Reklamlar


Suriye ordusu İdlib’in güney kesimlerinde, Rusya’nın desteği ile stratejik açıdan öneme sahip yerleşim yerlerine doğru ilerleyişini bugünde sürüdürüyor.

 

Yavuz Özcan -Mezopotamyaa24

İsminin açıklamasını istemeyen Suriyeli bir ordu komutanı ve Milis güçleri konutanı ordu ve milis güçlerin Madik Kalesi ve Kafr Nabudah’da kontrolü sağladığını e geçen haftadan beri 17 yerleşim biriminin kendi kontröllerine geçtiğini ve ďünden itabaren en önemli noktalarından biri olan Han Şeyhun’u hedef almaya başladıklarını belirttiler.

Suriye üst duzey ordu komutanı “Han Şeyhun, Halep’den Şam’a inen M5 karayolunun tam üzerinde olduğu için bizim için büyük öneme sahiptir. Han Şeyhun’un tarafımızca  alınmasıyla terörist  silahlı grupların İdlib içinde kuzey-güney hattındaki ikmal yolunu ortadan kesecek. Böylelikle teröristlerin lojistik bağlantısı ciddi şekilde sekteye uğrayacaktır”

Rusya havadan destekliyor

Suriye ordusu Han Şeyhun’a ilerleyişine destek amacıyla Rusya’ya ait savaş uçaklarının, Kafr Nabudah-Han Şeyhun arasındaki yol üzerinde bulunan HTŞ mevzilerini vurduğu belirten Suriyeli yetkili “aynı hedeflere bizim helikopterlede vuruyor” dedi.

Aynı kaynaklar İdlib merkez ilçesinin güneyindeki Maarat El Numan ile M5’i bağlayan karayolunu da Rus uçaklarınca bombaladığını ve halen bu bombalamanın sürdüğünü ve kendileri için stratejik açıdan Han Şeyhun’u çift koldan kuşatmanın yanı sıra, bir sonraki aşamada Maarat El Numan’a da yönelmeyi planlamış olduklarını belirttiler.

Madik Kalesi’nin kuzeyinde kalan kesimlerin de ordu güçleri tarafından Hama kırsalına konuşlandırılan tank, top ve füzelerle vurmaya devam edildiği hafta sonunda bazı küçük köyleri ele geçiren silahlı grupların yeniden kontrolü kendilerine  bıraktıklarıni ifade ettiler.

Cisr es Şuğur bölgesindeki Bdama beldesi de top ve füzelerle vuruldu. Kuzeyde Halep yakınlarındaki Raşidin’de de yer yer çatışmalar yaşandığı bildirildi.Suriye rejim güçleri, İran ve Rusya desteğiyle İdlib’de Türkiye’nin gözlem noktaları dahil HTŞ’ye yönelik operasyonlarını artırdı. Operasyonlar, Türkiye’ye “Suriye topraklarından çık” mesajı taşıyor

Suriye iç savaşının son halkası olan İdlib’de rejim güçleri ve Türkiye destekli gruplar arasındaki çatışmalar giderek şiddetleniyor. İdlib; Rusya, İran ve Türkiye arasında varılan Astana Anlaşması kapsamında sayılan dört “çatışmasızlık bölgesinden” birisiydi. Bu dördünden Şam’ın Guta ve Kalamun bölgeleri, Dera ve Kuneytra ile Humus’un kuzeyini Türkiye’nin desteklediği gruplardan alan Suriye rejimi ve Rusya, şimdi ise Türkiye’yi “işgalci” olarak gördüğü İdlib’den çıkarmak istiyor.

İdlib’de son dönemlerde yoğunlaşan çatışmalarda, Türkiye’nin gözlem noktaları da hedef olurken, Suriye iç savaşının diğer aktörleri ABD ve Avrupalı güçlerden de “çatışmasızlığın korunması” sesleri yükselmeye başladı.

HTŞ YENI PLANLAR YAPIYOR

Hedefi İdlib olan Suriye rejim güçleri, Hama’nın kuzeyi ile İdlib’in güneyine denk gelen bölgeye operasyon başlattı. Operasyon kapsamında ilerleyen rejim güçlerinin karşısında Heyet Tahrir El Şam (HTŞ/El Nusra) ve diğer irili ve ufaklı silahlı gruplar savaşıyor. Rejim, bölgede bulunan ondan fazla köyü HTŞ’den aldı. Rejim güçlerine karşı zorlanan HTŞ ise, “Şam’ın Fetih Ortak Operasyon Odası”nı kurup, diğer gruplarla bir çatı altında toplanarak, saldırılara karşı koymaya çalışıyor.

EFRÎN’DEKİ GRUPLAR İDLİB’E KAYDIRILDI 

Suriyeli yetkili bize Türkiye’nin oluşturduğu ve “Ulusal Kurtuluş Cephesi” (UKC) adı altında topladığı terörist grupların bir kısmını Efrîn’den İdlib’e HTŞ’nin yardımına yolladığını belirtti. Aynı yetkililer İdlib’e giriş yaptınız mı soruma “Teröris grup HTŞ ile çatışmalar sürüyor. İdlib ile Halep’in batı, Hama’nın kuzey ve Lazkiye’nin kuzeydoğu kırsallarına doğru  çatışmalar sürmekte  en yoğun olan alan ise Madik Kalesi, El Kirkat, Tüveyne, Şeria, El Kerim, Tel Hevvaş, Tel Osman ve Kefrenbude gibi bölge ve köyler. Hama’nın kuzeyine denk gelen bu bölgede birçok yeri aldık ve İdlib sınırlarına buradan giriş yaptık”

SIVILLER IDLIB”DEN ÇİKMAYA ÇALIŞIYOR

Çatışmaların artması üzerine İdlibliler Türkiye sınırlarına yakın olan bölgelere göç ediyor..Son iki haftada binlerce kişi bölgeyi terk ederek, iç bölgelere doğru geçti. İdlibliler, bölgeyi terk etmeye devam ediyor.