Türkiye’nin, Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter’e karşı, Katar ile birlikte Trablus kentindeki Müslüman Kardeşler kökenli Ulusal Birlik Hükümeti’ne askeri, siyasi, diplomatik desteği ve bu ülkede yürüttüğü faaliyetleri, Libya haber portalı Almarsad tarafından deşifre edildi.

92B8AA94-66B0-47D2-B3AB-B1CAA3597083

Basına yansıyan Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği silah, araç ve mühimmat  görüntüleri

 

Mezopotamya24-Libya’da pazar günü alıkonulan ve pazartesi serbest bırakılan 6 Türk vatandaşı ile ilgili General Hafter komutasındaki güçler ile Türkiye arasında gerilim devam ederken Almarsad, Libya’da kontra faaliyetleri içindeki Türk askeri ve istihbarat görevlilerini isim isim yayınladı.

Haberde bu kişiler arasında çok sayıda generalin olduğu belirtiliyor ve söz konusu kişilerin pasaport bilgileri de yer alıyor.

Haber sitesi Ahval’in sitesinden paylaştığı ve Almarstad’a dayandırdığı habere göre ekipte serbest bırakılan Balyoz davası sanığı Tuğgeneral Gürsel Çaypınar ve Efrîn’de işgal operasyonunu yürüten Selçuk Yavuz da bulunuyor.

 

Savunma Bakanlığı Müsteşar yardımcısı başı çekiyor’

 

Almarsad, kimlik bilgileri yayınlanan kişilerin son günlerde stratejik Al Garyan ve Abu Raşada bölgelerinin ele geçirilmesinde kritik rol oynayan Türk insansız hava araçları (İHA) operasyonlarını yönettiklerini de belirtildi. Habere göre Türk ekibinin başında Türk Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tüm General Göksel Kahya bulunuyor.

747B0B00-942D-4DFE-A9A0-150BA00F9C27

Türk gemisinin Libya’ya taşıdığı silah ve mühimmat görüntüleri

 

Listedeki isimler

 

Yayınlanan listede yer alan isimler şunlar:

Bülent Kutsal, Cihan Utku, İzzettin Yeşilyurt, Kanal Emre, Emir Muratlı, Levent Uygun, Gürsel Çaypınar, Selçuk Yavuz, Mehmet Hüsamettin Yücesoy, Emir Karaoğlu, Fatih Dündar, Deniz Pınar, İrfan Özsert, İlkay Çam, Cemal Balıkkı, İlkay Altındağ, Göksel Kahya, Can Sabıtay, Şahan Aydın, Ömer Akçılpunar, Erçin Teoman, Bekir Aydın, Süleyman Anga.

Bu isimlerden İrfan Özsert, ‘FETÖ’ duruşmalarının önemli bir ismi ve Türk Genelkurmayı Genel Sekreteri ve Genelkurmay İstihbarat Başkanı bir tümgeneraldir.

Yine pasaport bilgileri yayınlanan önemli isimlerden biri de Balyoz davalarından 13 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra ikinci yargılamada beraat ederek tümgeneralliğe terfi eden Levent Ergün, Mardin Nusaybin’de öz yönetim direnişlerinde büyük yıkım ve katliamlardan sorumlu bir isim.  Ayrıca İzmir merkezli askeri casusluk davasının önemli isimlerinden İlkay Altındağ da Almarstad’ın deşifre ettiği isimler arasında yer alıyor.

Pasaport bilgileri yayınlanan isimlerden bazılarının, Libya Ulusal Ordusu’nca tutuklanan altı kişi arasında bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.

 

‘Gizli karargahtan yönetiyorlar’

 

Almarsad’ın belirttiğine göre farklı bir başka ülkede kontra faaliyetleri ile radikal dinci cihatçı guruplara  destek veren Türk asker ve ishihbarat elemanları başkent Trablus ile yeri bilinmeyen iki noktadan operasyonları yürütüyor.

