90530A5B-F718-4D4E-A3DB-E0364C159047

Fecri DOST

Son 3 yıldır AKP-MHP irtifakının baskı, sindirme, terörize etme ve kayyum politikasıyla hedeflediği, yurtsever Kürd halk iradesini kırmaktı. Bağlı olarak 31 Mart seçimi sandık sonucuyla hedefini somutlaştırmak işitiyordu. Seçim sürecinin ilerleyen evrelerinde bu durumun gerçekleşmeyeceğini gördükçe devreye farklı yöntemler koymaya başladı. Baskı, tehdit, şantaj vb. antidemokratik her türlü kirli yönteme başvurdu. nihayetinde seçimler bitti ve başarılı olamadılar. Başarılı olamadılar çünkü HDP’nin stratejisi AKP’ye batı illerinde büyük kaybettirdi.

 Öte yandan her ne kadar Kürd halkına karşı yapılan bu zulüm AKP eliyle yapılıyorsa da daha çok devletin yurtsever Kürd halkı üzerinde onlarca yıldır uyguladığı baskı ve sindirme politikalarının bir devamıdır. Bu baskı ve sindirme politikalarına paralel olarak da değişik kişi, kuruluş ve sözüm ona sivil toplum örgütleri üzerinden Kürt halkının özgürlük mücadelesini bertaraf etmek için bir takım ideolojik kanallarınıda kullanmaktadır. Bu ideolojik kanalların en başından da İslamcılar gelmektedir. İşte o kişilerden biri de Rıdvan Kaya’dır.

Rıdvan Kaya Mardin asıllı bir Arabtır. Türkiye’de Mili Mücadele diye bilinen ekipte Hamza Türkmen ile birlikte Yöneliş yayınlarıyla İslamcılık içerisine girdi. Haksöz dergisi çevresindendir. Ardından Özgür Der diye bir dernek kurdular ve bu derneğin de genel başkanıdır. Bir süre “İslami” Hareket camiasıyla diyalog içerisinde oldu. 94-95 yıllarındaki operasyonlarda bir süre ceza evinde yattı.. İrancıydılar uzun bir süre… Sonra selefi düşünceye yakın durdular. AKP ile birlikte Erdoğan’a önceleri gizli ve sonralarında açıkça destek vermeye başladılar. Özgür-Der özellikle Kürdistan üzerinde yoğunlaşan bir dernek. Kimi zaman Saadet Partisi ve kimi zaman Doğu Perinçek ekibiyle ortak etkinlikler düzenlediler. Yukarıda başlarken Rıdvan’ın Arap asıllı olduğunu dile getirirken kesinlikle kimsenin diliyle rengiyle ırkıyla bir problemimiz yok, sadece nasıl  kraldan daha kralcı olduğunu, menfaat ve çıkar ilişkileri için yapamayacakları bir şey, atamayacakları taklanın olmadığını vurgulamak istedim.

 

Provokatör bir kişiliktir.

 

Özgür-Der’in düzenlemiş olduğu “Suriye’de ve Irak’ta Neler Oluyor?” konulu seminerde Rıdvan Kaya IŞİD’ ten “Sünni Hareketin lokomotifi” diye söz etmişti. İşte Rıdvan Kaya’nın tepki çeken o sözleri:

“Irak’ta 12 yıldır yaşanan zulümler karşısında başlayan isyanların, Maliki’nin mezhepçi politikalarının karşısında bir Sünni hareketi olarak ortaya çıkmış ve bölgede örgütlü bir yapı olan IŞİD bu hareketin lokomotifi olmuştur. IŞİD’ in Musul’u ele geçirmesiyle birlikte Musul’un işgali diye bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Oysa Musul’daki Sünni Araplar Irak yönetiminin Musul’dan çekilmesini sevinç gösterileriyle kutlamıştır. IŞİD Irak’ta Mazlumların Yanındadır.”

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, ifade özgürlüğünü savunmak ve teröre karşı tepkilerini dile getirmek için Charlie Hebdo’nun özel sayısının kapağını köşelerine taşıyan Cumhuriyet gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ı da hedef göstermişti ve Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan ile ilgili “silahlı saldırı olursa üzülmem” demişti.

Suriye savaşına birçok insanın gitmesine önayak oldu. İmkan Der diye bir yardım kuruluşuyla yasal olmayan işler yaptılar. Rusya, İmkan Deri uluslararası mahkemelere şikayet etti. Rıdvan her vesile ile IŞİD ve diğer Ehrarur Şam gibi selefi grubların propagandasını yaptı. Bununla yetinmedi Kürt gençleri değişik noktalarda tahrik etti.

9D594FAD-080B-4142-AAD0-980FF33EB901

Rıdvan Kaya’nın Suriye’de Selefi cihatçılar ile çektirdiği fotoğraf

 

Van’daki festivalin iptal edilmesi için yoğun bir çaba gösterdi.

