Reklamlar


Yoğun olarak tartışılan konu İran askeri olarak vurulacak mı? Vurulacaksa ne zaman? Cevabı aranan sorular bunlar.

 


İran’ın vurulacağı kesin ama bu konuda kesin bir tarih belirlemek şimdilik henüz erken. Fakat bu konuda önemli hazırlıkların yapıldığı sır değildir. 

İran Molla rejimin tasfiyesi sistem için kaçınılmaz hale gelmiştir. Sistem İran rejimi ile bir arada yaşamak istemiyor. Bu nedenle her halükarda onu tasfiye edecektir.

ABD’nin başını çektiği Batı sistemi ambargolarla İran ekonomisini krize sokmuştur. İran’da korkunç derecede bir ekonomik kriz yaşanıyor. İran’ın bunu aşma imkanı yoktur. Yaşam için lazım olan temel malzemeler gittikçe eriyor. Kuyruklar giderek uzuyor. Molla rejimin politikası halk nezdinde tartışma konusu haline gelmiş bulunuyor. Rejimin meşrutiyeti tartışılır hale gelmiştir. Bu durum sistem ile halkı karşı karşıya getirecektir. 

İçte bu durum yaşanırken alınan tedbirlerle İran Molla rejimi dünyada izole edilir hale getirilmiştir. Bu iki koşul İran’a artık askeri bir operasyonu kaçınılmaz kılıyor. 

Bu bağlamda İran’ın askeri olarak vurulacağı hazırlıkları yoğun bir şekilde sürüyor. ABD bölgeye bu aşamada sınırlı bir askeri güç gönderme hazırlığı yapıyor. Bu sayının şu an 120 bin kişilik bir güç olduğu ifade ediliyor. Yönetim Pentagon’a bu konuda hazırlanın emrini verdi bile.

Bu gelişmelerin yaşanacağını uzun süredir yazdık. İran Molla rejimi her halükarda tasfiye edilecek dedik. Buna zaman meselesidir diyede ekledik. Bugünkü gelişmeler bu doğrultuda ilerliyor. Dediklerimizi komplo teorisi olarak değerlendiren çok bilmiş abı ve ablalara ithaf olunur. 

Bu şu anlama gelmiyor. Ortada İran hemen vurulacak diye bir emare, bir tarih yok. Bu aşamada sadece bu işin hazırlığı söz konusu. Ama her halükarda vurulacağı kesin. Bu da bir plan çerçevesinde örülüyor. Bölgedeki olanaklar değerlendiriliyor. Nerede vurulacağı tartışılıyor. İran’a komşu bölge ülkeleri bunu henüz göze alamıyorlar. İran’ın vurulması için bu ülkelerin birinin toprağında güvenli bir imkanın yaratılması gerekiyor. İran ile komşu olan Türkiye, Irak, Afganistan, Pakistan buna henüz ikna edilmiş değiller. 

Şu an en uygun alan BAE görülüyor. Orada ABD’nin zaten askeri üsleri var. Başka alternatifler üzerinden de çalışmalar sürüyor. Denizlerde İran’ın etrafı zaten sarılmış durumda. Bölgeye birçok askeri envanter sevk edilmiş durumda. Roketler İran’a ayarlı. Bombardıman uçakları hazır bekliyor. Saldırı için emir bekliyor. Bu da olacak.

Bu koşullarda Kürdlerin önü açılacaktır. Kürd siyasal güçleri kendini buna göre örgütler, pratikleştirirlerse tıpkı Kürdistan’ın Güneyi ve Güneybatısı gibi en kazançlı güçler olur. Sahadaki güçlerin bunun bilincinde olduklarına kuşku duymuyoruz. Tarihsel rollerini oynayacaklarına inancımız tamdır. Kazanacaklar. Onların şahsında Kürd milleti kazanacaktır.


14 Mayıs 2019