Reklamlar


Yavuz Özcan

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sonlandırılmasına ilişkin çağrısı dünya basınında geniş yer buldu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısının ardından, tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucunda olanlar eylemlerini sonlandırdı. Öcalan’ın bu çağrısına yabancı gazete ve TV kuruluşları geniş yer ayırdı.

Deutsche Welle (DW), ikinci kez avukatlarıyla görüşen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın görüşme sonrası yayınlanan mektubunda açlık grevlerine son verme çağrısının yapıldığı belirtilerek, “Çağrı üzerine eylemlerin sona erdiği açıklandı” diye yazdı.

Öcalan’ın yaptığı çağrı sonrası açlık grevleri sonlandırıldı başlığını kullanan Euronews ise, “İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan bazı milletvekilleri ve mahkumlar tarafından devam ettirilen açlık grevlerinin son bulmasını istedi. Söz konusu çağrıyı Öcalan ile görüşen avukatları İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında aktardı” diye yazarken, Öcalan’ın çağrısından kısa süre sonra bazı Kürt vekiller ile cezaevlerindeki binlerce mahkumun açlık grevlerini sonlandırdığı duyuruldu, ifadelerini kullandı.

Uluslararası haber ajansı Reuters ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ‘Açlık grevi ve ölüm oruçları amacına ulaştı’ çağrısının ardından eylemlerin son bulduğunu vurguladı.

Ayrıca Sky News, Agence France-Presse, Sputnik, Monte Karlo , İspanya’nın Diari,el mundo ve Arap basını Öcalan’ın çağrısına genis yer ayırdı.