AD64B661-062E-4737-A065-228CFC6564E5

Nihat Veli Yüce

1) Türkiye’yi Türk-islam sentezcisi faşist bir çizgiyle yönetme, tarikat-cemaat ittifakı üzerinden islamcılaştırma siyaseti iflaz etmiştir.

2) Ayrıştırıcı, ötekileştirici, tepeden bakan kibir anlayışı iflaz etmiştir.

3) Tek adam rejimi ve bunun üzerinden yargının vesayet altına alınarak, muhalifleri susturma aracı olarak kullanma anlayışı iflaz etmiştir.

4) Bu topraklarda bin yıldır birlikte yaşayan halkların, haklarını, hukuklarını gasp eden, terörist gören anlayış iflaz etmiştir.

5) Erdoğan, Bahçeli, Perinçek üçlüsünün devlet gücünü kullanarak halkın çıkarlarının karşısına asker, polis ve yargıyı çıkararak nazi Almanya’sı benzeri gestapo tipi özel terör örgütü kurarak halk muhalefetine karşı sürek avı başlatma siyaseti iflaz etmiştir.

6) Bu seçimler Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında değil, Erdoğan ile İmamoğlu yarışı olmuştur. İmamoğlu, Erdoğan + Bahçeli gibi rakiplerini sandığa gömmüştür.

7) Savaş siyaseti, şiddet siyaseti, baskı siyaseti, yandaşlık siyaseti kaybetmiştir. Barış dili kazanmıştır. Kürt halkı süreci şekillendirmede, belirleyici bir rol oynamıştır. Demokrasi güçlerinin başat unsuru olduğunu ve demokratik geleceğin inşasının en dinamik aktörü olduğunu ortaya koymuştur.

8) Kazanan bellidir, kaybedenlerde bellidir. Kaybeden Erdoğan + Bahçeli + Perinçek ve bunların bütün komplo girişimleri kaybetmiştir.

9) AKP gerçeklik algısını yitirme gerçeğini kabul etmedikçe küçüldü. Bundan sonra dağılma sürecine girecektir.

10) Başkanlık sistemi iflaz etmiştir. Ulus devletçi, inkarcı, imhacı, tekçi siyaset kaybetmiştir. CHP bu gerçeği görmez buna uygun politikalar geliştiremezse kaybedenler kervanına katılmaktan kurtulamaz.

11) Erken genel seçim kaçınılmaz hale gelmiştir.