9FFC7854-D1C7-4229-BA2E-4F87F25AB1C3Baba Erenler bir köye varmış ve sormuş: Ramazanı çok mu seversiniz?

Köylüler , ’Vallahi çok severiz!’, demiş

Baba Erenler, ‘Belli!’, demiş ve eklemiş, ‘Madem çok seviyorsunuz, gidişini niye kutluyorsunuz?’

Geçenlerde Cumhuriyet bayramı kutlanmış, oysa ortada bir cumhuriyet yok;  Biten bir cumhuriyet kutlanıyorsa, cumhuriyet kovulmuş demektir.  Geriye, halkın Anasına sövenlerin, ‘Ananı al da git!’ diyenlerin cumhuriyeti kaldı.

Değil halkın, halkın vekilinin bile söz hakkı kısılmışken, cumhuriyet ismi bir şey ifade etmez; Çünkü cumhuriyet, adını Arapça ‘cumhur’ dan, yani ‘halk’tan alır. Halkın söz hakkını bir adama kaptırdığı sistemin adı cumhuriyet olamaz. Keza demokrasi olamaz, çünkü ‘demo’, Yunanca, ‘halk’ demektir; Demokrasi, halkın temsil edilmediği sistemin adı olamaz.

Kısaca, siz cumhuriyet bayramını değil, cumhuriyetin yıkılışını kutladınız, sahip çıkmadığınız cumhuriyet bayramınız kutlu olsun! Ne kadar kutlu olabilirse…

TÜRK TİPİ DESEK

Aslında Türk tipi bir başkanlık gibi, Türk tipi bir cumhuriyetimiz baki kaldı, çünkü Türk tarihinde cumhuriyet olmamıştır, başkanlık ise, ‘Başbuğ’dur, yani Nazi Almanya’sının ‘Führer’i gibidir; Kendinize yakıştırıyorsanız!

Siz yine bir Atatürk bekleyin, bakalım Atatürk sizi ister mi, bir daha Türk olmak ister mi?

10 Kasım da bir ölçüdür; Bakalım 10 Kasım gününün, ölen Suudi kralı için tutulan üç gün yası kadar itibarı olacak mı! Olacaksa, cumhuriyet, yoksa, Osmanlı sultanlığı yürürlükte demektir. Gülünç olan, Yeni Osmanlı kurucularının, Osmanlı ve özellikle Türk düşmanı olan Suudilere yanaşmalarıdır.

ULUSLAŞTIRMAK, CUMHURİYET MİDİR?

Bir ülkenin kadim halklarının, dilini, kültürünü, tarihini ve tüm değerlerini yok edip, bir başka kavmin değerleri içinde eritmenin adı, hiçbir zaman cumhuriyet olmamıştır.

Bir kesimin kendini eşit, bir kesimin kendini mağdur saydığı bir sistemde, kimse diğerinin haklarını konusunda tasarrufta bulunamaz. Mağdur olanın memnuniyetsizliğini, bir başkası ‘eşitlik’ veya nasılsa ‘hepimiz Türk’üz, şeklinde ifade ediyorsa, kendi söyler, kendi oynar, başkasından alkış beklemesin!

Kadim halkların değerlerini gasp edenin, bireyin hakkını savunmasını beklemek, akla ziyan bir fikirdir, yurttaşlık fikri, yaşanan değil, dudakların arasından çıkan herhangi bir söz kadar değeri vardır. Dolayısı ile bir adalet beklentisi olmamalıdır.

Bu kriterlere sahip bir yönetim veya sistem, hangi demokratik normlara uyar?

NE İÇİN SEÇİM

Seçim, halkın fikrini sormak için ve isteklerini dile getirecek bir vekil için yapılır. Bu vekil, milletvekili olur, belediye başkanı olur, muhtar olur.  Öyle bir şey kaldı mı?

Bu yeniş sistemde, bir vekilin bir muhtardan öte yetkisi, bir muhtarın bir muhbirden fazla beklentisi olabilir mi?

İKİLEM

Bir mahkemede, para ile tuttuğunuz vekil, yani bir avukat dahi söz sahibi olamıyor, tutuklanıyor ve terörist diye itham ediliyorsa, bir milletvekili, bir belediye başkanı niye seçilsin?
Fikir, bilgiye göre yorumlanarak oluşur. Bir halk, bilgi edinme hakkına sahip değilse, bırakın hükümetin suç teşkil ettiği vakaları, sıradan bir trafik kazasına, hükümeti suçlu duruma düşürür diye, bir tren kazasına dahi yayın yasağı konabiliyorsa; En ufak bir örgütlenmeye dahi, halkı uyandırır kaygısı ile fişleme getiriliyorsa, buradan oluşacak fikir ne olabilir? Fikri olmayana niye fikir sorulur, yani niye seçim yapılır?

Bunu bile dile getiremeyen, önleyemeyen bir muhalefet, hele o muhalefete sadece hükümete itaat görevi biçilmişse, hangi yüzle seçime gider? Kitleleri toplu tepkiden uzak bırakıp, mafyalaşan devlet mekanizmasını hakim kılmak için mi?

Onurlu bir muhalefet, ya muhalefet görevini iktidardan korkmadan, dobra dobra söyleyebilmek için, halkı ile meydanları doldurup, adeta kovulduğu meclis yerine cezaevini mesken etmeli, ya da yapamayacağı birvekâlet için, seçimleri boykot etmeli idi. Yapmazsa, tek amacı, şişkin ve haram aylıkları alıp, siyasi aktiviteleri, iktidarın hoşnut kalacağı sınırlara çekmek demektir ki, şu an olan da odur.

PARTİNİZDEN ADAY BULAMIYORSUNUZ

Liderler ne kadar karanlık! CHP, Ankara için bir CHP’li bulamıyor, MHP’ de bir MHP’li. CHP bir eski ülkücüyü istiyor, MHP de bir fosilleşmiş AKP’liyi. Partilerinizi ne güzel temsil ediyorsunuz! İtiraz edecek adam da bulamazsınız, çünkü partilerinizde, biatçılar dışında adam bırakmadınız. Utanmadan da, partiniz için oy istiyorsunuz, parti ağaları sizi!  

CHP genel başkanı, her seçim öncesi partiyi biraz daha sağa kaydırmanın yolunu arar, ya söylemle, ya da aday veya ittifaklarla; Ancak hiçbirinde başarı sağlamadı, hiçbiri için de hesap vermedi. Ama suçlular ve değişenler, hep başkaları oldu.

VE NİHAYET CUMHURİYET

Siz bu yerel, o genel seçiminizle, bu dalavere ve bu siyasetinizle, bu iktidar ve bu partilerinizle, bir cumhuriyeti mi yaşatabilirsiniz? Ne siz cumhuriyete yakışırsınız, ne de cumhuriyet size yakışır.

Cumhuriyet medeniyeti, sizin ufkunuza bir numara büyük geldi. Siz medeniyeti değil, barbar Osmanlıyı tercih ettiniz ama hangi çağda yaşadığınızı bilemediniz.

Cemil Hayek