İran nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltarak,AC14E14F-ECF5-4ABD-B452-59AFDBB62517

Mezopotamya24-İran, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmada sınırlanan zenginleştirilmiş uranyum üretimine dair taahhütlerini azalttığını ve yüzde 3.67 sınırını aşıp uranyum zenginleştirme oranını yüzde 5’e çıkardıklarını açıkladı.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rabie, Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi ve İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi tarafından basın toplantısı düzenlendi.

Behruz Kemalvendi, yüzde 3.67’lik zenginleştirilmiş uranyum üretimi sınırını ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yükselttiğini açıkladı.

Seyyid Abbas Arakçi ise Tahran’ın diplomasiye yeterli zaman verdiğini ve yükümlülükleri azaltmanın anlaşmayı ihlal anlamına gelmediğini belirtti.

Arakçi, ayrıca, “Diplomasi kapıları hala açık ancak yeni girişimlere ihtiyaç var” diye konuştu.

‘Harekete geçilmedikçe taahhütler azaltılmaya devam edecek’

Yetkililer, anlaşmada imzası bulunan devletler İran’ı ABD yaptırımlarından korumak için harekete geçmedikçe Tahran’ın her 60 günde bir taahhütlerini azaltmaya devam edeceğini de belirtildi.

Diğer yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, İran ile 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın daha fazla zayıflatılmasından endişe duyduğunu belirtti.Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamaya göre Macron İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye, ‘gerekli sakinliği’ sağlamak için önümüzdeki günlerde İran makamları ve ilgili uluslararası ortaklarla görüşmelerine devam edeceğini dile getirdi.

Ruhani, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, İran’ın 7 Temmuz’dan sonra nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltma sürecinde ikinci aşamaya geçeceği dile getirerek, bu tarihten itibaren İran’ın zenginleştirilmiş uranyum seviyesinin artık yüzde 3,67 limitinde olmayacağına dikkat çekmişti.

Ruhani “İran olarak bu konudaki taahhütlerimizi askıya alıyoruz ve ihtiyaç duyduğumuz zaman zenginleştirilmiş uranyum miktarını artabiliriz” demişti.