ABD ile İran arasındaki kriz derinleşirken, ABD’nin başını çektiği ve bütün arap ülkeleri ile İsrail’in de katıldığı yüzyıl’ın antlaşması olarak tabir edilen “Refah için barış” isimli bir konferans Bahreyn de gerçekleştiriliyor.

775D8C5B-EBF1-4483-AFF7-290192F51F5B

Mezopotamya24-Son günlerde ABD ile İran arasındaki kriz derinleşti. ABD Umman Körfezi’nde iki petrol tankerindeki patlamalardan sorumlu tuttuğu İran’ı, patlamaların ardından gözlem uçuşu yapan bir Amerikan insansız hava aracını da düşürmeye çalışmakla suçladı.

13 Haziran’da Japonya’ya ait Kokuka Courageous ve Norveç’e ait Front Altair adlı gemilerde patlamalar meydana gelmişti. Tahran yönetimi, iki petrol tankerindeki patlamaların arkasında oldukları iddiasını reddederken ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İran’ı, saldırının ardından Japon tankeri Kokuka Courageous’a yönelik gözlem uçuşunu engellemek için, Amerikan insansız hava aracı MQ-9 Reaper’ı karadan havaya füze ile vurarak düşürmekle suçladı.

ABD İran arasındaki kriz sürerken, ABD öncülüğünde  Körfez ülkeleri, İsrail ve bütün Arap ülkelerinin katılımıyla Bahreyn’de bugün ve yarın: yani 25- 26/06/2019  tarihleri arasında sürecek bir konferans gerçekleştiriliyor. Bu konferansta  ABD yüzyılın projesi diye  adlandırdığı bir anlaşma yapmayı planlıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

ABD’nin yüzyılın projesi olarak adlandırdığı bu antlaşmanın içeriğine dair bazı ipuçları da ortaya çıkıyor.

ABD bu projeyle İrana olası bir müdahalede Arap dünyasını etrafında toplamayı, aynı zamanda da İsrail’in de güvenliğini sağlamayı hedeflerken, İsrail’in Filistin topraklarını daha fazla işgal etmesinin yolunu da açmaktadır.

Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas, adına “Refah İçin Barış” dedikleri bu konferansa katılmayacaklarını dile getirmişti ve arap ülkelerine bu konferansa katılmamaları hususunda çağrıda bulunarak yüzyılın anlaşması olarak tabir edilen antlaşmanın “Filistin’e vurulan bir tokat” olarak nitelendirmişti.

Konuyla alakalı bugün Ankara’da Filistin halk kurtuluş öncülüğü (FHKÖ) Ankara’da bir toplantı konferansı gerçekleştirdi. Konferansa, Çeşitli siyasi partiler, insan hakları dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve Filistin halkının dostları  davet edildi. Konferansa Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adına Ankara il eş başkanı Şükriye Ercan, SYKP ‘den  Bereket Kar, Düşünceye Özgürlük’ten Ramazan Gezgin gibi önemli siyasetçiler ve şahıslar katıldı.

 

Toplantıyla ilgili ajansımıza açıklamalarda bulunan DBP Ankara il eş başkanı Şükriye Ercan, konuyla alakalı şöyle konuştu:

 

“ Bizler bugün Filistin halkıyla dayanışma amaçlı burada toplanmış bulunmaktayız. Yüzyılın antlaşması olarak lanse ettikleri Bahreyn antlaşması aslında halkların yeni katliam fermanı olarak anlamak gerekir. Başta Filistin halkı olmak üzere Suriye, Lübnan ve İran halklarına yönelik yeni savaş konseptidir. Bizler tarihsel olarak Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz”

 

Toplantının ardından ‘basına ve kamuoyuna’ başlıklı bir bildiri yayınlandı. Bildiriyi olduğu gibi aşağıya alıyoruz.

 

C417A331-89CA-4811-9AA5-A7777DAC95C5BF5666DD-806A-438A-9F77-A4DAF75DAECF