Umman Denizi’nde tankerlere yönelik saldırıya dünyadan tepki

 

 

F5D0E00B-4BD1-4648-B53E-9F55FB0B0E24
Mezopotamya24-ABD Donanması tarafından bugün yapılan açıklamada, Umman Denizi’nde seyir halindeki iki tankerin saldırıya uğradığı belirtilirken, çok sayıda ülkeden saldırılara tepki geldi.
ABD 5. Filosu, Umman Denizi’nde saldırıya uğrayan iki tankere olayın hemen ardından yardım edildiğini açıklarken, 5. Filo sözcüsü, bölgedeki ABD güçlerinin bu sabah erken saatlerde iki ayrı tehlikeli mesaj aldığını söyledi.

Reuters haber ajansı, Umman Denizi’nde saldırıya uğrayan bir petrol tankerinin hasar gördüğünü belirtirken, tankerde görev yapan personelin tahliye edildiğini aktardı.

Bloomberg’in haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Fuceyre Limanı’ndan bir yetkili, saldırının tankerlerin petrol ile doldurulmasının ardından Abu Dabi’den yola çıktıktan sonra gerçekleştiğini belirtti.

53235D5F-E0C4-48A1-96BF-2D21AA9CA0B2

Haberde ayrıca, tankerlerin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) denize açıldığı belirtildi. Kokuka Courageous tankerinde Suudi Arabistan’dan Singapur’a methanol taşınırken, Front Altair ise 75 bin tonluk petrokimya hammaddesini Katar’dan Tayvan’a taşıyordu.

Mürettebat gemiden tahliye edildi

Bernhard Schulte Shipmanagement şirketi, saldırı sonucu geminin gövdesinden hasar aldığını ve 21 kişilik Filipinli gemi mürettebatından bir kişinin hafif yaralandığını belirtti.

Yine aynı habere göre Frontline firmasına kayıtlı Marşal Adaları bandıralı Front Altair isimli diğer tanker ise Fuceyra Limanı’na tehlike sinyali gönderdi.

Front Altair gemisini kiralayan Tayvan devlet petrol rafinerisi CPC Corp şirketinden üst düzey bir yetkili, Ortadoğu’dan yakıt getirmek için kiraladıkları tankerin bugün erken saatlerde saldırıya uğradığı bilgisini verdi.

Şirketin petrokimya departmanı Bakanı Wu Ay Fang, Reuters’a yaptığı açıklamada, Front Altair gemisinin 75 bin ton petrol taşıdığına değinerek, saldırının hemen ardından gemideki tüm mürettebatın kurtarıldığını ifade etti.

Reventive Akon verilerine göre, Front Altair son olarak BAE’nin el Ruvais bölgesinden yük alarak Umman Körfezi’ndeki İran sahillerinde görüldü.

Japonya’dan saldırı açıklaması

Ayrıca, Japon hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Hürmüz Boğazı’nda Japonya ile bağlantısı olan iki petrol tankerinin de saldırıya uğradığı aktarıldı.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm ekibin güvende olduğunu belirterek tahliyenin gerçekleştiğini ve Tokyo’nun olay ile ilgili geniş çaplı bilgi topladığına dikkat çekti.

Londra ise Hürmüz Boğazı’nda gemilere yapılan saldırı konusunda endişeli olduklarını açıkladı. İngiltere Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Hürmüz Boğazı’nda gemilerde meydana gelen patlama ve yangın raporları konusunda endişe duyuyoruz. Bölgedeki yerel yetkili ve ortaklar ile temas halindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Sorumlusu Federica Mogherini yaşanan olay sonrası provokasyondan kaçınılması gerektiği çağrısında bulundu.

Mogherini açıklamasında, bölgenin yeni istikrarsızlaştırıcı sebeplere ihtiyaç duymadığını belirterek, provokasyondan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Hürmüz Boğazı dünya petrolünün yüzde 40’ının deniz yolu ile taşındığı ticari bir su yolu olarak büyük öneme sahip.

DIŞ HABERLER MERKEZİ