İran Devrim Muhafızları, İran hava sahası içinde ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüklerini duyurdu.

B88FE0D6-FBE2-48D2-A0A8-8FB350D6D858

MQ-4C Triton tipi İHA (EPA)

Mezopotamya24-Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, Umman Körfezi’ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek şehri sahilinde, Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Northrop Grunman üretimi Global Hawk tipi bir İHA’nın düşürüldüğü aktarıldı.

İran devlet televizyonunda, İHA’nın düşürüldüğü bölgenin, dünya petrol arzının üçte birinin geçtiği stratejik Hürmüz Boğazı’nın bitişiğinde, Umman Denizi’ndeki Cask Limanı yakınında bulunduğu bilgisi verildi.

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami, “İHA’nın düşürülmesi ABD’ye açık bir mesajdır. Sınırlarımız İran’ın kırmızı çizgileridir ve herhangi bir saldırganlık karşısında güçlü bir yanıt veririz. İran hiçbir ülkeyle savaş istemiyor ama bizler İran’ı savunmaya tamamen hazırlıklıyız” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı ise, ABD İHA’sı tarafından gerçekleştirilen hava sahası ihlalini şiddetle kınayarak, bu tür kışkırtıcı hareketlere karşı güçlü bir tepki verileceği konusunda uyardı.

ABD: İHA, uluslararası hava sahasında düşürüldü

Buna karşılık, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, ABD Donanmasına ait MQ-4C Triton tipi bir İHA’nın Hürmüz Boğazı civarında uluslararası hava sahasında yerden havaya füzeyle düşürüldüğünü söyledi.

Washington, 13 Haziran’da Hürmüz Boğazı yakınında seyreden Japonya ve Norveç’e ait tankerlere yapılan iki saldırının ardında İran’ın olduğuna ilişkin iddiasını dün de yeniledi.

ABD Donanması, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan tankerlerden birinden çıkardıkları mayının parçalarını ve bir mıknatısı kamuoyuyla paylaşarak, mayınların İran’ınkilere çok benzediğini açıkladı.

Tahran ise bu saldırılara yönelik tüm suçlamaları reddederek, İran’a uygulanan yaptırımlarla istediği sonucu elde edemeyen ABD’nin Körfez’deki şüpheli saldırıların arkasında olduğunu iddia etti.

 

Dış Haber