AP Türkiye Raportörü Kati Piri, HDP’nin tutuklu önceki dönem Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı ziyaret etti.
 

Mezopotamya24– AP Türkiye Raportörü Kati Piri, HDP’nin tutuklu önceki dönem Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı ziyaret etti.

2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında Türkiye’de siyasi çevrelere ziyarette bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri başkanlığındaki heyet, geldiği Amed’de (Diyarbakır) HDP’nin tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı ziyaret etti.

Piri, Başak Demirtaş ve Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman tarafından karşılandı. Demirtaş’ın cezaevinde çizdiği at resminin basılı olduğu tişörtleri giyen Piri ve Başak Demirtaş, ziyareti sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Piri: Demirtaş için girişimde bulunacağız

Kati Piri, sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, “Başak Demirtaş’ın evinde sıcak ve samimi bir karşılama. Aile ve avukatların bir arada bulunduğu çok güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Avrupa Parlamentosu, AİHM’in Demirtaş’ın serbest bırakılması için acil olarak karar vermesi yönünde girişimlerde bulunacağız” mesajı verdi.

Demirtaş: Demokrasiye ihtiyacımız var
 
Başak Demirtaş ise yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “AB raportörü Sayın Kati Piri’nin ziyaretinden memnuniyet duydum. Türkiye’nin AB sürecinde rotasını demokratikleşmeye çevirmesini, özgürlüklerin ve insan haklarının gelişmesini diliyorum. Haksız yere cezaevinde tutulan siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve öğrencilerin tez zamanda özgürlüklerine kavuşmalarını da umuyorum. Sırf AB için değil, kendimiz için demokrasiye ihtiyacımız var. Sayın Kati Piri’ye tekrar teşekkür ediyorum.”

Piri’nin, Edirne Cezaevi’nde Selahattin Demirtaş’ı da ziyaret etmek istediği ancak bu talebine yanıt verilmediği öğrenildi.

Piri’nin, Mardin’e geçerek, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ile görüşmesi bekleniyor.