90530A5B-F718-4D4E-A3DB-E0364C159047

Fecri DOST

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde, AKP’nin İstanbul seçiminde aldığı ağır yenilginin ardından, dün yapılan AKP MYK toplantısına ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı paylaşmıştı. Selvi yazısında AKP MYK’da yaşananlarla ilgili, “Cumhurbaşkanı bir ara Ordu Havalimanı’nda yaşanan VİP olayına değinmiş. Seçim kampanyası sırasında da bu konu üzerinde durmuş ‘Yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu’nun) önünü kesebilir’ demişti. Erdoğan benzer değerlendirmeyi MYK’da yapıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise ‘Bu söylediğiniz hukuken doğru değil. Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir’ diye itiraz ediyor. Bunun üzerine Erdoğan ile Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanıyor” diye yazmıştı.

Edindiğim kulis bilgilerine göre aslın da MYK’da yaşanan olayların, Selvi’nin yazısında bahsettiğinden çok daha öte bir şey oldu. Selvi olayı yumuşatarak aktarmış.

Akp’nin 23 Haziran İstanbul Belediyesi’indeki seçim yenilgisinin hesabını soracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun ipuçlarını Salı günü toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda verdi.

Erdoğan’ın ‘Bu seçim yenilgisinin müsebbipleri ailem bile olsa gönderirim’ dediği belirtiliyor. Toplantıda bazı üyelerin gündeme Hazine ve Maliye Bakanı ile ilgili yorumları getirmesi üzerine Erdoğan’ın bu cevabı verdiği de söylenenler arasında.

Erdoğan böylelikle Japonya ve Çin seyahatleri sonrasında revizyon yapacağının da sinyalini verdi. Bunun için kimi bakanlar İstanbul seçiminin sorumluluğunu üzerine alarak Erdoğan’ı rahatlatmak için istifa edecek. Erdoğan’ın konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili sözleri toplantıya damgasını vurdu.

İstanbul Belediye Başkanı iken kendisine yönelik hapis cezasının verildiğini hatırlatan Erdoğan’ın ‘Namussuzluk yaptılar, Beni aylarca hapis yatırdılar. Vali’ye it diyen adam da cezasını çekecek’ sözleri üzerine bir üyenin ‘İçeri alırsak biteriz’ sözleri üzerine ortamın oldukça gerildiği dile getirildi. Erdoğan sinirli bir edayla ‘Bana valime it diyen adamı mı savunuyorsun’ dediği de öğrenildi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bu olayı köşesine taşıyarak yumuşattı: Selvi ‘AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise ‘Bu söylediğiniz hukuken doğru değil. Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir’ diye itiraz ediyor. Bunun üzerine Erdoğan ile Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanıyor.

Erdoğan’ın konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu gündeme getirerek ‘Bu adamı tebrik bile etmedi. Etmeyeceğini söyledi. Devlet işleri yürüyor. Ziyarete gelir, gider. Devlet işleyişi neyi gerektiriyorsa o yapılır.’ dediği de gelen bilgiler arasında….