Geçtiğimiz günlerde Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve bir not bırakarak yaşamına son verdiği iddia edilen İrfan Kılıç’ın şüpheli ölümüne ilişkin konuşan Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın yaşanan ölümün aydınlatılması için bir açıklama yapması ve Kılıç’ın ölümüne ilişkin 20 gün süre verilen otopsi raporunun kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini söyledi.

 

A311B4D7-2072-426C-AF4F-BFC10552191F

Haber Merkezi-Geçtiğimiz günlerde İrfan Kılıç isimli tutuklu Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde “Kendisini yakarak” yaşamına son verdiği iddia edilmiş ardından Kılıç’ın ailesi ise infaz edildiğini belirtmişti. Kılıç’ın vücudunda işkence izleri ile kurşun izi olduğunu söyleyen ailesi, Kılıç’ın cenazesine dair görüntüler paylaşarak Kılıç’ın kendisini yakmadığı ve öldürüldüğünü ifade etmişti.

ADALET BAKANLIĞI CEVAP VERMİYOR’

Kılıç’ın ölümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı(MA) tarafından yapılan ve Kılıç’ın ailesinin verdiği bilgiler ile paylaştığı cenazesine dair görüntülere dayandırdığı “Kandıra’da intihar etti denilen İrfan Kılıç infaz mı edildi?” haberi üzerine Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın resmi hesabını etiketleyerek “Bu kaçıncı şüpheli ölümünüz ve cezasızlık haliniz” diyerek şüpheli ölümü sormuştu. Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın kendisine herhangi bir cevap vermediğini söyledi.

Yaşanan ölümle ilgili Mezopotamya Ajansı, haberi yayından geri çekerken yayından çekme gerekçesini ise “… Ailenin açıklamasına dayanarak dün akşam saatlerinde “Kandıra’da intihar etti denilen İrfan Kılıç infaz mı edildi?” başlığıyla ikinci bir haber servis ettik.

Ancak Kılıç’ın yaşamına son verdiğine dair ilk haberimizde geçen bilgiyi teyit ettirerek, herhangi bir manipülasyona mahal vermemek, çelişkileri giderecek otopsi raporunun açıklanmasını bekleme kanaatti üzerine “Kandıra’da intihar etti denilen İrfan Kılıç infaz mı edildi?” haberimizi geri çekmek zorunda kaldık” şeklinde ifade etmişti.

Yaşanan olaya ilişkin bilgi veren Gergerlioğlu ise Kılıç’ın ailesiyle telefonda görüştüğünü ve cenazesine dair görüntülerin kendisine ailesi tarafından da iletildiği belirtti.

ADALET BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMALI’

Gergerlioğlu, Kılıç’ın ailesiyle yaptığı görüşmede görüntüdeki kişinin İrfan Kılıç olduğunu ve Kılıç’ın vücudundaki izlerin ölümle ilgili şüpheler oluşturduğuna dikkat çekip, Adalet Bakanlığı’nın yaşanan şüpheli ölümle ilgili bir an önce açıklama yapması gerektiğini dile getirdi. Kılıç’ın ölümüne ilişkin Otopsi Raporu için de 20 günlük bir süre verildiğini söyleyen Gergerlioğlu, otopsi raporunun kamuoyu ile paylaşılması ve İrfan Kılıç ölümü’nün aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

 Gergerlioğlu’nu konuyu meclis gündemine taşıyarak yaptığı Sunum.