Türkiye’nin Rojava Kürdistan’da YPG kontrolündeki bölgeyi bombalamasına ABD tepki gösterdi. Türkiye’nin saldırısının Washington’da “büyük endişe” yarattığını bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi tek taraflı adımlar atmaması konusunda uyardı.

5EC32C36-EB33-4CC7-B83F-DEA49AA25450

Mezopotamya24– Türkiye’nin Rojava Kürdistan’da YPG kontrolündeki bölgeyi bombalamasına ABD tepki gösterdi. Türkiye’nin saldırısının Washington’da “büyük endişe” yarattığını bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi tek taraflı adımlar atmaması konusunda uyardı.

Türkiye’nin Rojava’da Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Kobani ve Grêspî bölgelerine yaptığı top ve obüs atışlarını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuzeybatı Suriye’ye yönelik tek taraflı askeri saldırılar, kim tarafından yapılırsa yapılsın, özellikle de Amerikan personeli orada ya da yakınlardayken bizim için büyük endişe kaynağıdır” dedi.

Palladino, ABD ile Türkiye’nin “güvenlik endişesi yaratan konularda koordinasyon ve istişare içinde olmasının daha iyi bir yaklaşım olacağını” belirtti. Palladino, ABD’li yetkililerin “tansiyonun düşürülmesi gerektiğini vurgulamak için” hem Türkiye hem de ana bileşeni YPG olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile temasa geçtiğini ifade etti. ABD’li sözcü, Washington’ın, Türkiye’nin sınır güvenliğine büyük önem verdiğini sözlerine ekledi.