Gazete, istihbarat birimlerine dayandırdığı iddiasına göre Müslüman Kardeşler kökenli Ulusal Birlik Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa ve ordu komutanlarından Usame Cüveyli sık sık bu karargahı ziyaret ediyor, Türk birimlerinin hem havadan, hem de karadan istihbarat bilgileri toplayarak operasyonlara da bizzat katılıyor.

Libya Ulusal Ordusu, önceki gün Trablus’daki Mitiga Uluslararası Havaalanı’na düzenledikleri saldırıda iki Türk insansız hava aracını imha ettiklerini öne sürmüştü.

Yine haberde dikkat çeken bir başka konuda askeri ve istihbari faaliyetlerde bulunan uzman heyetinde 3 Pakistanlı da bulunuyor olmasıdır.

 

‘Türklere vize verilmesini istemiş’

 

Habere göre İçişleri Bakanı Başağa’nın, Türk asker ve ishibarat görevililerinin Libya’ya girişlerinde vize verilmesini isteyen bir genelgesi de ele geçirildi. Haberin detaylarında Türk uzmanların Libya’ya gelişleri ve bir otelde kalışlarını gösteren video görüntüleri de bulunuyor.

Bu arada Libya’da General Hafter’e bağlı güçler tarafından alıkonulan Türk vatandaşı 6 kişi pazartesi günü serbest bırakılmıştı.

Sosyal medyada bazı hesaplar yukarıda adları geçen bazı generallerin de söz konusu 6 kişi içinde olduğunu belirtmiş, bu paylaşımlara Türk Savunma Bakanlığı “Bu paylaşımlarla dış güçlerin ekmeğine yağ sürüyorsunuz” kabilinde tepki göstermişti.

Türkiye Katar ile birlikte Trablus merkezli Müslüman Kardeşler kökenli Ulusal Birlik Hükümeti’ni desteklerken, Tobruk Merkezli General Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu da ülkenin Trablus’u kentini ele geçirmek ve Ulusal Birlik Hükümeti’ni dağıtmak amacıyla operasyon yürütüyor.

General Hafter’i, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler destekliyor.

Suriye, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerindeki El Kaide kökenli radikal örgütleri desteklediği artık tümüyle açığa çıkan AKP genel başkanı ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan 21 Haziran’da yaptığı açıklamada Trablus’taki hükümeti destekledikten sonra dengelerin değiştiğini söylemişti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde çok sayıda Türk zırhlı aracının gemilerle Libya’ya taşındığı fotoğraf ve görüntüleri medyaya yansımıştı.

44973FCD-3491-45D3-AB7B-F47DC59EE759

Libya’nın doğusunu elinde bulunduran General Halife Hafter güçleri

 

General Hafter Kimdir?

 

28587F1F-EE48-4756-B379-29C8CE937A95

General Hafter, Kuzey Afrika’nın petrol zengini ülkesinde son 5 yıldır yaşanan uzun krizin önemli aktörlerinden oldu.

75 yaşındaki generalin komutasındaki güçler, 2014’ten bu yana ülkenin doğusunda önemli petrol limanlarının bulunduğu büyük bir alanı kontrol ediyor.

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter Libya’nın İtalya sömürgesi olduğu dönemde, 1943 yılında Bingazi’nin güneyindeki Ecdebiye kasabasında dünyaya geldi. Bölgenin en büyük aşireti olan El-Farjani’ye mensup olan ailesi Hafter’i 16 yaşındayken Bingazi’deki Kraliyet Askeri Koleji’ne kaydetti. Mezuniyetinden sonra Sovyetler Birliği’nde topçu ihtisas eğitimi aldı. Burada ayrıca Harp Akademisi’ni bitirdi. “Kurmay” olarak ülkesine dönünce, Mısır’da “askeri ataşe” olarak görevlendirildi.

1969’da Kral İdris yönetiminin devrilmesi için Albay Muammer Kaddafi’nin darbesine destek verdi. Darbe başarılı olunca Kaddafi yönetiminde ordu içerisinde hızla yükseldi. Hafter bu dönemde kendisini “Laik ve Nasırcı” olarak tanımlıyordu. Libya Devrim Komuta Konseyi’ne seçilen Hafter, daha sonra Kaddafi tarafından genelkurmay başkanlığına atandı.