Özellikle Van ve Diyarbakır üzerinde çalışıyor. Çalıştaylar, paneller ve özel toplantılarla gençleri ajite ediyor. Hüdapar camiasını daha önce domuzbağcı olarak ilan ediyorlardı, şimdi onlar üzerinden bölgeye yerleşmeye çalışıyorlar. İktidardan ciddi paralar aldıklarına dair bilgiler var. Mavi Marmara olayında kendileri kamaralarından çıkmazken Kürt gençlerini kavgaya yani ölüme gönderdiler..Roboski konusunda da iğrenç sözleri var.

Van’da yapılması planlanan (GezginFest) festivalin iptal edilmesinde de bunların parmağı var. Gevaş Kaymakamlığı GezginFest Van firması tarafından yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin belirtilen tarihe kadar yerine getirilmemesi nedeniyle GezginFest Van Gençlik Festivali’ne izin vermemişti. Rıdvan’ın ve Rıdvan gibilerinin başında bulunduğu ne idüğü belirsiz ahlak şövalyeliğine soyunanlar sözümona “toplumsal hassasiyet” bahanesini öne sürerek hem her tarafta propaganda yapmışlardır hem de festivalin yasaklanması için etkin rol oynamışlardır. 

5E5739EC-3612-4AC9-A03D-DAD6109405CA

Bu da Van’da Semerkant, İlim Yayma, Birlik Vakfı ve Veren El gibi iktidardan bolca nemalananların festivalin iptali için yaptıkları provokasyonun örneği. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya’da düzenlenmesi sorun olmuyor da Van’da oluyormuş. Van’a her gün en az bir TIR dolusu içki geliyor ve Van’ın her tarafı Gece Kulübü, bar, disko dolu. Her sokakta tekel bayisi var. Şehrin her tarafı fesat dolu ama bu adamlar güya Van’ı İslamcı yapacaklar.

 Şarkı söylemek değil Toplumun geri bırakılması, sosyal eşitsizlik, ekonomik kriz, liyakatsızlık, ayrımcılık, doğa katliamı, kadına şiddet, çocuğa ve kadına cinsel istismar, hırsızlık ve yolsuzluk Ahlaksızlıktır.  Eğer mücadele etmek istiyorsanız bununla mücadele edin diyeceğim ama olmuyor, çünkü zaten bütün bu pisliğin Müsebbipleri sizsiniz. Bu işte provokatörlerden biri de M. Nuri Gülaçar ismindeki AKP milletvekilidir.

Zannedersem Rıdvan Kaya’nın kim olduğunu öğrenmeniz için bu bilgi yeterlidir.

Twitter’dan attığı şu tivitini görünce bir cevap yazma gereği duydum. Şimdi gelelim Rıdvan efendiye vereceğimiz cevaba.

 

 

111435F1-5B54-42AF-9F8B-1D7C9CDA8062

Rıdvan efendi doğrusunu istersen Müslümanlar artık bu din soslu şovenist çıkışlarınızı kimse yemiyor. Emevilerden bu yana dini pelit emellerine araç eden sizin gibiler müsülmanların başına hep bela oldu, olacak. Müslümanız, ama din tüccarlarının milliyetçiliğine katkı sunmak için ‘’ümmetçilik’’ hamallığını yapmayacağız artık.

Bunca zulme ve ahlaksızlığa rağmen AKP’nin kazanmasını ümmetin kazanması olarak yorumlayarak algı oluşturmak akıl sahibi her insanda derin bir hayal kırıklığı oluşturmaktadır be Rıdvan efendi. Bu yaklaşım, iktidarın arkabahçesisiniz, kayığındasınız diye eleştirenleri haklı çıkarmıştır, yazık oldu. Aklı başında olan her insanın eli CHP’ye oy vermekte tereddüt edeceği gibi, söyleminde müslüman ama fiiliyatta ahlaksızlıktan, yolsuzluktan, yozlaşmadan ve adaletsizlikten ayrılmayan AKP’ye de gidemez.

Yani Rıdvan Efendi, AKP kazanırsa ümmet mi kazanır?

Şovenist duygularla 3 tane Kürtçe tabelaya tahammülü olmayan AKP’ye oy verecek Kürdün aklına şaşarım!

Hem AKP o CHP’nin Türkçü versiyonunun can ciğer dostu değil mi?

Ridvan bey, boğazına kadar yolsuzluğa batmış, riyakârlıkta zirveye cimmiş AKP’nin kazanmasının ümmete nasıl bir faydası var?

Bugüne kadar ümmete hep zarar veren bir partiden söz ediyoruz.!

