Reklamlar


IŞİD’in lideri El Baghdadi  5 yıl aradan Sonra ilk defa  yeni videoyla  ortaya çıktı. IŞİD lideri El Baghdadi Doğu Suriye’de Kürtlere karşı verdikleri savaşı kaybettiklerini kabul etti

 

Mezopotamya24Fecri Dost

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü lideri Ebubekir el Bağdadi 5 sene sonra ilk kez kamera karşısına geçerek bir propaganda videosu yayınladı.

IŞİD’e bağlı medya kuruluşu El Furkan tarafından yayınlanan görüntülerde Bağdadi ölen ve hapsedilen örgüt militanları için intikam alınacağını belirtiyor. 18 dakika süren propaganda videosunda Bağdadi eline bir dosya alarak bazı Müslüman ülkelerdeki gelişmelerden bahsediyor.

Yüzleri sansürlenmiş 3 kişiye hitap ederken görülen örgüt lideri Cezayir, Sudan ve Sri Lanka’daki saldırılardan bahsediyor ve Türkiye, Somali, Yemen, Şam ve Kafkaslar gibi yerlere ‘vilayetler’ adıyla hitap ediyor.

Terör örgütü Irak Şam İslam  Devleti (IŞİD) grubunun lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin Dünyanın en çok aranan adamı  Konumunda. Bağdadi beş yıldır ilk kez yeni bir videoda izlendi. Terör örgütünün propaganda Yayın organlarından açıklamalar yapan bağdadi, Suriye’nin doğusundaki nihai savaşı  kaybettiklerini kabul ederek intikam alma yeminin de bulunduğu görülüyor. Doğu Suriye de Kürtlere karşı yürüttükleri savaşı kaybettiklerini kabul eden  Bağdadi, Sri Lanka’daki bomba saldırılarına atıfta bulunan bir konuşma yapan Bağdadi  Video görüntülerini  IŞİD’in yayın organları yayınladı.

 

 

Konuşmasında Sri Lanka’daki kiliselere yapılan saldırılar gibi güncel konulara değinen Bağdadi, bu terör eylemlerinin Suriye Bağuz’da IŞİD üyelerini hedef alan saldırılara karşılık olarak düzenlendiğini söylüyor.

Suriye’nin doğusunda Irak sınırındaki Bağuz şehrinde yapılan bombardımanlarda 2 bini aşkın kişi, Sri Lanka’da ise 200’den fazla sivil yaşamını yitirmişti.

Ebubekir el Bağdadi en son 2014 yılında bir videoda görülmüştü. IŞİD’e bağlı medya kuruluşu El Furkan, kısa bir süre önce bir video kaydı yayınlayacağını açıklamıştı.