yapıyor hem de hendek kazıyor. Siryê Üssü’nde bulunan çok sayıda asker ise Barzan bölgesine kaydırıldı.
HALK KDP’YE TEPKİLİ 
Diğer yandan hem MİT hem de KDP’nin istihbarat teşkilatı Parastin üyeleri pêşmerge kıyafetleri giyerek, halkın bölgeyi boşaltması için baskı uyguluyor. Halkın tepki gösterdiği MİT ve Parastin üyeleri, çalışmalarından sonuç alamıyor. Bölgeden bilgi veren kaynaklar, Türkiye ve KDP yöneticilerinin bu tutumları ve baskılarına karşı adeta isyan eden Berwari bölge halkının KDP’nin bölgedeki ilçe binalarına giderek, tepkilerini dile getirdiklerini aktardı. Berwarî bölgesinin Bala köyü sakinleri başta olmak üzere Zubeyr ismindeki bir kişinin öncülüğünde birçok köyü temsilen 17 kişilik bir grup, KDP’nin bölge binasına giderek, Türkiye ve KDP’nin bu baskılarından vazgeçmesini istedi. Köylülerin, “Bizden köylerimizi boşaltmamızı istiyorlar ama biz boşaltmayacağız. Bu nedir anlayamıyoruz, bölgedeki Türk devleti askerlerine söyleyin bu baskılarından vazgeçsinler, siz de onlara destek olmaktan vazgeçin, ne yaparsanız yapın biz köyümüzden, toprağımızdan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde tepkilerini ve taleplerini dile getirdikleri öğrenildi.
ASELSAN’DAN MOBESE 
TSK’nin Siryê Askeri Üssü’nün etrafına hendek kazmasının nedeninin halkın bu tepkisi olduğu belirtildi. Öte yandan Türkiye güvenlik şirketi olan ASELSAN’ın, Hewlêr’in Maxmur Otogarı, Türk şirketlerine bağlı birçok bina ve caddelere, Duhok’tan Şeladizê’ye kadar Türkiye’ye ait nokta, cadde ve sokaklara mobese kameraları taktığı kaydedildi.
YOLLAR MİT KONTROLÜNDE
Mesif’ten Zaxo’ya kadar olan uluslararası yol boyunca KDP noktalarında pêşmerge kıyafetli Türk Özel Kuvvetleri’nden 3’er kişilik timler ile 2 kişiden oluşan MİT elemanlarının kimlik kontrolü yaptığı belirtildi. Araçları ve otobüsleri durduran bu ekibin, ellerinde fotoğraf basılı 6-7 sayfadan oluşan listedeki şahısları aradığı ifade edildi. Otobüs yolcularına Genel Bilgi Taraması (GBT) yapan bu ekibin, yol kontrolünü tamamen eline aldığı, bu noktalarda KDP’nin hiçbir etkisinin kalmadığı ve istedikleri aracı durdurdukları belirtildi. Yine kontrol noktalarında üzerinde kamera ve ağır silahların olduğu zırhlı araçların bulunduğu kaydedilirken, Zaxo şehir merkezinde de MİT’e ait araçların kol gezdiği vurgulandı.
MA / Erdoğan Altan