Peki AKP’ye rahatlıkla oy verebileceğinizi de böyle açıktan söyleyebilir misiniz?

Hayatınızda bir kez olsun mert olun hiç olmazsa! Mertçe deyin: “Ülkücülerin ortağı AKP’ye oy vermekte bir mahzur görmüyoruz!”

Hem AKP’li görünmeyip hem AKP’ye oy verin demenin yolu CHP kazanırsa ümmet kaybeder ucuzluğu… Kurnazlığı, basitliği, ikiyüzlülüğü.. Yeter yaa…

Şeyh Said’e terörist diyen Bahçeli için oy devşiren Rıdvan Kaya Efendi bir de sıkılmadan Şeyh Said’in ismini ağzına alıyor!

Erdoğanizm için dini alet edip fetvalar yayınlara destek çıkma halleri. Komik, gülünç ve biraz da aptalca.. Ağzımızı açtığımızda bu şovenistlerin etiketleri hazır.. Her türlü yaftayı yapıştırma, iftira atma, yalan söyleme meziyetleri iyi gelişmiş…

Rıdvan Efendi, eskiden İslami söylemin, İslamcılığın bir ağırlığı, saygınlığı vardı. Şimdiki yozlaşma sebebiyle o ağırlık ortadan kayboldu. Kaybettiniz. Görmek istemediğiniz bu! Şimdiki yozlaşma sebebiyle o ağırlık ortadan kayboldu. Görmek istemediğiniz bu!

İslam’a ait hemen bütün değerlerin istismar edilip tüketildiği bir dönemde hala böyle bir twitter atabilmeniz inanılır gibi değil, ama gerçek kişiliğinizi deşifre ediyor. Müslümanların da, İslam ve ümmetin sırtında bir yüksünüz. Şovenist, milli ve yerli paravanı arkasındaki ırkçılığın kazanmasını ümmetin kazanması zannetmeye devam edin.

25 yıldır bunlar yönetiyor İstanbul’u söyler misiniz orada İslam mı hâkim?

Milli Piyango’dan gelen kâr’larla, faizlerle, genelevlerden alınan vergilerle ve halkın yolunmasına sevinen bir hale gelmiş, parti ve hükümet içki, fuhuş, kumar, uyuşturucu, tefecilik, mafyacılık, zina, faiz almış başını gitmiş ama ümmet öyle mi?

Sidik yarışını, ümmetin savaşı olarak görüyorsunuz ya Rıdvan Efendi gerçekten de pess!

Siz varoldukça AKP milletin boynunda daha çok boza pişirir. Bu kadar ezik olman altında büyük nemalanmalar mı yatıyor?

Sayın ümmetçi-maslahatçı Rıdvan kaya!

Yetmedi mi “Maslahat” adı Altında insanları Tağutlara köle yaptığınız. Bu halinizle siz Muvahhid biz ise harici miyiz?

Rakı fabrikasını 2 den 18 e çıkardıklarında, şarap üretimini destekliyoruz dediklerinde, ‘zinayı AB üyeliği için suç kapsamından çıkardık hata ettik’ dediklerinde, ülkeyi fesat yuvası haline getirdiklerinde, haksızlığı, hukuksuzluğu, zulmü bu insanlara reva gördüklerinde ümmet kaybetmedi mi?

Birde AKP’nin Müslümanlara yaptığı zulümlerini anlatsanız da sizden dinlesek ne iyi olurdu.

CHP’nin ne mal olduğunu herkes biliyor da siz neden CHP’den daha laikçi ve demokrasi havarisi olan bir partiye bu kadar gönül verebiliyorsunuz, akıl alır gibi değil. 27 yıldır CHP mi ceza evlerini bu kadar doldurdu, medyayı susturdu, zulümlere imza attı?

Yeter artık ümmeti laik demokrat partiye endekslemeyin. Bu zihniyet olduğu müddetçe kaybetmeye mahkûmdur Müslümanlar. İran’ı desteklediniz, göklere çıkardınız. Sonra DAİŞ’i desteklediniz. Yok “devrimci Sünniler”, yok “kardeşlerimiz” yok “ABD derhal askeri müdahale etsin ve muhaliflere ağır silahlar verilsin.. Yönetim radikal İslamcılara verilsin!” gibi salvolarınız. Sonra ÖSO’cu oldunuz. El Nüsracı oldunuz. Davutçu oldunuz. Olmadığınız başka bir şey kaldı mı?

Alçak bir sistem ile kazanılamaz. Sorun partilerde veya şahıslarda değil bizzat sistemin kendisinde. Ne yazık ki bunu anlayacak sağlıklı bir ruh haliniz de beyniniz de yok..

Yazık size ve sizin kuyruğunuza takılmış zavallılara…

Rıdvan efendi Müslümanların, ümmetin sırtından inin artık bi’zahmet!