Öcalan’ın İstanbul seçimi için HDP’ye ‘Tarafsız kalın’ çağrısı yaptığı iddia edildi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ‘Anadolu Ajansı’nın açıklamasına itibar etmemekte yarar var’ dedi.

 

90530A5B-F718-4D4E-A3DB-E0364C159047

Fecri DOST

İstanbul belediye seçimine son üç gün kala Erdoğan İstanbul seçimini kaybedeceğini anlayınca anadolu haber ajansını devreye soktu. İlk önce Erdoğan katıldığı bir televizyon programında konuya girerek ve bir saat sonra anadolu haber ajansının servis edeceği yalan haberin ipuçlarını vermişti.  Erdoğan aklınca Kürtlerin kafasını karıştırıp oy devşireceğini hesaplayarak, Öcalan ile Selahattin Demirtaş arasında bir liderlik yarışı olduğunu ve Öcalan’ın İstanbul’daki seçimlerde HDP’nin tarafsız durması talimatı verdiğini  iddia etti. Ve o Televizyon programı biter bitmez anadolu haber ajansı yalan bombasını patlattı.

Sözüm ona PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 23 Haziran seçimleri için HDP’ye “Tarafsız kalın” çağrısı yaptığı iddia edildi.

İddiayı Öcalan ile görüştüğünü öne süren Tunceli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan ortaya attı. Özcan, Öcalan’ın el yazısı olduğunu iddia ettiği bir metni yayınladı.

Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı, Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ın PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin basın açıklaması düzenleyerek, Abdullah Öcalan’ın mektubunu okuduğunu iddia etti. Servis edilen habere göre, mektupta Öcalan HDP’ye yönelik, “23 Haziran seçimlerinde tarafsız kalın” çağrısında bulundu!

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan Kimdir?

Ali Kemal  Munzur Üniversitesi rektör yardımcısıdır.  Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Munzur üniversitesi rektörü Ubeyde İpek’in yardımcısı, “Milliyetçilik ve Ulus Devlet” konularında çalışmalarıyla bilinen bir şahıs. 16 Nisan Referandumunda ve  24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğanı desteklemiş ve  Çalışmalar yürütmüştür.

‘SEZAİ TEMMELLİ: AA’NIN HABERİNE İTTİBAR ETMEMEK LAZIM’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli servis edilen haberden çok kısa süre sonra Kürtçe “İstanbul bizmdir” şeklinde tweet attı. Ancak bunun daha önceden belirlenen bir kampanya olduğu ve zamanlamasının aynı dakikalara denk geldiği anlaşıldı.

Temelli, T24 Canlı yayınında da Murat Sabuncu’nun ilgili sorusuna, “Sayın Öcalan ile son yapılan görüşmenin açıklamasını yarın avukatları yapacak. Dolayısıyla bu konuda bir bilgiye sahip değiliz. Kısa bir notunun olduğu ve bu notta da özellikle demokrasi ittifakı, demokratik müzakere gibi geçmişte yaptığı 3 açıklamanın çerçevesinde açıklamalarının olduğu bilgisi geldi. Dolayısıyla Anadolu Ajansı’nın açıklamasına itibar etmemek de yarar var.” cevabını verdi.

 

‘ZİYA PİR SEÇİMİ KAYBETTİKLERİNİ ANLADILAR’

C5C5B1F7-2DB8-404F-833F-742463EA8170HDP’li Ziya Pir ise sosyal medya hesabı Twitter’dan AA ve İHA’nın servis ettiği “Abdullah Öcalan” haberine yalanladı.

Ziya Pir: “Seçimi kaybedeceklerini anlayınca yalan haber servis ediyorlar. HDP’lilerin oyları İmamoğlu’na” Şeklinde açıklama yaptı.

 

‘DBP ANKARA İL BAŞKANI ŞÜKRİYE ERCAN DAN DA YALANLANLAMA’

 

Görüştüğüm DBP Ankara il başkanı Şükriye Ercan  konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Akp ciddi bir şekilde sıkışmış durumda ve her türlü yol ve yönteme başvuruyor, vuracaktır. İmralıdan asla böyle bir bilgi gelmedi. Bırak’ın böyle bir çağrının gelmesini, Kürt özgürlük hareketi ve bütün bileşenlerinin bu konuda defalarca yapmış oldukları açıklamaları var.  İstanbul seçimleri için  Şimdiye kadar yapılan açıklamalar da bu haberi yalanlıyor zaten. 

İstanbul seçimleri esas itibariyle toplumun demokrasiyle sınavıdır. Bu sadece CHP’ye oy verme ve CHP’nin kazanma meselesi değildir.”

Öte yandan Öcalan’ın avukatlarının bağlı olduğu Asrın Hukuk Bürosu da 18 Haziran’da Öcalan’la yaptıkları görüşmenin detaylarını yarın yazılı açıklamayla duyuracaklarını bildirdi.

Asrın Hukuk Bürosu, bugün twitter üzerinden yayınladığı mesajda, Öcalan’ın avukatlarının 18 Haziran tarihinde İmralı’da yapılan görüşmenin detaylarını ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili yarın detaylı bir yazılı açıklama yapacağını duyurdu.

Asrın Hukuk Bürosu’nun yayınladığı “Kamuoyuna Duyuru” başlıklı mesajda “18 Haziran tarihinde İmralı’da müvekkilimiz Sn. Öcalan ile gerçekleştirdiğimiz avukat görüşmesinin detayları ve bugün basında yer alan haberlerle ilgili detaylı bir yazılı açıklamayı mevcut planlamamız doğrultusunda yarın (21 Haziran) kamuoyunun bilgisine sunacağız. 20.06.2019” denildi.

 Asrın Hukuk Bürosunun açıklamak şöyle :

D654B038-D068-484B-B384-08E5F4447780