İsviçre devletinin mültecilere yönelip başlattığı bu yeni uygulama gündemdeki yerini korumaya devam ederken, Zürih havaalanında bekletilen Kürtlerin endişeli bekleyişi ise devam ediyor.

 

90AD1317-BCDE-4C87-81C1-75BC17A592E2

 

Fecri DOST:Mezopotamya24-ZÜRİH/ İSVİÇRE

Son günlerde Isviçre’ye gelip Zürih havaalanında iltica talebinde bulunan Kürtlerin, başvuruları çeşitli nedenlerle reddedilerek haklarında sınırdışı edilme kararı veriliyor. İsviçre devletinin mültecilere yönelip başlattığı bu yeni uygulama gündemdeki yerini korumaya devam ederken, Zürih havaalanında bekletilen Kürtlerin endişeli bekleyişi ise devam ediyor.

Haklarında Güney Afrikaya iade edilme kararı verilen ikisi aile toplam 8 kişinin ardından Brezilya üzerinden İsviçre’ye ulaşan iki Kürt mültecinin başvuruları da rededildi. Brezilya üzerinden İsviçre’ye geçen Doğan Yıldırım, son durumları hakkında sorularımıza yanıt verdi.

Telefonla ulaştığımız Yıldırım, iltica başvurularının incelemeye dahi alınmadan reddedilmesini şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, “Türkiye’de AKP medyası tarafından hedef gösterilmemin ardından, hakkımda soruşturma başlatıldı. Şu an tehdit altındayken Brezilya’ya iade edilmem beni daha büyük tehlikelerle yüzyüze bırakabilir” dedi.

Yıldırım’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

*Türkiye’den neden ayrıldınız. Hakkınızda bizimle biraz bilgi paylaşır mısınız?

Ben Erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve Sakarya üniversitesinde yüksek lisans yapıyordum. Tez çalışmalarımı yürütürken,tezim için gerekli olan projeyi yapıyordum. Projem, lazer sistemlerini kullanarak bir güvenlik sistemini olusturmaya yönelik bir çalışmaydı. Projem için aldığım bazı parçalardan dolayı teknik takibe takıldım ve göz altına alındım. Her ne kadar bunun bir tez çalışması olduğunu söylememe rağmen inanmayıp, benim bir Kürt olmamdan dolayı bunu PKK için yaptığımı söylediler. Beni PKK için proje üreten kişi olarak tanımladılar.

AKP medyası beni hedef göstererek medyalarında haber yaptılar. Daha sonra okulda hocalar tarafından hedef gösterilmeye başlandım. Ben de okulu bırakıp memlekete gittim. O zaman Şırnak’ta sokağa çıkma yasaları başlamıştı. O zaman AKP hükümeti, halamı (Taybet Ana) ve dayımı katletti. Halamın cenazesi 7 gün sokak ortasında kaldı. Bu olaylardan sonra sürekli polis tarafından hedef gosteriliyordum ve mahkeme devam ediyordu. Daha sonra askerliğe çağırdıklarında, sürekli askerde Kürt gençlerinin katledilme haberleri geliyordu. Bu kadar polis tarafından hedef gosterilmem ve akrabalarımı öldüren bir ülkenin askerliğini yapamazdım. Bende hem mahkememin devam etmesi hemde askerde katledilme durumu olduğundan Türkiye’den ayrılmaya karar verdim.

*İltica talebimiz neden rededildi ve bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

Ben ve diğer arkadaşım Brezilya üzerinden İsviçre Zürih hava alanına geldik. Burada iltica ettik fakat İsviçre hükümeti Brezilya’yı güvenli ülke olarak kabul edip, bizim iltica talebimiz reddedildi. Biz bu karara avukatımız aracılığıyla itiraz ettik. Eğer ki itirazımız kabul edilmezse, bizi Brezilya’ya gönderecekler.

Oraya gönderildiğimiz takdirde, Türkiye’ye iade edilme riskimiz var. Aynı zaman da Brazilya Kamu Güvenliği Forumu ve Kamu Araştırma Enstitüsü IPEA’nın raporlarını okuduğumuzda, orada her yıl ortalama 50 binden fazla kişinin cinayete kurban gittiğini görüyoruz. Bu yüzden oraya gönderildiğimiz takdirde hayatımızdan endişe duyuyoruz.

*Havaalanında içinde bulunduğunuz koşulları bize biraz anlatır mısınız?

İsviçre hükümeti, havaalanı içerisine kamp kurmuş. Kamptakilerin hiçbir şekilde dışarı ile bağlantıları yok sadece telefon ile dışarıyla irtibat kurabiliyoruz. Hiçbir şekilde kampın dışından kimse ile görüşmemize izin verilmiyor. Avukatlarımız dahi görüştürülmüyor.

Burada erkekler bir odada, kadınlar ve çocuklar bir odada kalıyorlar. Odalarda pencere bulunmuyor. Hiçbir şekilde kampın içinde açılan bir pencere yok. Kampta şuan 27 kişiyiz. Burda bulunan bizim gibi iki aile ve iki kişi daha Güney Afrika üzerinden geldiği için aynı nedenlerden dolayı iltica talepleri rededildi. Güney Afrika üzerinden gelen iki aileye sınır dışı edilme kararı verildi.

9814998D-4BE2-44F1-963B-A2C0ACBCFB6F

*Son olarak herhangi bir çağrınız veya talebiniz var mı?

Eğer Brezilya’ya gönderilirsem, Türkiye ile Brezilya arasında işbirliği antlaşmaları mevcut. Bu yüzden Türkiye’ye iade edilmem söz konusu, aynı zamanda Brezilya da kaldığım takdirde can güvenliğim olmayacaktır. Brezilya da herhangi bir sosyal çevrem ve akrabam bulunmuyor. Bu yüzden geleceğimden endişe duyuyorum.

Türkiye’de AKP medyası tarafından hedef gösterilmemin ardından, hakkımda soruşturma başlatıldı. Şu an tehdit altındayken Brezilya’ya iade edilmem beni daha büyük tehlikelerle yüzyüze bırakabilir.